дом блог страница 3317

Ново 20! Албена Вулева вече е с турско име

С ново име се похвали Албена Вулева, пише „Монитор“. Бившата тв водеща вече ще се казва Бейза ходжа. За голямата промяна съобщи  самата тя в социалните мрежи. „Турското ми име е Бейза. Така ще се казва вече и моята официална страница във Фейсбук”, обяви жената, която през последните години гледаме най-вече в риалити формати. От доста време интересите на Вулева се въртят около новото й вероизповедание. Тя смени религията си, започна да изучава Корана и започна да се появява с тематични одежди. Според различни спекулации, лицето на „Скандално жълто“ е прегърнало исляма заради мъж. Двамата се разделили, но интересът й към религията не затихнал. Говори се още, че Албена ходи на уроци по турски език и планира един ден да живее в Истанбул. https://www.blitz.bg

  1. Приятелката на Вулева – Светослава Петкова, проговори: Албена страшно много ме привлича сексуално!
  2. Албена Вулева се завръща на сигнално жълт кон
  3. Залели с киселина колата на Албена Вулева
  4. Aлбена Вулева се снима гола пред парламента
  5. СЪДЪТ В ДОБРИЧ ОТХВЪРЛИ ИСКА ЗА 50 000 ЛЕВА НА ВУЛЕВА СРЕЩУ СЛАВИ

РЗИ В ДОБРИЧ ОФИЦИАЛНО ОБЯВИ СТАНОВИЩЕТО СИ ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ГРИПНА ВАКАНЦИЯ В УЧИЛИЩАТА НА ОБЛАСТТА ОТ ДНЕС ДО 25.01.2019 ВКЛЮЧИТЕЛНО

 

ОТНОСНО: Обявяване на грипна епидемия на територията на Област Добрич 

През последната седмица в гр. Добрич нараства интензитетът на регистрираната  заболяемост от остри респираторни заболявания (ОРЗ).

За периода 31.12.2018г. – 06.01.2019г. в сентинелно наблюдаваните практики за първична медицинска помощ са регистрирани 18 заболели, заболяемост 21,28%оо.

За периода 07-13.01.2019г. – 73 заболели, заболяемост 86,30%оо;

За периода 14-20.01.2019г.  – 225 заболели от ОРЗ, заболяемост 265,99%оо.

Водещи с много високо ниво на заболяемост са възрастови групи 5-14г. (заболяемост 1191,65%оо и 0-4г. (заболяемост 868,35%оо).

Данните са регистрирани чрез Интернет базираната информационна  система за сентинелен надзор на грип и ОРЗ в България.

Осигурени са проби от амбулаторно прегледани пациенти в сентинелно наблюдаваните лечебни заведения за изследване в Националната референтна лаборатория.

На 21.01.2019г. е проведено заседание на Регионалния оперативен щаб за борба с Грип и ОРЗ с цел оценка на ситуацията в областта по отношение разпространение на Грип и ОРЗ и обсъждане и предприемане на конкретни противоепидемични мерки.

Обсъдена е предоставената информация от лечебните заведения в областта и е отчетено увеличаване на броя на хоспитализираните пациенти по причина ОРЗ, пневмония и други усложнения, свързани с грипа, както и увеличаване на пациентите, потърсили медицинска помощ в Спешно отделение на МБАЛ – Добрич и ЦСМП-Добрич през последната седмица.

Обработена е информация от РУО – Добрич за отсъстващите ученици от учебни занятия и е отчетено увеличаване броя на отсъстващите ученици от училищата в областта (в 45% в училищата в областта отсъстват над 20% ученици поради ОРЗ).

Обсъдена е епидемичната обстановка в гр. Добрич и областта и поради регистрирана динамика в заболяемостта въз основа на получената информация от лечебните заведения по общини е  взето решение за обявяване на грипна епидемия, считано от 21.01.2019г.

С цел ограничаване епидемичното разпространение на инфекцията е разпоредено:

