дом блог страница 71

13 ЮНИ: Световен ден на плетенето на публично място

В една събота през юни от 2005 г. насам светът отбелязва необичаен празник – World Wide Knit in Public Day или Световен ден на плетене на обществени места.

Той също протича необичайно, но съвсем в съответствие с името си: всички, които обичат да плетат или плетат на една кука, се събират на обществено място в града – в парк, на площад, в кафене – и се отдават на любимото си занимание.

За първи път Световният ден на плетенето се проведе публично в Париж. Това забавление, превърнало се в традиция, е измислено от ентусиастката на плетенето Даниел Ландес. С течение на времето не само французойките, но и жителите на други страни се заинтересуваха от публичното плетене (празникът се провежда например в САЩ, Англия, Швеция, Финландия, Норвегия, Естония) и събитието получи своя собствена емблема , който изобразява две игли за плетене на фона на карта Европа.

Днес активисти от повече от 50 страни по света участват в събитията на Деня. Подобни събития имат за цел да покажат на широката общественост, че плетенето може да бъде социална дейност и че всеки може да се занимава с него, независимо от пол, възраст или произход.

Между другото, на много места събитието придоби благотворителен характер. Често ръкоделниците даряват всички неща, изплетени на този ден, на фондове за граждани с ниски доходи или ги излагат на панаири, а всички събрани средства отново се използват за подпомагане на нуждаещите се.

Особено активни плетачи се опитват да „изплетат“ целия свят: изпращат плетени продукти в далечни страни и дори на други континенти.

Освен това, като част от Световния ден на плетене, изложби на плетени изделия, модни ревюта и майсторски класове се провеждат публично за тези, които искат да научат тази трудна, но завладяваща дейност. Плетачни фабрики и работилници, магазини за продажба на прежда и занаятчийски стоки и други специализирани институции провеждат своите събития.

Днес, според различни източници, Световният ден на плетенето се провежда в повече от 350 града по света.

Изненада на турнира в Лондон – Рибакина отпадна от британка




Елена Рибакина от Казахстан, която е номер 2 в световния тенис в момента, бе елиминирана от британката Кейти Боултър на турнира Куинс Клъб на трева в Лондон, като загуби в три сета – 5:7, 6:2, 4:6. Това стана за повече от 2 часа и половина на корта. Загубата донякъде може да бъде оправдана от това, че това бе втори мач за Рибакина за деня, като по-рано тя се наложи в тежка битка над миналогодишната шампионка – Татяна Мария от Германия – 6:7 (4), 7:5 , 6:0. Наситеният цикъл се наложи заради отложените мачове поради дъждовете в английската столица. 

Избрано от VGong

Елена Рибакина е новата шампионка на Australian Open

Кейти Боултър ще играе на полуфинала срещу хърватката Дона Векич, която надигра Каролина Плишкова от Чехия с 6:4, 4:6, 6:3. 

За последното каре се класира също Ива Йович от САЩ, която победи сънародничката си Аманда Анисимова и отново в три сета – 6:2, 3:6, 6:3. Йович чака в следващата фаза победителката от двубоя между британката Ема Ръдукану и Камила Рахимова от Узбекистан, който е късно тази вечер. 





Добави ни в предпочитани източници в Google




Източник Gong.bg

Радев: Турция ще предоговаря „Боташ“ срещу инфраструктурни проекти


С “вот” от залата премиерът взе думата, за да тушира патоса на “Възраждане”

Турция иска да предоговори условията с “Боташ”, за да задълбочи енергийното си сътрудничество с България, обяви премиерът Румен Радев. За втори път той отговаря на въпроси в петъчния парламентарен контрол, а в кулоарите коментира всички актуални теми. Сред тях и договора с “Боташ”, след като тези дни в София външният министър на Турция Хакан Фидан обяви, че лично президентът Ердоган е поставил задача въпросът да бъде решен.

