Девет години поред СУ „Св.Климент Охридски“ в Добрич /познато като училището по изкуствата/ е домакин на Националната ученическа конференция по гражданско образование „Семейство – училище – общество“. Всъщност и сега се питам защо МОН не съдейства конференцията да стане международна, поне в рамките на Европейския съюз. Това би било реална евроинтеграция на хиляди български талантливи деца, при това с амбиция да се изявят на полето на обществената ангажираност. Ето това би било една малка задача пред новоизбраните добрички народни представители, както и на българските евродепутати. Имал съм удоволствието да присъствам на ученически форуми в Европейския парламент и съм се гордял с изключително високото ниво на учениците от България. Това ниво вече девет години продължава да бъде оковано в една национална рамка, която очевидно е тясна за новото поколение. Днес нашите деца знаят често пъти по няколко езика, чрез социалните мрежи контактуват из целия свят, имат достъп до неограничени източници на знания, на международни олимпиади извън страната печелят медали, много от които златни, а това е едно заслужено с труд и талант признание. Какво толкова много пречи тези деца да получат международно признание в собствената си родина? Личният ми отговор е, че пречи бюрокрацията, която, дано те, ако останат в България, съумеят да преустроят да работи в интерес на държавата и младото поколение.

Момчил Димов от СУ „Климент Охридски“, първа награда в раздел „Филми“

Чест прави на организатора на конференцията –  СУ „Св. Климент Охридски“ в Добрич с директор Силвия Димитрова,  че съумява с някакви оскъдни средства да поддържа утвърждаването на конференцията като традиция и да привлича интереса към нея на най-талантливите деца от десетки училища от малки и големи градове в страната. Става въпрос за хиляди творби, за хиляди ученици и стотици техни преподаватели, които им оказват помощ за достойно представяне.

Все ми се иска поне на следващата конференция да има официално представителство на достатъчно влиятелни държавни личности, които да видят с очите си постиженията на организатори и участници, да проумеят възможностите на младото поколение, неговите интереси и цели и да поработят като негови длъжници за неговото бъдеще.

А сега няколко думи конкретно за IX НУКГО „Семейство – училище – общество“, провела се на 22 април 2023 г. Изненадан съм как през последните две години на ковид пандемията вместо застой, както в политиката и икономиката, мисленето на ученическото поколение е надминало шаблоните, които всеки ден слушаме, виждаме и четем по националните медии от страна на т. нар. политици, държавници, експерти и какви ли не „краставици на комика Мирча Кришан“ от моето поколение, станал емблема на преливането от пусто в празно. Децата не само виждат и осъзнават жестоките реалности, но и правят разумни предложения за промяна. Свидетели са  на един трагичен разпад на съвременното семейство и с талант и знания се опитват да прокарат мостове към училището и обществото. Имат дори иновативни предложения, които веднага биха могли да се приложат в страната, при това без да се налага да се назначава поредна кохорта от чиновници, а самите ученически колективи да ги осъществят, при това с незначителни разходи, които не биха затруднили нито общини, нито която и да е държавна институция.

В трета група – ученици от девети до дванадесети клас, в това жури участвах за пореден път, станах свидетел на разкази, есета, проекти, презентации, които бяха плод на талант, много издирвателска и научна работа, на интересни анализи и предложения… Имаме умни, талантливи, работливи и амбицирани за постигане на високи цели деца. Къде отиват те, след като завършат средното и висшето си образование? Отговорите ги знаем, казваме ги /едни мълчаливо, други – плахо, трети – по-смело/, но чува ли ни този, който е избран или назначен да ги промени и са му дадени на бюрото всички инструменти за промяна?… За чуване – чува, ако не е в командировка, на заседание или в отпуск, а защо не и на банкет… Често пъти с портрети на Левски, Ботев, Раковски, Петър Берон, Васил Априлов или някой друг национален герой на стената зад бюрото си.

На конференцията някои деца бяха разработили и темата за съвременния героизъм. Шаблонно казано – за героите на нашето време. Намираха ги сред пожарникари, спасители, сред медицинските работници по време на пандемията… Ще добавя, незабележимия героизъм на целия колектив на СУ „Св. Климент Охридски“ в Добрич за продължаване на традицията тук, в Добрич, да се провежда НУКГО „Семейство – училище – общество“. Дано някой столичен чиновник не реши да ни отнеме това бижу в българското образование. Героизъм е да градиш в днешно време надежден мост между семейството и обществото.

