дом блог страница 22

Балетният спектакъл „Пепеляшка“ на Русенската опера вдигна на крака публиката в Букурещ



Балетният спектакъл „Пепеляшка“ на Русенската опера бе представен тази вечер на сцената на Националната опера в Букурещ и вдигна на крака публиката. В края на представлението зрители от всякакви възрасти аплодираха актьорите и оркестъра повече от пет минути без прекъсване. В залата прозвучаха и възгласи на възхищение на български, румънски и английски език.

„Гостуваме за втора поредна година, но много би ми се искало това да се превърне в дългогодишна традиция. Стига да можем да предлагаме интересни и необичайни продукции. Към това се стремим. Този балет включва повече естествени визуални ефекти като прожекции и създаване на видео декорация. Това не се случва за първи път в света и в България, но е за първи път в Русе“, сподели за БТА директорът на операта в крайдунавския град Пламен Бейков.

Той обясни, че голяма част от декорите са заменени с генерирани кадри и заслугата за това е на Петко Танчев, който е превърна спектакъла в нещо, което грабва окото.

В отговор на въпрос дали по-различният прочит на Пепеляшка предполага щастлив край, Пламен Бейков отговори:

„О, да, има щастлив край и това може би също допринесе за поканата на този фестивал, защото той е с едно подзаглавие „Love affairs“ – „Любовни авантюри“. Целта на този фестивал, това пето издание на Букурещкия оперен фестивал е да събере продукции, чиито истории са любовни. Прочитът на „Пепеляшка“ на Наталия Осипова представлява любовна история между момиче от богато семейство, което е загубило майка си и не се чувства особено щастливо в дома на баща си и на втората си майка и един беден обущар, който идва и обслужва нуждите на семейството. Момичето превръща тази споделена, но тайна любов в сън. Тя вижда себе си като преобразена принцеса, а него като принц. И така се случва, че накрая те наистина се срещат. И тук е символа на двете кристални панкофки, които са неразделни, които са винаги заедно, част от нещо общо, затвърждава този щастлив край“.

Той определи балектния спектакъл „Пепеляшка“ като специален цвят в конструкцията на цялата програма.

Пред БТА Пламен Бейков разкри още, че идеята за новия балетен под на сцената на Русенската опера е взаимствана от Националната опера в Букурещ.

„Миналата година, преди да дойдем, от ръководството на фестивала зададоха въпроса „колко са тежки вашите декори, защото ще има построен балетен под и той не може да издържа много голямо натоварване в малки територии“. И когато пристигнахме в Букурещ, наистина ми направи впечатление, че подът леко прожинира и започнах да се интересувам. Кандидаствахме по проект за закупуване и покрай една проудкция, която трябваше да бъде обезпечена, но неработещият фонд „Кулутра“ не стигна до разглеждане на тези проекти, сесията пропадна и тогава спонсори се ентустиазираха и решиха, че можем да си изработим наш собствен балетен под. Съответно аз се впуснах, казано  на шега, в промишлен шпионаж, разглеждах подробно Софийския балетен под, направихме снимки. Имаше някои затрудняващи моменти, но в крайна сметка една от Русенските мебелни фирми се ангажира и с голяма прецизност профилира отделните сегменти, които се сглобяват един в друг. Преди два дни беше неговата официална премиера на сцената на Русенската опера. Така че добавяме към историята на Русе, на първите неща и първият балетен под, изработен в България“, обясни той.

Пламен Бейков благодари на спонсорите и дарителите за подкрепата за изграждането на основния дървен под на сцената на Русенската опера, за електрическата инсталация и за закупуването на нова сценична червена завеса.

„Щастлив съм, че в края на моя мандат оставям Оперния театър в изключително богато откъм техническо оборудване състояние. С много добро озвучаване, с много добра инфраструктура на сцената по отношение на звук, на монитори. Следващата задача е натрупване и на осветителна техника и това върви в действие“, обясни той.