В момента експертни групи работят по предоговарянето на газовата сделка, за конкретните резултати е рано, обясни Радев. Разкри, че турската страна е поискала да разширим партньорството си и в преноса на електрическа енергия. “Има също така транспортни коридори, нови жп коридори, които планираме. Турската страна има интерес транспортният поток през нашата страна да се увеличи, а ние имаме същия интерес, така че ще работим в това направление. Говорим дори за втора жп линия от Одрин към Хамзабейли, Лесово и Ямбол, което има голямо значение за повишаване на транспортния капацитет от Близкия и Далечния изток към нас”, заяви министър-председателят.

Целта е увеличаване на пропускателната способност на КПП-тата и изобщо на свързаността ни – железопътна, шосейна и дигитална, както и пренос на електрическа енергия. През Турция се очертават няколко зелени енергийни коридора, те “трябва да минат през България и да се възползваме от тях”, добави Радев. Потвърди, че “Боташ” е била сред основните теми и по време на неговия разговор с Хакан Фидан, който бе в София за форума на ПСЮИЕ.

Депутатът, заради чийто въпрос този петък премиерът дойде в парламента, бе Петър Петров – един от видните оратори на “Възраждане”. Искаше Радев да обясни какви води предоставяме на Гърция. След като чу стегнатия му отговор, Петров репликира, премиерът направи дуплика и така двамата се редуваха на микрофона. Накрая Петров се качи отново на трибуната, за да вземе отношение по темата за “дългосрочната политика на правителството по предоставяне на водни количества от България към Гърция”. По правилник депутатите, задали въпрос в контрола, имат право на обобщение. В него обаче човекът на “Възраждане” обяви, че първото, което германският канцлер Фридрих Мерц е заявил на Радев в Берлин, било дали ще бъдат защитени интересите на немските търговски вериги.

Тук Радев опита веднага да възрази, също от трибуната, но стриктната председателка на Народното събрание Михаела Доцова изясни, че правилникът не предполага пак да вземе думата в тази процедура. Иначе по принцип министрите и премиерът имат право на изказвания по всяко време в пленарната зала. След “вот” от залата – призив от депутатските редици, Доцова даде думата на премиера.

“Не съм изричал такива думи, нито са ми поставени при нашите разговори!”, обърна се той към Петров. “Много искам да се построи язовир на река Места. Но вие в парламента гласувахте през последните 5 г. редица популистки решения. Качихте публичните финанси на една шейна, пуснахте я надолу по склона, теглихте в парламента много партии 20 млрд. лв. дълг. А сега настоявате за 2 месеца ние да върнем шейната обратно на върха, да има 3% дефицит без заеми и да построим язовир на Места. Няма да стане, да сте мислили всички навреме”, отсече Радев.

След участието си в контрола той коментира и оставката на Георги Кандев. Преди да публикува поста си във фейсбук, доскорошният главен секретар бил поканен от премиера да разбере защо напуска редиците на МВР. “Изложи само и единствено лични мотиви, в никакъв случай служебни. Напротив – сподели, че е изключително доволен от своята работа в МВР и от отношенията си с министър Иван Демерджиев”, разказа Радев. Затова бил изненадан от последвалата публикация на Кандев в социалната мрежа, в която говори за натиск и морален избор.





Източник 24часа

Черна гора обсъжда по-тясно сътрудничество в туризма с България и Гърция



По време на срещите между министъра на туризма на Черна гора Симонида Кордич и нейните гръцки и български колеги Олга Кефалояни и Илин Димитров беше заключено, че Черна гора може да засили още сътрудничеството в областта на туризма с Гърция и България, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.

Кордич, която е и председател на Комисията по туризъм на ООН за Европа, участва в 126-ата среща на Изпълнителния съвет по туризъм на ООН и първата среща на Комитета за Международната година на устойчивия и устойчив туризъм в Толедо, Испания, където представляваше не само Черна гора, но и европейския регион в рамките на организацията.

