дом блог страница 62

САЩ упражняват необоснован натиск върху нашите предприятия


Днес в отговор на въпрос на журналисти относно включването на някои китайски предприятия в „списъка на китайските военни предприятия“ от страна на Министерството на войната на САЩ, говорителят на китайското министерство на търговията заяви, че китайската страна изразява силно недоволство и категорично се противопоставя на това.

Говорителят заяви, че американската страна пренебрегва консенсуса, постигнат по време на срещата на държавните глави на Китай и САЩ в Пекин, игнорира общата картина на икономическите и търговските отношения между двете страни, непрекъснато разширява понятието за национална сигурност, злоупотребява с държавната власт и упражнява необосновано натиск върху китайските предприятия.

„Поведението на САЩ сериозно нарушава международния икономически и търговски ред, застрашава стабилността на глобалните производствени и доставни вериги и накърнява законните и легитимни права и интереси на китайските предприятия“, каза говорителят.

Говорителят подчерта също, че китайската страна призовава американската страна незабавно да прекрати погрешните си действия, да отмени съответните мерки, да се върне на правилния път към изграждането на конструктивни стратегически стабилни отношения между Китай и САЩ и да осигури справедливо, безпристрастно и недискриминационно третиране на китайските предприятия.





Източник 24часа

Румънският режисьор Андрей Мажери ще води театрален уъркшоп в Стара Загора


Румънският театрален режисьор Андрей Мажери ще проведе театрален уъркшоп по време на втория театрален фестивал „Нови открити сцени +“ в Стара Загора. Това съобщават на официалната страница на Драматичния театър „Гео Милев“, организатор на форума. Те уточняват, че работната лаборатория ще се проведе от 15 до 18 юни и ще бъде под надслов „Медея / Гръцка трагедия“. Ателието ще бъде посветено на гръцката трагедия като източник на сценично знание и съвременна интерпретация.

„Процесът на уъркшопа ще стъпва върху „Медея“ на Еврипид и ще изследва класически текстове през съвременен сценичен език и актьорска работа“, казват организаторите.

Андрей Мажери е румънски театрален режисьор, работещ в полето на гръцката трагедия, войната, идентичността на артиста, сексуалността и силните женски образи.

Второто издание на фестивала „Нови открити сцени +“ ще се състои от 15 до 21 юни в Културен център – Стара Загора, Старозагорската опера и Кукления театър в града.

/ВБ/

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.

 



Източник БТА

Веласкес: Левски върви с малки крачки напред




Наставникът на Левски – Хулио Веласкес, говори на пресконференцията, на която бе награден за треньор на май. „Сините“ пък спечелиха анкетата на журналистите за отбор на месеца.

Избрано от VGong

Хулио Веласкес: Намирам се на място, където съм щастлив, целите ни са ясни

„Благодаря от сърце за наградите. Треньорът е едно от видимите лица, но успехът се дължи на целия колектив. За мен главните герои са футболистите. Искам да отлича и всички, които работят в клуба.

За мен е важно всеки ден да се чувствам щастлив, така се отнасям и към личния си живот. Искам да виждам най-близките ми хора – съпругата и детето ми, всеки ден щастливи. От първия ден тук се чувствам така. За мен е важно да виждам резултат от ежедневната си работа, защото така се чувствам реализиран. Откакто пристигнах, усещам уважението на хората, след което искам да спомена феновете, които са фундаментът за този клуб. Те са най-важното наследство на клуба. Да се чувстваш обичан и желан, ме прави да съм щастлив в този момент.

Считам, че вървим с малки крачки напред. Аз съм убеден в последователността на процесите и за мен всичко върви ръка за ръка – на терена и извън него. Клубът показва израстване извън терена от структурна гледна точка. На терена също се вижда израстване и вследствие на всичко, което правим, идват резултатите. Някой път не се получава по този начин, защото начинът на работа може да е правилен, но по различни причини да липсват резултати. В случая виждаме връзка между работата ни и резултатите, които постигаме.

