дом блог страница 3328

84 000 „жълти жилетки“ са участвали в днешния ден на протести във Франция по данни на полицията

84 000 „жълти жилетки“ са участвали в протестите във Франция през днешната девета поредна събота на протести срещу икономическите реформи на президента Еманюел Макрон, съобщи телевизия Бе Еф Ем (BFMTV), позовавайки се на данни на полицията.
Това потвърждава по-ранната информация за по-голяма мобилизация в сравнение с миналата събота, когато в протестите се включиха 50 000 души.
В Париж демонстрантите са били 8000, в Бурж – 6700, в Тулуза – 5500 и в Бордо – 4500.
Общо задържаните в цяла Франция днес са 240, от които 200 са оставени в ареста.

http://www.bta.bg

ГЛЕДАЙТЕ НА ЖИВО ОТ ПАРИЖ И БУРЖ ПРОТЕСТА НА ЖЪЛТИТЕ ЖИЛЕТКИ ВЪВ ФРАНЦИЯ

ГЛЕДАЙТЕ НА ЖИВО ПРОТЕСТА НА ЖЪЛТИТЕ ЖИЛЕТКИ ВЪВ ФРАНЦИЯ

В Париж започна деветият протест на движението на „жълтите жилетки“, съобщава телевизия Бе Еф Ем Те Ве. Шествието на протестиращите потегли от Берси. Още преди началото на протеста бяха задържани 24 души за носене на забранено оръжие и за участие в струпване на хора с цел прибягване до насилие. Петима души бяха арестувани на път за френския град Бурж, в който също е предвиден голям протест на „жълтите жилетки“. Петимата са пътували с една и съща кола. Водачът на колата бил в нетрезво състояние, а в багажника били открити предмети, които можело да послужат като импровизирани оръжия в схватка със силите на реда.  https://www.blitz.bg

https://youtu.be/gLGOkXnAiqs

https://youtu.be/FGS4zA24v8A

https://youtu.be/SsXQSjKvE2w

 

У НАС – НАКРАТКО

БЪЛГАРСКА петролна и газова асоциация прекратява и колективното си членство в КРИБ. Причината е изпратеното от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България писмо, с което се иска отлагането на влизането в сила на закона за горивата без да е съгласувано с петролния бранш.

ДОКЛАДЪТ на Каракачанов за закупуване на F-16 e повод за вот на недоверие, заяви лидерът на АБВ Румен Петков в позиция, разпространена от партията.„Министрите Каракачанов и Караниколов пишат доклад до министър-председателя. В този доклад могат да бъдат посочени пет аргумента за прекратяване на процедурата“, посочва той.Според него извършената проверка на окомплектоваността на получените предложения показва, че предложението на САЩ не отговаря на исканата структура и не съдържа необходимата информация.

СРЕДНО С 30% е поскъпнала застраховката „Гражданска отговорност“ за шофьорите през последната година. Увеличението в цената на полицата е резултат от процесите на застрахователния пазар през 2018-та, но се усеща едва сега, твърдят застрахователи. Справка на съсловната асоциация показва, че през декември задължителната автозастраховка дори е поевтиняла.
Слушатели сигнализираха БНР, че сега плащат със 100 до 140 лева повече за „Гражданската отговорност“, отколкото през м.г. По данни на застрахователите 250 лева средно е била цената на задължителната автозастраховка през миналата година, като е растяла поетапно, но увеличението шофьорите усещат масово едва сега.

ОТ ПОНЕДЕЛНИК тази седмица има проблеми с електронната система за подаване на митнически декларации за внос и транзит. Затова сигнализираха търговски и морски фирми. Забавената обработка на документите възпрепятства разплащанията и движението на стоки и товари към крайните получатели.Причината е в пренастройването на електронните системи на митниците, а то се прави във връзка с преструктурирането на Агенция „Митници“ в Централно митническо управление, считано от 7.01.2019 г. След промяната вече ще има 2 главни дирекции и 5 териториални.