„Силното позициониране на Черна гора в международните многостранни форуми на високо ниво значително допринася за отварянето на нови пазари и увеличаването на ангажираността на туризма“, се казва в прессъобщението, цитирано от МИНА.

Кордич и Димитров се съгласиха, че има значителни възможности за сътрудничество в областта на туристическото образование, особено чрез установяване на съвместни дейности по програмата „Еразъм“.

Кордич се срещна и с Кефалояни, като потвърди същественото сътрудничество между двете страни в туризма и се договори за официалното й посещение в Черна гора, по време на което ще бъде подписан Меморандум за сътрудничество в туризма между Черна гора и Гърция.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)

/ЕЩ/



Източник БТА

Плевенската филхармония представя камерен концерт на Trio Notisimo в Художествена галерия „Илия Бешков“ – Плевен


На 13 юни, събота, Плевенската филхармония представя камерния концерт на Trio Notisimo – „100% Violin“ в Художествената галерия „Илия Бешков“ – Плевен, съобщиха за БТА от филхармонията.

Trio Notisimo е в състав: Яна Зеленогорска – цигулка, Санджар Сапаев – цигулка и Майк Перу – цигулка. Ансамбълът е с три националности – България, Узбекистан и Швейцария. Заедно тримата музиканти се изявяват на концертните сцени в България, Германия и Швейцария вече девет години.

В програмата на концерта са включени: Й. С. Бах – „Шакона“ из Втора партита; Н. Паганини – Каприз № 6 и № 24; Ф. Херман – Капричио за три цигулки; Е. Изаи – „Балада“; Ф. Шуберт – „Горски цар“; П. Христосков – Малка токата и Ръченица; J. Thielemans – Bluesette.

„100% Violin“ е проект, включващ едни от най-емблематичните произведения за соло цигулка. Понякога да си сам на сцената е самотно, а удоволствието от изпълнението на „Балада“ от Изаи е винаги по-голямо, когато е споделено с приятели на сцената. Точно поради тази причина Майк провокира Санджар да аранжира тези творби за три цигулки, добавят от културния институт.

Публиката ще чуе и музика на съвременния узбекски композитор Мустафа Бафоев – „Allegro“ и „Andante“, и ще добие представа чрез нея за узбекското творчество, свързано с танца.

От филхармонията казват още, че концертът в Плевен е част от поредица концерти на състава. Следващите ще бъдат на 14 юни в „Читалище „Селянин 1902““ в село Руня и на 15 юни в София Арт Институт.

Пианистът и педагог Людмил Ангелов заедно с Плевенската филхармония преди ден изпълни „Рапсодия върху тема от Паганини“ в ла минор, оп. 43 от Сергей Рахманинов. През този месец предстоят две премиери в програмата на филхармонията – „Великите мелодии“ и We Will Queen You.

/ТТ/

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.

 



Източник БТА

Мач №3 от световното – домакинът Канада играе срещу отборът, спрял Италия за мондиала


Канада и Босна и Херцеговина играят при резултат 0:0 в първи мач от група B на световното първенство. Двубоят е на „БМО Фийлд“ в Торонто.

Това е трета среща от световното първенство.

Домакините от Северна Америка няма победа в историята си на мондиал.

Босна пък са един от най-коварните тимове, а през пролетта елиминираха Италия в плейофа за световното.

Балканците излизат без голямата си звезда Един Джеко. Нападателят е оставен на пейката.