Футболът показва, че най-важен е сегашният момент. Трябва да сме концентрирани за това, което предстои. Клубът може да израства още и съм убеден в това, защото го виждам всеки ден при работата си в клуба. Ръководството и собствениците правят всичко по силите им, за да израства клубът. Изискванията трябва да останат високи при ежедневната ни работа и винаги да опитваме да продължаваме напред, знаейки, че винаги има трудни моменти, но ако сме заедно и работим в екип, нещата ще се получат. Това е усещането, което остава у мен, от времето, което прекарах в Левски.

Ясно е, че все още липсва сериозен брой играчи, като някои са в заслужена почивка, а други няма да се присъединят при нас. От първия ден отборът показва невероятно отношение. Движим се в добра динамика на терена, извън него има добра атмосфера. Затова съм много доволен към днешна дата.

Първият мач от евротурнирите е още на 7 юли. Намираме се в процес на развитие, работим заедно и разглеждаме какви са възможностите и какво може да се случи. Трансферният прозорец е много дълъг, но трябва да се съобразим и с времевата рамка на турнирите, които започват. Всички звена са взаимосвързани, всичко се базира на взаимно уважение и екипна работа“, коментира Веласкес.





Добави ни в предпочитани източници в Google


подкрепя българския спорт



Източник Gong.bg

ДОЛУ РЪЦЕТЕ ОТ ДЕЦАТА!

  • КОГА западните посолства ще подкрепят борбата с педофилията и битката с бедността?
  • Докога ще бъдат солидарни само със „София прайд“?
Въпросите са риторични.
Това е ценностна еманация на тъй наречения „евроатлантизъм“, който проповядва антихристиянство и морален разпад. Изисква привилегировано третиране на базата на (хомо)сексуална ориентация, което е дискриминация с обратен знак.
Развято знаме на дъгата пред английската легация?!
А къде бяха тези педровци, когато една секта изби деца на хижа „Петрохан“? И се оказа, че кметът на София е спонсор на сектата? Същият кмет, който сега е разписал гей сабатът да се вихри в Княжевската градина пред екзекутирания Паметник, за да провокира допълнително чувствата на всички български антифашисти…
Малко им беше, че нарязаха с флекс паметта…
Каузата на хомосексуализма е сред свръхзадачите на ЕС.
Либералният марксизъм, известен още като троцкизъм, глобализъм и мултикултурализъм, не може да пробие у нас по друг начин, освен с крупно финансиране на прайдовете и масова пропаганда на „различните“ в подконтролните телевизии, където преобладаващо се трудят себеподобията им.
Може и мутра да съм, консерва, но вече 15 години реагирам, както мога, срещу абсурда някакви сбърканяци да се плезят и лендзят с пера отзад насред идеалния център на София.
Боря се с тях от 2012 г., когато организирах подписка на известни българи до кметицата Фандъкова да забрани „проявата“. Събраха се достойни хора. Някои, уви, вече не са сред нас – Светлин Русев, Божидар Димитров, Евтим Евтимов, Тодор Колев, Найден Вълчев…
Никой не ги чу.
Перверзията ги надживя, злото е жилаво и добре платено.
Повтарях инатливо упражнението в следващите години. Хиляди подписи, протести, акции, медийни участия, възвания.
П**алите са като ято, и винаги либералната държава застава зад тях.
Сега управляващата партия е излязла с декларация в защита на „Шествието на семейството“.
Това добре, но защо властта си служи с декларации? Ако са искрени, решението е лесно – изискват ултимативно от общината да забрани прайда или поне да го премести от центъра в някой парк. Може да се намеси и областната управителка.
Ще се намери ли най-после куражлия, който да се опълчи ефективно на заразата, вместо да маркира?
Или всички се плашат от посолствата?
„София прайд“ обвинили „Прогресивна България“, че пречат на „различните семейства“.
Ще припомня все пак Конституцията – „Бракът е доброволен съюз между мъж и жена. Законен е само гражданският брак…“
Време е за институционален отпор на тази мерзост.
И пак съм скептичен – от една страна депутатът Слави Василев чете декларация за семейството, но от друга шефът на парламентарната група на ПБ Петър Витанов от години участва в прайда и го брани, в качеството си на евродепутат от ПЕС.
Станишев, Вигенин, Витанов…от едно котило са, не знам кой е искрен, кой не, но знам, че се инфилтрираха при победителя Радев, за да посеят и там малко поквара…
А и новият рекламен символ на българската държава и българския „просперитет“ – Дара, е лицето на тазгодишния „София прайд“.
Това е добре изчислено и се прави единствено с идеята да се привлекат и вербуват повече деца. Децата са фокусът, тяхното невинно съзнание трябва да бъде индоктринирано в аванс.
„Евровизия е гей фестивал“, обяви чистосърдечно по телевизията един от организаторите на столичния прайд.
На мен това отдавна ми е известно, но милиони българи, обуначени от пропагандата, изживяха едва ли не национален делириум покрай „Бангаранга“.
Правителството създаде цял щаб за домакинството на конкурса догодина, пренасочи средства от бюджета за образование и култура. Каузата на джендъра се превърна в национална кауза.
Последно, какво правим?
Воюваме с третия пол или превръщаме евровизиите в държавна политика?
Угаждаме на посолствата или мислим за малките?
Държим на консервативната държава и православието или посягаме на традиционните семейства?
Нечестно е да продължаваме така – хем туй в онуй, хем душата в рая.
Нечестно, пред децата. Всичките ни битки са заради тях.