  1. Осигуряване на медицинското обслужване на тежко болните и по домовете.
  2. Болните с тежки форми на грип, с усложнения или с повишен риск от възникване на усложнения, поради наличие на придружаващи заболявания да се насочват за хоспитализация в лечебни заведения за болнична помощ.
  3. Преустановяване на профилактични прегледи и имунизации, плановите консултации на здрави бременни и кърмачета.
  4. Преустановяване на плановите операции в лечебните заведения.
  5. Преустановяване на посещенията в стационарите в лечебните заведения.
  6. Разкриване при необходимост на допълнителни кабинети за преглед на пациенти с грипоподобна симптоматика.
  7. Стриктно спазване на противоепидемичен и дезинфекционен режими в лечебните и детските заведения.
  8. Използване на лични предпазни средства при обслужване на болните в лечебните заведения.
  9. Създаване на необходимата организация в МБАЛ за увеличаване капацитета за прием на лица с диагноза грип и усложненията му.
  10. Да се спазват строго алгоритмите за поведение на общопрактикуващите лекари, лекарите в ДКЦ, МЦ и ЦСМП при случай, съмнителен за грип и за поведение в лечебно заведение за болнична помощ.
  11. По време на грипна епидемия детските заведения продължават да работят с извършване на строг сутрешен филтър от медицинските специалисти, подпомагани от преподаватели и възпитатели, с цел недопускане на болни деца и заболели лица от персонала. Откритите болни деца се връщат по домовете. Заболелите лица от персонала на детските заведения да не се допускат на работа.
  12. До Началника на РУО – Добрич е изпратено становище на РЗИ – Добрич относно преустановяването на учебните занятия в училищата на територията на област Добрич за периода 21-25.01.2019г.

Д-Р СВЕТЛА АНГЕЛОВА

Директор на Регионална здравна инспекция-Добрич

ХАОС В УЧИЛИЩАТА В… ОЧАКВАНЕ НА ГРИПНАТА ВАКАНЦИЯ

Вече се знае, че училищата от Добричка област излизат в грипна ваканция да края на седмицата. На някои ив се иска до края на годината. Веселето настроение сред здравите ученици и преподаватели обаче е помрачено, тъй като директори на училища още не са получили официалната заповед. Така вече някои ученици са разпуснати, а други в момента учат. На практика няма нищо ново – всичко е по български!

Все пак запознати твърдят, че като отшумят емоциите по Бабинден ще бъде изготвена, подписана и изпратена официално заповедта. Дотогава – въпрос на демокрация!

ТРИМА ОТ ДОБРУДЖА ПОДСИЛВАТ ВАРНЕНСКИЯ СПАРТАК

Варненският Спартак започна подготовката си за втория дял от първенството в Североизточната трета лига с петима нови футболисти. Трима от тях преди Нова година носеха екипа на Добруджа във Втора професионална лига. Това са вратарят Иван Иванов, халфът Беадир Беадиров и нападателят Румен Николов. Другите нови при „соколите” са централният защитник на Черноморец (Балчик) Севдалин Стайков-Шрек и нападателят на Светкавица (Търговище) Юлиян Загоров.

Подготовка с новите си отбори започнаха още двама от бившите играчи на добричкия клуб – Михаил Минков се присъедини към Локомотив (Горна Оряховица), а добричлията Георги Радев реши да продължи състезателната си кариера в Нефтохимик (Бургас). 24-годишният добруджанец, който има мачове за юношеския и за младежкия национален тим, се представи отлично в първата контрола на „шейховете” срещу юношеската формация на клуба до 19 години. Срещата се проведе на стадиона в Българово и завърши 5:0 за лидера в Югоизточната трета лига, а Георги Радев бе титуляр и отбеляза първия гол за своя тим.

Кметът на община Каварна Нина Ставрева поздрави всички специалисти – лекари, акушери и медицински работници по случай Бабинден

С погача, вино и традиционни ритуали лекарите, медицинските специалисти и санитарите от Акушеро-гинекологичното отделение към МБАЛ – Каварна отбелязаха Деня на родилната помощ. Кметът на община Каварна Нина Ставрева поздрави всички служители в отделението.

„Уважаеми лекари и акушери,

Сърдечно Ви поздравявам по случай професионалния Ви празник, като засвидетелствам своето уважение към Вас за благородния труд и всеотдайността, спомагаща за раждането на всеки нов живот! Дарявайте усмивки на много родители, помагайте на бял свят да се появяват здрави и красиви деца, защото те са нашето бъдеще, нашата подкрепа и гордост! Работете с любов, защото Вашето призвание е символ на хуманност и достойнство. Пожелавам на всички Ви здраве, благополучие, енергия и увереност! Честит празник, честит Бабинден!“.

За да поздравят докторите и сестрите, в болничното заведение дойдоха и жените от фолклорна група „Добруджанка“ с ръководител Йорданка Димова към пенсионерски клуб „Радка Чаушева“. Представителките на дамския клуб се присъединиха към традиционния ритуал по измиване на ръцете на най-опитния акушер-гинеколог в болницата – д-р Жеко Чалъков.