Ето съставите на двата отбора:

Канада: 16. Максим Крепо, 2. Алистър Джонстън, 4. Люк де Фужрол, 13. Дерек Корнелиус, 22. Ричи Ларея, 7. Стивън Еустакио, 8. Исмаел Коне, 11. Лиам Милър, 10. Джонатан Дейвид, 12. Тани Олуасей, 12. Таджон Бюканън

Босна и Херцеговина: 1. Никола Васил, 4. Тарик Мухаремович, 5. Сеад Колашинац, 7. Амар Дедич, 18. Никола Катич, 6. Бенямин Тахирович, 13. Иван Башич, 15. Амар Мемич, 10. Ермедин Демирович, 20. Есмир Байрактаревич, 25. Йово Лукич





Източник 24часа

Мартин Демикелис поема германски тим




Треньорът на РБ Лайпциг Оле Вернер ще бъде заменен от аржентинеца Мартин Демикелис, въпреки че клубът се върна в Шампионската лига, съобщиха испански и германски медии в петък. цитирани от ДПА.

Избрано от VGong

РБ Лайпциг – Ст. Паули 2:1 /репортаж/

Бившият играч на Байерн Мюнхен и треньор на младежите Демикелис е начело на Майорка от февруари, но не успя да предотврати изпадането на тима от испанския елит. Наскоро той удължи договора си до 2028 година, но според информацията има клауза за освобождаване.

Вернер, който е с договор до юни 2027, изведе РБ Лайпциг до третото място в Бундеслигата в първия си сезон, след като напусна Вердер Бремен. „Червените бикове“ се справиха със загубата на големи играчи като Шави Симонс и класирането за Шампионската лига беше осигурено комфортно. Но според сведенията спортното ръководство на Ред Бул, включително ръководителят на футболния отдел Юрген Клоп, не са убедени.

Спортният директор на РБ Лайпциг Марсел Шафер заяви в края на сезона, че е готов бързо да удължи договора на Вернер. Но в началото на юни 41-годишният футболист публично отхвърли това. Вернер не беше първи избор, когато беше назначен миналата година. Първоначално целта беше Сеск Фабрегас, но испанецът остана в Комо и изведе тима до Шампионската лига.





Добави ни в предпочитани източници в Google




Източник Gong.bg

Националната галерия ще представи непоказвани творби на живописеца Иван Христов



Националната галерия ще представи изложбата с непоказвани творби на Иван Христов, един от най-изявените майстори на българската пейзажна живопис. Тя ще бъде открита на 18 юни от 18:00 ч. и може да бъде разгледана до 20 септември във филиала на галерията „Двореца“ в София, съобщават домакините.

От екипа на галерията посочват, че Иван Христов (1900–1987) създава стотици платна, отразили непреходното в родната природа и възрожденската ни архитектура, пресъздава и съхранява тяхното богато духовно въздействие. Работи в този жанр редом с Борис Денев, Никола Танев, Сирак Скитник, Владимир Рилски, Атанас Стайков, Данаил Дечев, Пенчо Георгиев, Марио Жеков и др. Членува в дружество „Родно изкуство“.

Творчеството на живописеца е разпознаваемо чрез наситената цветова палитра и експресивна мазка. Градивните елементи на стила му са в съзвучие с веществената сила на натурата, казват от галерията. Критиката реагира положително на силната индивидуалност на Иван Христов и характерната му живописна техника. Високо международно признание за художника е златният медал от Световното изложение в Париж през 1937 г., на което показва картината „Созополски къщи“.

От Националната галерия посочват, че ретроспективи на Иван Христов са представяни в Художествената галерия „Никола Петров“ във Видин (2015) и Художествената галерия „Христо Цокев“ в Габрово (2017).

„Настоящата мащабна изложба е съставена основно от непоказвани творби, собственост на неговите наследници и на почитатели на изкуството му, както и от картини от фонда на Националната галерия и Градската художествена галерия в Пловдив“, казват те. 

От екипа припомнят, че през 1919 г. младият Христов записва едновременно право в Юридическия факултет на Софийския университет и посещава Художествената академия. Избира да учи живопис при професорите Никола Ганушев, Никола Маринов и Стефан Иванов. От 1926 до 1927 г. специализира живопис в Мюнхен. Престоят му там завършва с първа самостоятелна изложба в галерия „Кунстферайн“, в която наред с портрети показва и няколко пейзажа от Трявна.