В срок от близо четири месеца ще бъде завършен ремонтът на Спешното отделение в Перник, съобщи здравният министър Катя Ивкова



В срок от близо четири месеца ще бъде завършен ремонтът на Спешното отделение в Перник, съобщи по време на посещение и инспекция здравният министър Катя Ивкова. Тя коментира пред журналисти, че договорът за ремонта на Спешното отделение в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Рахила Ангелова“ в Перник е подписан на 4 юни т.г. Целта на визитата беше да бъде представено актуалното състояние на проекта и организацията по изпълнението му, каза още министърът. По време на визитата присъстваха още народните представители Мартин Жлябинков, Петър Витанов, както и областният управител Грета Колева и директорът на МБАЛ д-р Явор Дренски.

Катя Ивкова добави, че вече е проведена предварителна среща с ръководството на болницата, за да бъде уточнен начинът на координация и ежедневен контрол върху строително-монтажните дейности. Крайният срок за приключване на ремонта е 21 октомври 2026 г. „Сроковете са изключително кратки, но амбицията е обектът да бъде завършен навреме и перничани да получат модерно и функционално спешно отделение“, заяви здравният министър.

Инвестицията за обновяването възлиза на близо 855 хил. евро с ДДС и включва ремонт на помещенията, обособяване на шокова зала, реанимационни и манипулационни, както и доставка на оборудване, което вече е налично, уточни още Ивкова. Министърът припомни, че проектът е част от по-широката програма за модернизация на спешната медицинска помощ, финансирана по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014–2020. Реализацията му е била забавена с години заради прекратени обществени поръчки, повторни процедури, както и усложнения, свързани с пандемията от COVID-19 и необходимостта от индексация на договорите.

Народният представител от Перник Мартин Жлябинков заяви, че ще следи лично изпълнението на проекта и ще оказва съдействие за спазването на сроковете. „Тази процедура беше забавена от 2021 година. Имаше неуспешни опити и множество проблеми, а гражданите на Перник отдавна очакват подобряване на условията в Спешното отделение“, каза депутатът.

По време на посещението беше повдигнат и въпросът за състоянието на хирургичния блок и новата сграда на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в града, която, въпреки че е изградена, от три години не е въведена в експлоатация заради административни и технически пречки. Министър Ивкова каза, че ще изиска пълна информация по случая и ще търси решение, за да се подобрят условията на работа на медицинските екипи и качеството на обслужване на пациентите. Казус с електроразпределителното дружество от три години пречи да бъде въведена в експлоатация новата сграда на ЦСМП в Перник.