УЗБЕКИСТАН ще въведе от 1 февруари т.г. безвизов режим при престой до 30 дни за граждани на 45 страни.
Мярката се отнася предимно за европейски държави, сред които и България.Миналата година Узбекистан въведе безвизов режим при престой до 30 дни за граждани на 10 страни, сред които Франция, Германия, Япония, Южна Корея и Израел. От 2,6 милиона през 2017 г. броят на туристите достигна до 5,3 милиона през 2018.

ПО СВЕТА – НАКРАТКО

ПО СВЕТА

ТУРЦИЯ може да купи американските ракетни системи Пейтриът, ако условията са добри, но може и да не бъде постигнато споразумение, ако Вашингтон принуждава Анкара да не купува зенитно-ракетните системи С-400 от Русия. Това заяви вчера турският външен министър МевлютЧавушоглу. В интервю за турската телевизия НТВ Чавушоглу уточни, че Турция няма да приеме варианта САЩ да й налагат условия относно купуването руските системи С-400.

ДЖИХАДИСТКАТА ГРУПИРОВКА „ХаяттахрирашШам“, бивш сирийски клон на Ал Каида, вече контролира цялата сирийска провинция Идлиб, по силата на постигнато споразумение за примирие с бунтовнически групи. Това съобщи пропагандният сайт на джихадистите.  Споразумението слага край на продължили няколко дни кървави сблъсъци между джихадистите и бунтовниците от подкрепяната от Турция коалиция Национален фронт за освобождение. Разположена в северозападната част на Сирия, провинция Идлиб и части от съседните провинции Алепо, Хама и Латакия не са под контрола на режима на БашарАсад. В тях са намерили убежище редица бунтовнически и джихадистки групировки.

АМЕРИКАНСКИЯТ държавен секретар Майк Помпейо заяви в Кайро, че САЩ ще изтеглят силите си от Сирия.Въпреки това САЩ ще продължат борбата с „Ислямска държава“, категоричен бе Помпейо на съвместна пресконференция с египетския външен министър Самех Хасан Шукри Селим.Помпейо подчерта, че Вашингтон остава надежден партньор на съюзниците си в Близкия изток.

РУСИЯ РАЗКРИТИКУВА твърденията на Япония, че се очертава споразумение, което ще реши продължаващ десетилетия спор за група острови, и обвини Токио, че изопачава постигнатите с Москва договореностите за излизане от застоя.Японският премиер Шиндзо Абе полага усилия за постигане на споразумение с Русия за островите и се очаква да разговаря с руския президент Владимир Путин този месец, но Москва не показа склонност да отстъпи контрола върху островите.Русия и Япония спорят от 70 години за островни територии, завзети от съветските войски в последните дни на Втората световна война. Името им в Русия е Южни Курилски острови, а Япония ги нарича Северни територии.

„НАШИТЕ ТРАПЕЗИ ОТ БЪДНИ ВЕЧЕР“ – В ИНОВАТИВЕН УРОК ЗА ПЪРВОКЛАСНИЦИТЕ ОТ УЧИЛИЩЕТО ПО ИЗКУСТВАТА

Пореден иновативен урок проведоха учениците от I „а“ и I „б“ класове на училището по изкуствата „Св. Кл. Охридски“.

Малките ученици имаха възложена задача да подредят и снимат трапезата си за Бъдни вечер в духа на българските традиции и обичаи, съвместно със семействата си. Включиха се 27 семейства, които с голямо желание и интерес създадоха изключителни ястия в домовете си. От децата се очакваше да приложат на практика получените знания от своите учители за характерните ястия, които трябва да присъстват на трапезата и обичаите, които трябва да се спазят в навечерието на Рождество Христово.
Родителите предоставиха снимки от трапезите, а учителите ги включиха в презентация подготвена за урока. Задачата на учениците бе да познаят своята трапеза и разкажат за подготовката и самия празник у дома.
Децата се усмихваха широко, когато познаваха трапезата на своето семейство и с трепет разказваха за преживяванията си на Бъдни вечер.
Урокът завърши със състезание между двата класа като участниците отговаряха на въпроси, свързани с традициите и обичаите характерни за празниците Коледа, Бъдни вечер и Сурваки.
Отборите завършиха с равен брой точки, децата показаха завидни знания по темата, а урокът премина в много емоции и радостно настроение. Ръководителите, които подготвиха този иновативен урок, са Димитрина Стефанова и Даниела Петрова.

