АЕМО „Стария Добрич“ е място, където се срещат занаятите, които говорят за добруджанската душевност и традиция. Вчера комплексът навърши 40 години от своето основаване. Построен на мястото на старата Одун чаршия, той съхранява и представя градската архитектура, бита и занаятите в града. Реставрирани са две каменни чешми, хан, часовникова кула и над двадесет занаятчийски работилници. Това е единственото място днес, където могат да се видят майстори, които да демонстрират стари технологии. В Стария град от майсторските ръце дървото оживява, иконите говорят, старите къщи стоплят сърцата. Традицията се предава от баща на син и днес можете да влезете в малките работилнички, да погледате сръчните майстори, да побъбрите с тях за тайните на занаята и да си купите изработения пред вас красив предмет за спомен. Ценителите на изкуството ще се прехласнат пред ръчно изработените дантели, традиционни медни и керамични съдове, сувенири от дърво.
Във връзка с годишнината временно изпълняващият длъжността кмет д-р Емилия Баева връчи почетни плакети със символа на „Стария Добрич“ на стари майстори, които пазят добруджанската традиция от самото начало и работят в Комплекса и до днес. С плакети бяха удостоени и първите създатели и ръководители на АЕМО „Стария Добрич“.
За всички почитатели на старовременния Добрич са подредени две изложби – на занаятчийски произведения „Докосване до първомайсторите“ и „Спомени от Стария Добрич“ по Янко Атанасов.
В изложбата могат да се видят творби и снимки на работния процес на първомайсторите Жендо Петров – грънчар, Георги Колев – шапкар, Петър Лазаров – гайдар, Тодор Жеков – дървостругар, Михаил Ненов – дърворезбар, Йорданка Пейчева – тъкач, Анка Смокова – тъкач, Петър Карагьозов – ковач, Ташко Ташев – ковач, Тодор Василев – кожухар, Тодорка Желева – кожухар, Рачо – книговезец, Петър Петров – книговезец, МисакАршак – златар, Янаки Бонев – бъчвар, Радослав Колев – медникар, Въла Василева – плетач, Димитричка Ганчева – абаджия и Надежда Великова – майстор везба.
Сред най-интересните произведения са медните съдове на медникаря Радослав Колев, керамичната стомна, която грънчарят Жендо Петров е направил специално за 10-годишнината на „Стария Добрич”, едно красиво пано с емблемата на комплекса, подарено от баба Дана и ножиците на шапкаря от 1895-година, с гравирани инициали. Творбата, която правеше най-силно впечатление беше скулптура от ковано желязо с различни видове яйца – щраусови, патешки, кокоши и пъдпъдъчи, обковани в железни подкови и боядисани в червено.
Под навеса (зад бившата Аптека) може да бъде разгледана изложба на картини от Янко Атанасов, отпечатани на големи табла. Тя е озаглавена „Спомени от Стария Добрич“. В учебния музей (Възрожденско училище – сградата на РИМ – Добрич) се прожектират филмите „Гевреци & Шапки“ и „Първомайстора – Илия Ковачев (1946-2005)“. НДТ
- ДОБРУДЖАНЦИ
- НДТ – НОВА ДОБРУДЖАНСКА ТРИБУНА – NDT NEWS
- ДОБРИЧ: ВЧЕРА-ДНЕС-УТРЕ
- ВИЖДАМ ТЕ КАТ – БЪЛГАРИЯ
- МУЗИКА ЗА ДУШАТА – ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПЕСНИ И МЕЛОДИИ
- КОТКИТЕ НА ДОБРИЧ
- БЪЛГАРИТЕ
- РИБОЛОВ
- ГЮВЕЧ
- БЪЛГАРИЯ-ТУРЦИЯ BULGARIA-TURCIA
- България – Китай 中国–保加利亚
- ЯБЪЛКИТЕ НА РАЗДОРА: жени – пари – власт
- ЯБЪЛКИТЕ НА РАЗДОРА 2: жени – пари – власт
- ЗВЕЗДИТЕ НА ИНСТАГРАМ – STARS OF THE INSTAGRAM – ЗВЕЗДЫ ИНСТАГРАМА
- ВСИЧКО НАКУП В PINTEREST