 

 



Източник БТА

Парад на знаменитостите за първия мач на САЩ на световното


В парад на знаменитостите се превърна първия мач на САЩ на световното. На стадиона в Ингълууд, Калифорния бяха забелязани Леонардо ди Каприо, Брад Пит, Том Круз, Бил Гейтс, Парис Хилтън, Тоби Магуайр, Джордж Лукас, София Вергара, Оуен Уилсън, Джейми Фокс, Холи Бери.

Актрисата Аня Тейлър-Джой прикова погледите с екип на Аржентина.

Спортните знаменитости бяха представени от Дейвид Бекъм и легендарния Карим Абдул-Джабар. Бекъм бе до Том Круз, като преди това бяха на откриването на звездата на бившия футболист в Холивуд.

Президентът на Парагвай Сантяго Пеня бе в официалната ложа до шефа на ФИФА Джани Инфантино и държавния секретар Марко Рубио.

Доналд Тръмп звъннал преди мача на американските национали и им пожелал да изминат пътя до края. Маурицио Почетино му обещал да опитат.





Източник 24часа

Ден 2: САЩ показа мускули, Канада не успя да бие дебютант


Съединените щати започнаха ударно участието си на Световното първенство с категорична победа, но мачът ще се запомни най-вече с куриозна ситуация, която остави феновете на стадион „СоуФай“ в пълно недоумение, докато видео асистент реферът (ВАР) пренаписваше историята.

Съдомакините на Мондиала водеха комфортно с 3:0 срещу Парагвай в среща от група D, когато на терена настъпи истински хаос.

Ветеранът в защитата на САЩ, 38-годишният Тим Рийм, извърши нарушение, за което получи жълт картон след съприкосновение с Мигел Алмирон. Веднага след изпълнението на свободния удар обаче нидерландският съдия Дани Маккели бе повикан да прегледа ситуацията на монитора – нещо, което до този момент не беше разрешено на официалните лица след подновяване на играта.

След прегледа Маккели отмени картона на Рийм и вместо това официално предупреди бившия нападател на Нюкасъл Алмирон, който очевидно си беше симулирал.

Това е първата по рода си намеса на ВАР за „сгрешена самоличност“ на Световно първенство, макар и използвана по доста неочакван начин. Преди турнира ФИФА въведе редица промени в правилата, като шефът на съдиите Пиерлуиджи Колина настоя изрично за корекция в случаите на сгрешена самоличност. „Правилото гласи: ако играч получи картон, но нарушението всъщност е извършено от противниковия състезател (в случая симулация), решението може да бъде променено.“



Източник Gong.bg

Читалищни състави представят културното многообразие на Лудогорието във фестивала „Читалищата – живото наследство на България“


Читалищни състави от цялата Разградска област представят културното многообразие на Лудогорието във фестивала „Читалищата – живото наследство на България“. Шестото издание на форума се провежда в Общинския културен център в Разград. Тази година фестивалът е посветен на 170-годишнината от възникването на общонародното читалищно дело в България.

Старшият експерт в Регионалния експертно-консултантски и информационен център (РЕКИЦ) „Читалища“ в Разград и водещ на събитието Даниела Петрова подчерта, че фестивалът е единственият по рода си културен форум в региона, който събира на едно място самодейци от цялата област и създава условия за културен обмен и представяне на читалищната дейност.

Кметът на Разград Добрин Добрев поздрави читалищните дейци и им благодари за усилията да съхраняват българските традиции и духовност. „Този ден е ваш, този фестивал е ваш“, обърна се той към участниците. По думите му благодарение на тях културният календар на общината и областта е богат и разнообразен.

Поздрав към организаторите и участниците отправи и областният управител на Разград Айлин Башева. Тя отбеляза, че фестивалът представя богатството на фолклора и етнографското многообразие на Лудогорието – регион, в който различните общности живеят в дух на разбирателство, уважение и взаимно обогатяване.

Началото на програмата беше поставено с музикален поздрав от възпитаниците на Музикална школа „Илия Бърнев“ към Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград Йолина Петрова и Ренета Петрова. Фестивалната програма продължи с изпълнение на Детския танцов състав „Гецовлийчета“.

През целия ден на сцената на Общинския културен център ще се изявят над 750 самодейци от 65 танцови, певчески и музикални състави, ансамбли, групи и фолклорни формации, както и осем индивидуални изпълнители.