Хореографът и режисьор Наталия Осипова също сподели емоциите си от днешното предстяване в Букурещ.

„За втори път участваме в Оперния фестивал в румънската столица. За нас е голямо удоволствие да сме на тази известна сцена“, каза тя.

В отговор на въпрос на БТА тя коментира, че в приказките, за разлика от истинския живот, двете половини винаги се намират и краят винаги е щастлив.

„И в нашия балет всичко завършва с хубав край. Надявам се и в нашия настоящ живот да имаме надежда за щастие“, допълни тя.

Наталия Осипова каза още, че работи с индивидуалността на всеки танцьор, а диригентът Димитър Косев има уникално чувсвта ритъма на Прокофиев, но и на всеки артист.

„За мен като изпълнител да се разходя в друг театър, не казвам чужд, защото ние сме артисти, за нас всеки театър е дом, всяка сграда на операта е наш дом, е изключително интересно, защото носи различен дух. Да отидеш в друга държава, да представиш своя театър, да представиш държавата си, защото ние идваме и с това че сме бълагри, театъра е от България, това е изключителна чест“, каза самият Косев.

Той изрази мнение, че балетното изкуство, когато съчетава и жив оркестър, е много по-сложно, отколкото на запис.

„А тази традиция оркестъра да е на запис, ние я нарушихме последните години, за което много се радвам. С Държавна опера Русе“, подчерта маестрото.



Източник БТА

Цварц-ов удар за ЦСКА разтърси “Локо” (Пд)


Голаджията Жоел Цварц, който уж трябваше да е част от по-доброто бъдеще на “Локомотив” (Пловдив), не само изненадващо се озова в ЦСКА, но като с експресния влак веднага се включи и в тренировъчния процес на “червените”. Цварц-ов удар за “армейците”, довел до сътресения при “смърфовете”.

27-годишният нидерландски нападател е първото ново попълнение на ЦСКА през летния трансферен прозорец. Той подписа за 3 г. От началото на 2026 г. Цварц се превърна в истински хит в “Локо” (Пд). А именно продажбата му в столичния гранд разбуни духовете. И се развихри буря от коментари от запалянковци на “черно-белите”, насочени срещу боса Христо Крушарски.

На официалния сайт на пловдивчани се появи официално съобщение, обясняващо, че “червените” са платили откупната клауза в договора на голаджията, а отделно е натежало, че самият играч е получавал заплахи от фенове.

“Във връзка с трансфера на Жоел Цварц в ЦСКА бихме искали да внесем яснота по темата.

Решенията в ПФК “Локомотив” (Пловдив) се взимат след обсъждане и консултации с всички хора, които имат пряко участие в управлението на клуба. Жоел Цварц имаше заложена откупна клауза в своя договор. След като тя бе активирана от ЦСКА, а и

самият футболист изрази

желание да премине

в този клуб,

ПФК “Локомотив” (Пловдив) нямаше възможност да възпрепятства осъществяването на трансфера.

Бихме искали също да отбележим, че част от факторите, повлияли върху решението на Жоел, са заплахи и обидни съобщения, които той е получил в личните си профили в последните дни. Благодарим на Жоел Цварц за професионализма и приноса му към отбора и му пожелаваме успех в бъдещe”, пише в информацията.

След публикуването ѝ “Локо” (Пд) остана без пресаташе. Дългогодишният изпълняващ длъжността Николай Тънковски обяви, че декларацията на сайта, в която споменатите заплахи в социалните мрежи се изтъкват като мотив за трансфера, е пусната по изрично настояване на собственика Христо Крушарски.

“Уважаеми представители на “черно-бялата” общност, във връзка с развилите се събития от тази сутрин бих искал да внеса яснота, че по-рано публикуваната позиция на ПФК “Локомотив” (Пловдив) не е мое дело и не е написана от мен. Тя е изпратена от г-н Христо Крушарски и неговото изрично желание бе да бъде публикувана в социалните мрежи и официалния сайт на клуба. Вследствие на това желая да ви уведомя, че също тази сутрин подадох своята оставка в клуба. Благодаря за хубавите моменти в последните десет години! Желая успех на отбора през следващия сезон”, написа Николай Тънковски.