Поклон!

Димитър ДУКОВ

 

КЛАСИРАНЕ В ПЪРВА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

Лично творчество

  1. Галена Георгиева – ОУ „Иван Вазов“, Силистра
  2. Даная Нейчева – СУ „Св. Кл. Охридски“, Добрич
  3. Стоян Тодоров – ОУ „Иван Вазов“, Силистра

Проекти

  1. Магдалена Георгиева – СУ „Св. Кл. Охридски“, Добрич
  2. Кристиана Пенева – ОУ „Иван Вазов“, Силистра
  3. Александър Попов, Венета Николова, Елизавета Стоянова, Йоанна Стоянова, Максим Великов, Самуел Асенов, Христо Павлов – ЧОУ „Мария Монтесори“, Добрич

Галин Филипов – СУ „Никола Й. Вапцаров“, Силистра

 

Драматизация

  1. Група ученици от 5 „В“ клас – ОУ „Алеко Константинов“, Перник

 

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

Есе/Разказ

  1. Яна-Мария Гагова – СУ „Никола Й. Вапцаров“, Силистра
  2. Елизабета Казале – ОУ „П.Р. Славейков“, Стара Загора
  3. Кристиян Павлов – ОУ „Д-р Петър Берон“, Плевен

Проекти

  1. 51 ученици в 7 клас и техните семейства – ОУ „П.Р. Славейков“, Стара Загора
  2. Яна-Мария Гагова – СУ „Никола Й. Вапцаров“, Силистра
  3. Красина Иванова – ОУ „П.Р. Славейков“, Варна

Презентации

  1. Пламена Ангелова – СУ „Крум Попов“, Левски
  2. Александър Стайков – ОУ „Неофит Рилски“, Габрово
  3. Рая Колева, Мартина Минковска – ОУ „Неофит Рилски“, Габрово

Драматизации

  1. Андреана Иванова, Лилия Славова, Кристиан Минев, Мартин Бомбов, Николай Еников – ОУ „Панайот Волов“, Варна
  2. Мария Ахмедова, Памела Иванова, Божидар Личев, Габриела Панова, Елиза Лазарова, Никол Вълкова, Рени Босилкова – СУ „Димчо Дебелянов“, Белене

 

КЛАСИРАНЕ В ТРЕТА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

Есе/Разказ

  1. Камен Кюранов – СУПНЕ „Фр. Шилер“, Русе

Велин Пожарски – ФЕГ  „Алфонс дьо Мартин“, София

  1. Светлозара Димитрова – МГ „Баба Тонка“, Русе
  2. Полин Савова

Полин Савова – АЕГ „Гео Милев“, Русе

 

  1. Християна Тракийска – ЕГ „Гео Милев“, Добрич

Ива Бурова – ПГХТТ, Пловдив

 

Проекти

  1. Ана-Мария Славкова – СУ „П.Р. Славейков“, Кърджали
  2. Адриана Уллах – СУ „Св. Кл. Охридски“, Добрич
  3. Олимпия Костова – ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“, Разград

Антоанета Чолакова, Мария Мирчева – НТГ, Пловдив

 

Презентации

  1. Никола Неделчев – ПМГ „Академик Методий Попов“, Варна

Божидара Христова – ПГТ „Д-р Васил Берон“, Велико Търново“

  1. Александра Кънчева, Рая Николова – ЧПГТП „Райко Цончев“, Добрич
  2. Николай Лазаров – ПГХТТ, Пловдив

Филми

  1. Момчил Димов – СУ „Св. Кл. Охридски“, Добрич
  2. Теодора Тодорова – ФЕГ „Алфонс дьо Мартин“, София

 

Драматизации

  1. Надежда Иванова, Стела Андреева – ЧПГТП „Райко Цончев“, Добрич

 

Председател на комисиите по оценяване бе проф. Димитрина Каменова. По възрастови групи журираха: първа и втора група – Теодора Денкова, д-р Кремена Митева, Здравка Добруджанска; трета група – проф. Николай Колишев, доц. д-р Станислава Минева, Светлана Василева, Димитър Дуков.