Паралелно с концертната програма във фоайето на културния център са разположени творчески работилници и ателиета с демонстрации на традиционни и съвременни техники в приложното изкуство. Посетителите могат да разгледат и кулинарна изложба-базар с домашно приготвени солени и сладки изделия, питки, баници и десерти от традиционната и съвременната кухня.

За първи път фестивалът включва и международно участие. Представители на побратимения турски град Ялова се включват със собствен щанд, на който представят сувенири, ръчно изработени изделия и местни продукти.

/ВБ/

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.

 



Източник БТА

В САЩ забраниха достъп до изкуствен интелект заради националната сигурност


Американската компания за изкуствен интелект „Антропик“ (Anthropic) съобщи, че ще прекрати достъпа до най-новите си модели „Клод Фейбъл 5″ (Claude Fable 5) и „Митос 5″ (Mythos 5) за всички след разпореждане на американските власти за прекратяване на достъпа на чужденци, мотивирано с опасения за националната сигурност, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Случаят е сред първите известни примери, в които американските власти ограничават достъпа до конкретни модели на изкуствен интелект, а не само до чипове и хардуер за тяхното разработване. Досега експортният контрол на САЩ беше насочен основно към полупроводници и технологии за обучение на модели, особено по отношение на Китай.

Според „Антропик“ правителството е издало разпореждане за спиране на достъпа до моделите за всички чуждестранни граждани заради опасения, че съществува възможност да бъдат заобиколени част от защитните механизми на системата. Компанията заяви, че не е съгласна с оценката и определя проблема като ограничен и специфичен случай, който не оправдава изтеглянето на моделите от пазара.

Моделът „Клод Фейбъл 5″, представен по-рано тази седмица, принадлежи към нов клас системи на компанията, наречени „Митос“. Според „Антропик“ те разполагат със значително по-големи възможности в области като анализ на програмен код и киберсигурност. Именно тези способности пораждат опасения сред експерти и представители на американските власти, че подобни системи могат да бъдат използвани за извършване на сложни кибератаки.

Решението е взето на фона на нарастващия дебат в САЩ за регулацията на най-мощните модели с изкуствен интелект и баланса между иновациите и националната сигурност. Според Ройтерс мярката може да засегне милиони потребители извън САЩ и дори чуждестранни служители на самата компания, ако разпореждането бъде приложено в пълния му обхват.





Източник 24часа

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР: 13 ЮНИ – СВ. АКИЛИНА, ИМЕН ДЕН НА АСЕН И АСПАРУХ

  • На 13 юни Православната църква почита паметта на Св. мчца Акилина.

Тя била от палестинския град Вивлос. Родителите й били християни, но тя твърде рано останала сираче. Акилина не забравила съветите на майка си, стараела се да изпълнява волята Божия и усърдно се молела Нему.

Управителят на града – Волусиан, искал малкото момиче да се отрече от християнската си вяра, като принесе жертва на боговете, но Св. Мчца Акилина не се съгласила. Волусиан започнал да я увещава и заплашва. Акилина не се поддала и управителят заповядал да бият девойката жестоко.

От изнемога тя паднала на земята. Изнесли я вън от града, като мислили, че е умряла, а управителят заповядал да оставят тялото и без погребение.

Изведнъж посреднощ Акилина чула гласа на ангела да и говори: “Стани и бъди здрава!”. И тя почувствала, че силите и се върнали и че се е изцерила от раните си. Започнала да хвали и да благодари на Господ и го молила скоро да й прати смърт.

Като се върнала в града, управителят заповядал да я умъртвят. Когато я отвели на смърт, тя помолила да и дадат време за последна молитва. Като поблагодарила на Господа за всесилната Му помощ, тя тихо починала. Палачът пристъпил да изпълни присъдата, но намерил 13 годишната девойка вече мъртва.

На 13 юни имен ден празнуват Асен и Аспарух и техните производни. 

Името Асен има тюркски произход и означава пъргав. Името става много популярно при царуването на българския владетел Асен (1190 – 1196).

Последни новини

Клюки