А докато бурята в “черно-бялата” част от Пловдив се разрастваше,

Цварц вече

се появи с

червена

фланелка с №12

на лагера на ЦСКА в Австрия.

“Армейците” се похвалиха и със “специално посрещане” на Жоел, който по примера на много отбори трябваше да мине през “тунел” от футболисти, приветстващи го с “добре дошъл” с намигване и пляскане с ръце по врата и гърба. Усмихнатият нападател мина през този шпалир, а след това бе представен пред отбора и от треньора Христо Янев.

Цварц е роден на 16 април 1999 г. в Капеле ан ден Ейсел (предградие на Ротердам). Преминава през школите на “Спарта” (Ротердам), “Екселсиор” и “Фейенорд”. Дебютира в професионалния футбол в родината си с екипа на “Дордрехт”, а през 2019 г. се завръща в “Екселсиор”, отбелязвайки 19 гола в 60 мача за първенство. Следва период в германския “Ян Регенсбург” и престой под наем в нидерландския “Ден Хааг”. През 2023 г. отново се завръща в германския футбол, обличайки екипа на “Мюнхен 1860”, а след това и на “Оснабрюк”. В началото на 2026 г. Цварц премина в “Локомотив” (Пловдив), а с екипа на “смърфовете” отбеляза 8 гола в 15 мача.





Източник 24часа

Предизвикателствата и перспективите за развитие на климатолечебните курорти бяха обсъдени на Национална конференция за здравен туризъм в Пампорово



Климатолечебните курорти и разгръщането на здравния туризъм са сред основните приоритети като част от идеята на правителството за развитие на България като целогодишна дестинация. Това заяви министърът на туризма Илин Димитров на провеждащата се в Пампорово Пета национална конференция за здравен туризъм „Предизвикателства пред климатолечебните курорти“. Форумът се организира от Община Чепеларе в партньорство с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) и „Пампорово“ АД. Конференцията провокира дискусия с участието на представители на местната и държавна власт, експерти и инвеститори в сферата на здравния туризъм, медицински специалисти, представители на академичните среди, мениджъри на СПА и уелнес хотели.

Пампорово има всички предпоставки да се развива като целогодишна дестинация за здравен туризъм, каза областният управител на Смолян Георги Пепеланов. Той акцентира върху научните изследвания, които доказват благоприятните климатични характеристики на района. Според проучвания на Научния институт по балнеология, физиотерапия и рехабилитация в Пампорово е установена специфична бризова циркулация, която ограничава образуването на мъгли над 1200 метра надморска височина, както и висока отрицателна йонизация на въздуха.

Родопите са единствената планина в България и една от 12-те в Европа, включени в списъка на местата с лечебен въздух. Списъкът е създаден от японски лекар от университетска болница в Токио, създал световна карта на лечебните места. Така България и Родопите са на световната карта. Това посочи кметът на Чепеларе Боран Хаджиев. Държавата и институциите сме длъжници на бизнеса, предвид че виждаме как ежегодно местните хотелиери инвестират в подобряване на условията и качеството на услугата и правят всичко възможно туристите да се чувстват като у дома си, коментира Боран Хаджиев.  

Здравният туризъм е кауза с висока социална значимост, посочи кметът на Смолян Николай Мелемов в поздравителен адрес, който беше прочетен от заместник-кмета Мариана Цекова.

Пампорово работи за утвърждаването си като целогодишна дестинация за здравен туризъм, основан на природните дадености на Родопите, каза членът на Съвета на директорите на „Пампорово“ АД София Цанкова. По думите ѝ усилията на курорта са насочени към това туристите да се възползват от благоприятния климат и природната среда по естествен начин чрез разходки, активности на открито и досег с местата с висока отрицателна йонизация на въздуха.