След като се завръща в родината, Иван Христов е назначен за учител в Столарското училище в Трявна. Той е сред инициаторите за създаването на местен музей, съхраняващ шедьоврите на резбарското и зографско изкуство. Не спира активната си творческа работа, включително с поредица от над 50 самостоятелни изяви не само у нас, но и в чужбина: мюнхенската галерия „Бракл Кунстхаус“(1928), римската галерия „Ла камера дели артисти“ (1930), торинската галерия „Палацо Кариняно“ (1931), галерия, галерия „Ботега дел’арте“ в Бреша, варшавската галерия „Салон артистиозии стука и репродукциа“ (1934), букурещката галерия „Сала централа а Атенсуми“ (1935), берлинската „Галери Фон дер Хайде“ (1938) и други, посочват от екипа.

Отбелязват, че произведения на Христов са притежание на Националната галерия, СГХГ и всички регионални галерии, държавни институции, посолства и обществени организации в страната, Музея на изящните изкуства в Будапеща, Националния музей в Шверин, Музея „Анастасия Сима“ в Букурещ, ООН, държавни институции на Германия, Русия, Полша, Румъния, Куба и Унгария, кметството на Рим, много частни колекции в България и по света.

Иван Христов е носител на високи държавни отличия и звания в областта на изобразително изкуство, почетен гражданин е на Велико Търново и Трявна.

Българска телеграфна агенция е медиен партньор. 

/ВСР

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.



Източник БТА

Пиян налетя на полицаи пред Спешна помощ в Карлово, нарече ги „боклуци“


Обяснил им, че той им плаща заплатите

Мъж, развилнял се срещу полицаи пред филиала на Спешна помощ в Карлово, ще трябва да плати глоба от 255 евро. 10 минути след полунощ на 29 април м. г. той бил пред сградата, където бил изпратен патрул по сигнал, че в близост до транспортния портал има автомобил, който пречи на преминаването на линейките. Жената, чиято била колата, казала, че ще я премести, но ситуацията провокирала мъжа, който бил доста пиян. Той се развикал срещу униформените, че им плаща заплатите, нарекъл ги боклуци и налетял на бой. Отказал да се легитимира и продължил да обижда и се наложило да му бъдат поставени белезници. 

Изправен пред Районния съд в Карлово, той отрекъл вината си, но глобата е потвърдена, защото на мястото е имало много свидетели. Решението подлежи на обжалване пред административните магистрати в Пловдив. 





Източник 24часа

РЗИ – Сливен препоръча водата в село Тича и още пет села от община Котел да не се използва за пиене



Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Сливен препоръчва водата, подавана от „ВиК – Сливен“ ООД в шест населени места в община Котел, временно да не се използва за пиене и приготвяне на храна, а само за битови нужди, съобщава инспекцията на своя сайт.

Препоръката е издадена след извършен планов мониторинг на водата, предназначена за питейно-битови цели, и изследване на проби, взети на 8 юни 2026 г. Установено е несъответствие по микробиологични показатели с изискванията на Наредбата за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

Несъответствия са констатирани в селата Тича, Остра могила, Орлово, Топузово, Филаретово и Малко село.

РЗИ – Сливен е издала предписания на „ВиК – Сливен“ ООД за предприемане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки и за възстановяване на качеството на питейната вода.

От здравната инспекция посочват, че след възстановяване на качеството на водата и потвърждаването му чрез контролно пробовземане и лабораторни изследвания населението ще бъде своевременно информирано.

На 4 юни проливни дъждове причиниха наводнения и излизане на река Черна от коритото й. Най-пострадалото място бе село Тича, където бяха наводнени къщи и бяха причинени много щети.

 

/ТТ/



Източник БТА

Последни новини

Клюки