ВАНДАЛИ РУШАТ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНИЯ ГРАДСКИ ПАРК „СВ. ГЕОРГИ“

DCIM100MEDIADJI_0303.JPG

Градският парк „Св. Георги“ е една от забележителностите на съвременна България.

За пореден път граждани сигнализират за хвърлени в езерото в градския парк кошчета за смет. В социалните мрежи са публикувани снимки на вандалската проява от вчера сутринта.
Според мненията на гражданите, споделени в публикацията, трябва Общината да изисква повече от охранителната фирма. Други обаче не са съгласни, че отговорността е на ведомствата, те смятат, че семействата трябва да възпитават децата си на гражданско отношение, съобщи Дарик радио Добруджа.
Освен дискусията в групата, този път гражданите са се обединили около идеята да подадат сигнал за случая в Община Добрич, като поставят въпросите, които ги вълнуват, свързани с опазването на собствеността. Сигналът е подаден веднага от един от потребителите, съобщава самият той в групата.

DCIM100MEDIADJI_0300.JPG

По думите на зам.-кмета Елка Димова това е поредната вандалска проява в градския парк, като преди в езерото са събаряни дори големи контейнери за отпадъци. Тя смята, че частната фирма, която охранява, не е в състояние да опази имуществото от недобросъвестни граждани.
14 души патрулират по двойки в парка денонощно, съобщи за Дарик Елка Димова. Тя каза още, че се е случвало от фирмата да поемат разходите по възстановяване на повредено от вандали имущество.
Димова смята, че видеонаблюдението също не би дало силен ефект, защото извършителите ще бъдат неразпознаваеми или в случай, че бъдат заловени, ще им бъдат наложени недостатъчно ефективни мерки за наказание.
Тя посочи за пример случай с изпочупени от младежи прозорци на детска градина в Добрич, при който полицията е заловила виновните, след което те са били мъмрени в Детска педагогическа стая.

DCIM100MEDIADJI_0298.JPG

Елка Димова припомни, че същият проблем има и със спирките на градския транспорт, които са облицовани с красиви брандирани плоскости, които са доста скъпи. Те биват чупени системно и се подменят от Общината с пари от бюджета.
„Сякаш този вандализъм е някакъв спорт“, споделя Димова, „виждаме на камерите как някой говори по телефона, ядосва се и счупва спирката с ритник, дори ако не се разбие стъклото от един удар, рита повторно“.

СНИМКИ: Светослав ПЕТОВ

 

ЗАПОЧНА ДАНЪЧНА КАМПАНИЯ 2019

 

Започна приемането на декларации за доходи получени през 2018 година. В НАП Варна вече има приети 39 декларации. Първата декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ е подадена по Интернет в 6:59 часа. До момента са подадени 8 декларация по електронен път, като 6 броя от тях с ПИК и 2 с електронен подпис. 31 декларации са подадени  в офиса на ТД на НАП Варна.

Всички физически лица, които са получил доходи по извънтрудови правоотношения, трябва да ги декларират пред НАП. Работилите по граждански договор през 2018 година  подават годишна декларация, независимо от размера на получените хонорари или възнаграждения. До 30 април годишна данъчна декларация подават и лицата, които през изминалата година са упражнявали дейност, облагана с патентен данък, земеделските производители, а така също и тези, които са получили доходи от наем, доброволно осигуряване или застраховане, дивиденти и ликвидационни дялове от източник в чужбина.

Срокът за подаването на декларациите за облагане на доходите изтича на 30 април 2019. Най-лесно и бързо формулярите могат да се подадат поелектронен път без електронен подпис. За целта е необходим персонален идентификационен код – ПИК, който се издава безплатно в офис на НАП.

Ако подадат декларациите си по електронен път до 31 януари 2019 година, физическите лица могат да ползват и 5% отстъпка върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, но не повече от 500 лева. Допълнително условие е и да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и да внесат целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 януари 2019 година.