Курортът е в пълна готовност да посрещне туристите, а съоръженията вече работят, съобщи изпълнителният директор на „Пампорово“ АД Стефан Присадов. По думите му всички съоръжения са в оперативна готовност и курортът е напълно подготвен да посрещне гостите през летните месеци.

Българският съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA) вече 20 години работи превенцията да стане част от държавната политика. Днес тази мисия намира реално измерение чрез партньорството между институции, бизнес и академични среди, включително чрез работната група към Министерството на туризма за развитие на медицинския туризъм. Това посочи изпълнителният директор на BUBSPA Цветина Иванова. Според нея Пампорово е пример за природен потенциал – с чист въздух, висока аеройонизация, много слънчеви дни и благоприятен климат, което го прави изключително подходящо място за превенция и възстановяване.

В първия ден от конференцията бяха дискутирани проблеми, свързани с пътната достъпност на планинския регион и инфраструктурата, необходимост от законодателна регламентация относно здравния туризъм, който остава извън здравното законодателство, идеи за осигуряване на ваучери за здравна превенция и др. От BUBSPA заявиха, че продължават да защитават каузата относно предложението медикал и СПА центровете да бъдат допуснати като изпълнители по програмите на НОИ за профилактика и рехабилитация. 

Участниците във форума присъстваха на официалното откриване на летния туристически сезон в Пампорово в Адвенчър парк „Язовира“.

Конференцията продължава утре с дискусия за партньорството между бизнеса и образованието в здравния туризъм. 



Източник БТА

НА ЖИВО: САЩ 2:0 Австралия, Фрийман удвои преднината на „янките“


Днешната програма на Мондиал 2026 се открива в 22:00 часа със сблъсъка между съдомакините от САЩ и поднеслия голяма изненада срещу Турция тим на Австралия. Срещата обещава да бъде изключително оспорвана, като и двата тима имат своите големи амбиции за продължаване напред в турнира. Вече са ясни и официалните стартови състави на двамата селекционери за двубоя, който може да проследите на живо в Gong.bg.

Ето и единадесеторките на двата отбора:

САЩ: Фрийз, Фрийман, Ричардс, Рийм, Робинсън, Тилман, Адамс, Дест, Пепи, МакКени, Балогън

Австралия: Бийч, Италиано, Чиркати, Сютър, Бърджис, Бос, Леки, О’Нийл, Окон-Енгстлър, Велупилай, Туре



Източник Gong.bg

„Ангелът на независимостта“ избухна като вулкан след класирането на Мексико (галерия)


Финалният съдийски сигнал в Гуадалахара в четвъртък вечерта не просто сложи край един футболен мач. Той отприщи емоционално земетресение, което разтърси основите на цяла нация.

В сърцето на столицата емблематичният паметник „Ангелът на независимостта“ се превърна за минути във вулкан от радост, зелено-бяло-червен епицентър, където душата на Мексико преливаше, за да отпразнува историческото класиране за 1/16-финалите на световното първенство. Историческо, защото се превърна в първия отбор на подобна фаза в историята на мондиалите изобщо.

Не става въпрос само за футбол. Никога не е било. Зад драматичния гол на Луис Ромо и чудотворните спасявания на Раул „Тала“ Рангел, които запечатаха победата с 1:0 срещу Република Корея, се крие гордостта на народ, който се нуждаеше от тази радост.

След години на съмнение, спряно развитие и ожесточена критика мексиканският национален отбор доказа, че играта у дома не е натиск, а движеща сила. Победата във втория мач от групата означаваше да се отърси от призраците на миналото, да се заглушат критиците с твърдост и най-вече да се възстанови вярата на милиони фенове, които сега отново вярват, че невъзможното е постижимо.

На „Пасео де ла Реформа“ всяко чувство за ред изчезна. Асфалтът изчезна под неизмеримата човешка вълна, чието сърце пулсираше с ритъма на десетки хиляди.

