Въпреки ръста на печалбите на европейските компании, инвеститорите не бързат да купуват акциите им. Инвестиционни банки и анализатори възхваляват акциите, но инвеститорите не са убедени защо, според статия в The Economist.

Печалбите на публично търгуваните европейски компании се повишиха през второто тримесечие на тази година. В повечето други страни тази новина не би била забележителна. Но в Стария свят ръстът на печалбите от 4,3% за трите месеца до края на юни в сравнение със същото тримесечие на 2023 г. беше достатъчен, за да захрани водещия общоевропейски индекс Stoxx 600. В крайна сметка ръстът на печалбите идва след това четири последователни тримесечия на спад. Сега пазарните стратези възхваляват европейските акции, като инвестиционната банка Morgan Stanley дори твърди, че те са „златна мина“, пише The Economist.

Но може би този оптимизъм е неуместен. В крайна сметка, според изданието, тя се базира на два фактора. Първо, икономическата ситуация в ЕС се подобри. След година на стагнация БВП през второто тримесечие нарасна с 0,3% спрямо предходното, а годишната инфлация се забави до 2,8% през юли, недалеч от целта на централната банка от 2%. Европейската централна банка беше достатъчно уверена, за да намали основния си лихвен процент през юни и се очаква да го направи отново през септември.

Второ, евтиността на европейските акции играе роля.

Индексът Stoxx 600 се търгува при съотношение цена/печалба 15x, докато американският S&P 500 има съотношение цена/печалба 26x. Това означава, че европейските ценни книжа се търгуват с 40% отстъпка.
Една от причините за това е структурата на европейския пазар, не на последно място поради значителната тежест на автомобилния и луксозния сектор в индекса. Автопроизводителите страдат на фона на нарастващите страхове от подновяване на глобална търговска война, особено ако Доналд Тръмп се върне в Белия дом през ноември. А също и заради предупрежденията за влошаване на печалбите, публикувани от няколко известни компании.

Междувременно производителите на луксозни стоки изпитват затруднения от мрачните перспективи за китайското търсене, тъй като жилищната криза в Китай и други икономически проблеми се проточват.

Въпреки това, дори като се вземе предвид разбивката по отрасли, акциите на европейските фирми са значително по-евтини от техните американски колеги. Това предполага, че нещо друго работи, предполага FT. Наистина, въпреки все по-атрактивните оценки и добрите новини през последните месеци, много инвеститори остават неубедени относно перспективите на Европа.

От средата на април стойността на кошницата от акции, които биха се представили добре, ако Европа просперира, се е повишила с 6%, докато стойността на „отбранителната“ кошница се е увеличила с повече от 11%.
Първата кошница включва акции от индустрии, насочени към потребителите, като медии и акции на дребно, докато втората кошница включва тежки категории, като здравеопазване и комунални услуги.

Мениджърите на активи изглеждат отворени към възможността за забавяне и не бързат да се възползват от възстановяването. И подобна позиция не е лишена от смисъл. Въпреки признаците на подобрение, БВП на Европа е нараснал само с 4% от началото на пандемията Covid-19, докато БВП на САЩ е нараснал с 9%. Освен това остават опасенията относно слабостта на европейското търсене и стагнацията в Германия, традиционната икономическа сила на континента. И без сериозен пробив, който да накара инвеститорите да преразгледат перспективите на континента, отстъпката в цената на европейските ценни книжа няма да се стесни. Всеки, който е притежавал европейски акции през последното десетилетие, знае много добре, че евтините активи могат да останат евтини за много дълго време.

Марина Светлова