Новите годишни декларации за облагане на доходите на физическите лица и за корпоративните данъци  са публикувани на сайта на НАП  – www.nap.bg. Формуляри за декларирането на доходите са достъпни и в офиса на приходната агенция във Варна.

Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да се получи на телефона на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор или в сайта на НАП.

ОБЩЕСТВЕНИ ОБСЪЖДАНИЯ НА ПРОЕКТ ЗА ОБЛАСТЕН ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ ЗА ОБЛАСТ ДОБРИЧ

Във връзка с разработване на Областен план за развитие на горските територии (ОПРГТ) за област Добрич, в периода 28-30 януари 2019 г. във всяка община от областта ще се проведат обществени обсъждания на проекта. Обществените обсъждания се организират от Регионална дирекция по горите – Варна, със съдействието на общинските администрации и изпълнителя на плана – „Географика“ ООД.

Повече информация за ОПРГТ за област Добрич и провеждането на обществените обсъждания може да намерите на сайта на плана: https://www.oprgtdobrich.net/ .

За целите на плана е разработена специализирана ГИС платформа, визуализираща ОПРГТ с всички налични слоеве информация към него.

Писмени препоръки, забележки и коментари по представения проект на ОПРГТ за област Добрич може да депозирате в писмен вид в РДГ-Варна, гр. Варна, ул. Радко Димитриев 10, електронна поща: rugvarna@iag.bg .

 

НОВ ДОМ В НОВИЯ ЖИЛИЩЕН КОМПЛЕКС НА „ДОБРУДЖА БИЛДИНГ“

Строителна компания „Добруджа Билдинг“ е от най-високата Първа категория в регистъра на Камарата на Строителите в България, съобщава Димитър Петров от сектор „Продажби“.

Нивото  позволява на добричката фирма да извършва всички видове строителни проекти в цялата страна. „В 12-годишния си опит „Добруджа билдинг“ се утвърди на пазара като надежден строител и партньор, който с професионален екип и с модерна техника от най-висок клас реализира множество проекти.

Един от последните е изграждането на жилищен комплекс в центъра на Добрич“, заяви Петров. Той посочва, че през последния месец има сериозен интерес към сградата, като броени седмици преди приключване на проекта голяма част от апартаментите са продадени. Част от новите собственици се сдобиват с нов дом и на разсрочено плащане. От магазините под модерния комплекс са останали свободни само два, с размери 50 и 74 кв.

Още по темата кандидатите могат да получат на моб.номер 0889 01 34 12. До края на януари „Добруджа Билдинг“ ще организира и информационен ден, в който всеки, който желае, може на място да посети новия жилищен комплекс в Добрич до бившата сграда на Банка ДСК. За година и половина компанията изгради жилищния комплекс, като в този период е включено събарянето и преустройството.

„Добруджа Билдинг“

https://www.facebook.com/DobrudjaBuilding

https://dbl-bg.com/

 

ОБЩИНА ДОБРИЧ ОРГАНИЗИРА БАЗАР „МАРТЕНИЦИ 2019“

Община Добрич организира базар „Мартеници 2019“ на площад „Свобода“, по бул. „25 септември-пешеходна зона, на ул. „Христо Ботев” и на площад „Стария орех”. Той ще започне на 11 февруари и ще продължи до 3 март. Търговската дейност по време на базара ще се осъществява по схема за разполагане, утвърдена от Главния архитект върху места, всяко с площ 1.5 кв. м. За местата в района на пл. „Свобода” и бул. „25-ти септември” – пешеходна зона, дейността ще се извършва от еднотипни нестационарни съоръжения за търговия на открито с унифициран дизайн. Допустимият стоков асортимент е предлагане на мартеници, картички и знамена.

Желаещите да участват в базара трябва да подадат заявление по образец за издаване на разрешение, на работно място „Икономическо развитие“ в Центъра за услуги и информация от 21.01.2019 г. до 31.01.2019 г. Местата по схемата на базара ще се предоставят чрез теглене на жребий на 04.02.2019 год. от 10.00 часа в Голяма заседателна зала на Общината – на база подадени заявления за участие. Заповедта и регламента може да видите в раздел „Съобщения“ в официалния сайт на Община град Добрич.

Последни новини

Клюки