Цели семейства, баби и дядовци, прегръщащи внуците си, които са свидетели на живо на първото си световно, и непознати, обединени в един вик на чиста радост, накараха кръговото да ехти, да свети, дори да танцува.

Трицветен дим обагри нощното небе, знамена се развяваха със сила, която сякаш не идваше от вятъра, а го създаваше, докато Cielito Lindo се пееше с пресипнали гърла, но преливащи от щастие сърца.

Този триумф означава, че гигантът се е събудил на собствен терен. Мексико вече е в следващия кръг, а първото място в група А е математически осигурено.

Днес Мексико не спи; днес цялата страна прегръща „Ангела на независимостта“, обгърната от красивата лудост на знанието, че е победител.





Източник 24часа

Виртуозният американски пианист Ерик Лу се качи на сцената на Класик Open Air в Пловдив



Тазгодишното издание на Класик Open Air в Пловдив, което се проведе тази вечер на надлеза на ул. „Гладстон“ в Пловдив, събра на една сцена солисти и оркестър на Опера Пловдив под диригентството на Ерик Ледерхандлер (Белгия).

Публиката имаше възможност да се наслади на празнична програма с популярни арии от опери на Росини, Моцарт, Чайковски, Гуно и Сен-Санс в изпълнение на едни от най-ярките артисти на Опера Пловдив. 

В концерта участваха солистите Евгения Ралчева (сопран), Кирил Манолов (баритон), Мария Радоева (мецосопран) и Таня Иванова (сопран), а специален акцент в програмата беше участието на Ерик Лу (САЩ), който изпълни Концерт за пиано и оркестър № 1 от Чайковски с оркестъра на Пловдивската опера.

Американският пианист е носител на Златния медал от престижния международен конкурс за пианисти „Фредерик Шопен“ – Варшава 2025 и е популярен с неговите задълбочени, поетично наситени и въздействащи интерпретации.

След края на концерта програмата продължава със специален пърформанс на балета на Държавна опера-Пловдив с танцови фрагменти от мюзикъла „Коса“.

По-рано през деня децата от Академия към Пловдивската опера поведоха публиката на музикално пътешествие из света на едни от най-обичаните бродуейски мюзикъли, сред които „Матилда“, „Оливър Туист“,„Вълшебникът от Оз“, „Пинокио“, „Мери Попинз“ и „Злосторница“.

Ежегодното събитие Класик Open Air е част от културния календар на Община Пловдив и от програмата на фестивала Opera Open, който превръща града в сцена под открито небе за среща между класическата музика и широката публика.

Ерик Лу е роден в Масачузетс през 1997 г. Възпитаник е на Curtis Institute of Music, където учи при Робърт Макдоналд и Джонатан Бис. Между 2011 и 2018 г. се обучава при Данг Тхай Шон. През 2017 г. Ерик Лу получава International German Piano Award, а през 2021 г. – Avery Fisher Career Grant. Сред диригентите, с които си сътрудничи са: Рикардо Мути, Мирга Гражините-Тила, Райън Банкрофт, Фабио Луизи, Марин Алсоп, Дънкан Уорд, Василий Петренко, Едуард Гарднър, сър Марк Елдър, Томас Даусгор, Рут Райнхард, Ърл Лий, Керем Хасан, Нуно Коелю, Диниш Соуса и Мартин Фрьост.

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.



Източник БТА

Младите имат нужда от директни и откровени разговори за рисковете от зависимостите, каза Пламен Йотински от Центъра за рехабилитация на зависимости I A.M. WAY



Младите хора имат нужда от директни и откровени разговори за рисковете от зависимостите, а не от „захаросани“ послания. Това каза за БТА основателят на Центъра за рехабилитация на зависимости I A.M. WAY Пламен Йотински, по повод организираната среща в Благоевград, посветена на превенцията на зависимости, в която той взе участие.

По думите му инициативата е резултат от обществената реакция след трагичния инцидент, при който загина 16-годишно момиче след падане от петия етаж на жилищен блок в благоевградския квартал „Струмско“ и желанието на хората да чуят по-ясни и конкретни послания за опасностите от зависимостите. „Хората искат нещо по-силно, по-директно и незахаросано“, посочи Йотински.