Д-р Чалъков благодари на всички работещи в Акушеро-гинекологичното отделение и пожела да продължават със същата всеотдайност и старание да упражнявате високохуманната си професия и да поемат в ръцете си все повече новородени .

От началото на 2019 година в каварненската болница са проплакали четири бебета- три момичета и едно момче. Първото бебе за годината е родено на четвърти януари,а най-малкото е родено преди три дни с тегло 3,600 кг и ръст 52 см. Носи името Стела Николова. Екипът спомогнал за раждането е д-р. Жеко Чалъков, акушер Пепа Николова и санитар Иванка Статева.

За изминалата година в отделението са родени 27 деца.

УБИХА ПЕШЕХОДЕЦ, САМОЛИЧНОСТТА МУ НЕ Е УСТАНОВЕНА

Пешеходец е бил блъснат от кола и е загинал тази сутрин в местността „Каците” край Стара Загора. Сигналът в полицията е получен около 6:03 ч. сутринта. Все още не е установена самоличността на загиналия. Неизвестен е и шофьорът, полицията го издирва.  Огледът на местопроизшествието продължава. https://www.blitz.bg

БЮЛЕТИН НА ОД НА МВР – ДОБРИЧ – 21 ЯНУАРИ

На 19 януари, около 18:00 часа е получено съобщение за извършена взломна кражба от частен имот по ул. „Агликина поляна” в град Добрич. По данни на тъжителя е извършена кражба на домашно имущество, 36 броя бутилки алкохол, 5 броя електирчески готварски уреди и други вещи. По случая е образувано досъдебно производство.

На 19 януари, около 15:00 часа е получено съобщение за възникнало ПТП по бул. „Русия” в град Добрич. На място е установено, че водач на лек автомобил „БМВ” с чужда регистрация блъска неправилно пресичащ велосипедист на 72-години. Вследствие на инцидента, велосипедиста е настанен в МБАЛ Добрич с диагноза комоцио, без опасност за живота. ПТП е обслужено по административен ред.

На 20 януари, около 02:15 часа в град Генерал Тошево е спрян за проверка лек автомобил „Ауди” с добричка регистрация, управляван от 30-годишна жена от град Добрич. В хода на проверката е установено, че МПС е със служебно прекратена регистрация. По случая е образувано бързо полицейско производство.

На 19 януари, около 13:10 часа на КПП Варна е спрян за проверка лек автомобил „Опел” с добричка регистрация. В хода на проверката е установено кафяво прахообразно вещество с тегло 15 грама, реагиращо на полевия тест на наркотичното вещество хероин. С полицейска мрка за срок от 24 часа са задържани пътуващите в автомобила мъже на 49-години и на 26-години, и двамата от с. Божурово, обл. Добрич. По случая е образувано бързо полицейско производство.

На 19 януари, около 21:30 часа по бул. „Добруджа” в град Добрич е спрян за проверка лек автомобил „Митсубиши” с пловдивска регистрация, управляван от 39-годишен мъж от град Варна. При извършената проверка на водача на автомобила за употреба на наркотични и упойващи вещества, теста отчита положителен резултат за употребата на амфетамин и метаамфетамин. Задържан за 24 часа. По случая е образувано бързо полицейско производство.

На 19 януари, около 04:30 часа е получено съобщение за пожар в частен имот на територията на с. Полковник Савово, обл. Добрич. На място е установено, че в животновъдна ферма, се е запалил сеновал с намиращите се в него около 3 000 бали фураж люцерна. По случая е образувано досъдебно производство.

На 20 януари, около 12:30 часа е извършена проверка на частен имот в с. Спасово, обл. Добрич. В хода на проверката е установено незаконно присъединяване към водопреносната мрежа. По случая е образувано досъдебно производство.

На 20 януари, около 13:35 часа е получено съобщение за възникнало ПТП с пострадали по главен път I-9 между селата Стефан Караджа и Генерал Колево, обл. Добрич. На място е установено, че водач на лек автомобил „Опел” с добричка регистрация предприема маневра изпреварване на колона от автомобили и се блъска челно в насрещно движещия се автомобил „БМВ” с добричка регистрация, който променя посоката си на движение и се удря в лек автомобил „Волво”. Вследствие на инцидента е постарала возещата се в лек автомобил „БМВ” жена на 49-години от град Добрич, настанена в МБАЛ Добрич с комоцио, без опасност за живота. Тримата водачи са с отрицателни проби за употреба на алкохол. ПТП е обслужено по административен ред, съставен е АУАН по ЗДвП на виновния водач.