Той отбеляза, че основната цел на срещата е превенция срещу схващането, че употребата на психоактивни вещества може да бъде безобиден експеримент или част от привлекателен начин на живот.

Йотински подчерта, че зависимостите засягат не само употребяващите, но и техните семейства и близки. Според него обществото трябва да разглежда проблема като обща отговорност. Той изрази и категорична позиция срещу разпространеното схващане, че съществуват „леки“ и „тежки“ наркотици. „Това е мит и илюзия“, заяви Йотински.

Той разказа, че е трезвен от близо седем години, а през последните четири години работи професионално в сферата на терапията и рехабилитацията на зависими хора. По думите му е участвал в десетки срещи и дискусии в училища, младежки центрове и превантивно-информационни центрове в страната. „Хората все повече се събуждат и искат директност и откровеност“, посочи Йотински.

Според него част от положителния ефект на подобни инициативи се вижда в обратната връзка от хора, които след тях са прекратили употребата на наркотици или са преосмислили отношението си към зависимостите. „Някои хора просто благодарят, че такава информация им е дадена, защото те или не могат да я вземат отникъде, или е много трудно да я открият“, допълни още той.

Като основно послание към младите хора Йотински открои личната отговорност. „Личната отговорност е единственото, което ни е необходимо, за да намерим чист и светъл живот“, каза той. По думите му живот без зависимости, злоупотреба с алкохол и хазарт е възможен, а промяната зависи от личния избор и постоянните усилия на всеки човек.

Срещата в Благоевград бе отворена за родители, ученици, студенти и граждани и протече в открита и неформална атмосфера, като участниците бяха насърчени да задават въпроси и да участват активно в получилата се дискусия. По време на срещата бяха обсъдени значението на ранната превенция, ролята на семейството и добрата комуникация като основни защитни фактори срещу зависимостите, както и необходимостта от по-добра обществена информираност по темата. Акцент бе поставен върху факта, че зависимостите могат да засегнат всеки, независимо от социалния му статус и че възстановяването е възможно чрез подкрепа и активен диалог между млади хора, родители и специалисти.

Това е поредна инициатива през последните няколко седмици, посветена на темата за превенция на наркоразпространението и употребата на наркотични вещества, която се осъществява в областния град. В края на май общественият посредник организира среща между училищни директори и представители на различни институции в града, а поводът отново беше случаят от 23 срещу 24 май, при който непълнолетно момиче загина.



Източник БТА

Огромна глоба за тенисист след ругатни на корта



Снимки: Gulliver/GettyImages

Огромна глоба за тенисист след ругатни на корта


Френският тенисист Корентен Муте загуби почти цялото си възнаграждение от Куийнс Клъб заради ругатни по време на телевизионно интервю по ВВС след мач. Той е глобен с 40 хиляди долара за думите си след победата над сънародника Джовани Перикар в първия кръг.  

Муте, който загуби още следващия си мач срещу испанеца Алехандро Давидович Фокина, заслужи 43 хиляди долара за класирането си във втория кръг.  

Световният номер 36 обясняваше за силния сервис на съперника си – 142 м/ч, когато използва първата ругатня, а предизвика смях в публика и Муте паузира. Той бе помолен от интервюиращата да не използва думата повече, а в отговора си той го направи още три пъти. Последва още един въпрос, но краят бе същият и французинът използва нецензурната дума общо седем пъти.  

След инцидента Муте обясни в Инстаграм, че просто се е шегувал, а това се получи и той наистина разсмя публиката. Организаторите на Куийнс Клъб обаче последваха правилника и наказаха Муте, който през 2022 бе изхвърлен от турнира в Аделаида заради подобни думи към главния съдия на мач с Ласло Джере. 




Google
Добави ни в предпочитани източници в Google




Източник Gong.bg

Последни новини

Клюки