На 20 януари, около 15:00 часа в град Тервел е спрян за проверка лек автомобил „Рено”, с добричка регистрация управляван от 56-годиушен мъж от град Тервел. При последвалата проверка за употреба на алкохол с техническо средство, цифровата индикация отчита наличието на 2,19 промила в издишания от водача въздух. Задържан за срок от 24 часа. По случая е образувано бързо полицейско производство.

БЕЗВЪЗМЕЗДНО И БЕЗСРОЧНО ПРЕДОСТАВЯТ ОБЩИНСКИ ТЕРЕН ЗА СТРОЕЖ НА ХРАМ

Предложение за учредяване безвъзмездно право на строеж за изграждане на православен храм „Свети Лука Кримски“ в ЖК „Добротица“ в Добрич ще бъде внесено на предстоящото заседание на Общинския съвет, информират от общината. То е във връзка с постъпило заявление от свещеник Петър Димитров – председател на Църковното настоятелство към храма. Искането е да бъде предоставена площ от около 10 декара „за озеленяване, спорт, атракции и църква“. Предвижда се застроената площ да е 258 кв. м.
Изработен е инвестиционен проект за построяването на храма, който е одобрен от Варненския и Великопреславски Епархийски Съвет.
Предложението на общинска администрация е учреденото право на строеж на храм „Св. Лука Кримски“ да бъде безсрочно, съобщи за БТА Надежда Карапанчева.

ДЕТЕ ОТ ПРИЕМНО СЕМЕЙСТВО В ОБЛАСТ ДОБРИЧ СПЕЧЕЛИ СТИПЕНДИЯ НА НАЦИОНАЛНАТА АСОЦИАЦИЯ ЗА ПРИЕМНА ГРИЖА И ФОНДАЦИЯ BCAUSE

Митко Мариянов Георгиев – на 14 г., е сред одобрените 12 стипендианти на шестото издание на инициативата „Продължи“ на Националната асоциация за приемна грижа и фондация Bcause. Детето е настанено в приемно семейство в добричкото село Овчарово и в момента е ученик в 7 клас в ОУ ”Отец Паисий” там. Успехът му е 5,36. Живее в приемното семейство на Любка Маринова от  2012 година, заедно със своя брат Константин, който е 6 клас. Само преди месец Митко получи поощрителна награда от конкурс за есе на тема ”Защо семейството е важно за детето”, организиран за втора година от Общинския младежки център ”Захари Стоянов” и фондация ”Лумос”.

Стипендията, за която е одобрен Митко Мариянов е в размер на 50 лв. месечно. Той ще я получава до края на учебната 2018/2019 г., след което се кандидатства отново.

Инициативата „Продължи“ има за цел да подкрепя ученици в приемни семейства с месечни стипендии, за доброто представяне в училище. В рамките на петте издания на инициативата, повече от 100 ученици са получили месечна стипендия. Стипендии се отпускат на ученици, които са  настанени  в приемни семейства и отговарят на следните условия:

  • Да са записани като редовни ученици в държавно или частно училище, което се намира на територията на Република България;
  • Трябва да са записани в 7, 8, 9, 10 или 11 клас;
  • Средният успех на ученика за изминалата  учебна година 2017/2018 г. трябва да не е по-нисък от Много добър (4,50).
  • Трябва да са допуснали максимум 5 неизвинени отсъствия за учебната 2017/2018 г.
  • Да изпратят свое съчинение на тема „МОИТЕ ГОЛЕМИ ТРУДНОСТИ И УСПЕХИ“.

 

Пожелавам на колегите да са здрави и да бъдат все така всеотдайни

Д-р Светозар Байчев, директор на МБАЛ – Добрич, акушер-гинеколог

„В деня на родилната помощ пожелавам на колегите да са здрави и да бъдат все така всеотдайни, защото това е залог да продължим дейността на нашите колеги”, каза д-р Светозар Байчев, директор на МБАЛ – Добрич и акушер-гинеколог.

Д-р Байчев не скри песимизма си относно кадрите в предродилната и родилната помощ. „Екипът е остаряващ. Лекарите са повече пенсионери. Наблюдава се отлив от тези професии, особено при акушерките. Намирането на такива кадри е все по-трудно. Професията не е притегателна, умората е прекалено много, заплащането не е привлекателно”, коментира д-р Байчев.

Акушеро-гинекологичното отделение е обезпечено с техника и апаратура. Битовата част е на високо ниво, стаите са добре отоплени. Досега не съм получил никакви оплаквания, казва д-р Байчев. Предстои основен ремонт на предродилните зали. Освен на собствени средства, болницата ще разчита и на спонсори. НДТ

Последни новини

Клюки