дом блог

Трима убити и 12 ранени в Страсбург, нападателят е прострелян

0

Нападателят, открил стрелба в центъра на Страсбург край коледен базар, е бил ранен по време на престрелка с военните. Това съобщи АФП, като се позова на източници от полицията. По всяка вероятност става въпрос за терористичен акт. По време на атаката загинаха трима човека, а ранените са 12, шестима от тях в критично състояние. Това твърди министърът на вътрешните работи на Франция Кристоф Кастанер, а според кмета на Страсбург жертвите са четири. Стрелецът е фигурирал в списъка със заподозрени в тероризъм лица. Освен това е трябвало да бъде арестуван тази сутрин по подозрения в съпричастност към убийство. Полицаите обаче не са успели да го намерят в дома му, , а при обиска в жилището са открити гранати. 29-годишният мъж, който е родом от града, към 20:00 часа френско време откри стрелба в центъра на Страсбург край прочутия коледен базар. По време на престрелката с полицията нападателят бе прострелян, но успя да избяга и акцията за залавянето му продължава в момента. Авторът на кървавата атака е похитил такси и е избягал с него от мястото на произшествието, съобщи радио Франс енфо. Водачът на таксито е в безопасност, той твърди, че престъпникът е ранен. Няколко човека са били арестувани тази нощ по време на операцията, но 29-годишният Шериф Ш. не е сред тях. Френските власти разглеждат инцидента като терористичен акт. Междувременно кметът на Страсбург обяви сряда за ден на траур в града. Коледният базар няма да работи в сряда, отменени са и всички спектакли в театрите. БГНЕС/АФП

http://bgnes.com

ПЪТЕПИС: От Добрич до Ню Орлиънс. Бялата лястовица, цигани и голф…

0

Ходя си в родния край два-три пъти годишно. Било да видя роднини и приятели, било да поплувам между „Албена” и Балчик, да опитам виното на брат ми, когато се избистри в края на декември, или да видя дали бялата лястовичка не се навърта наоколо да даде кураж на онези днешни добруджанци, които не можаха да забогатеят в мътните години на прехода, въпреки най-хубавата земя в радиус от 1000 километра наоколо (минимум…).

През последните 25-30 години, докато работех по бежански лагери и дипломатически конференции, по военни конфликти и дълги среднощни заседания в сградата на ООН в Ню Йорк, все се заканвах, че върна ли се един ден в България, непременно ще изкарвам по 2-3 месеца в „небесните пасбища” на Добруджа, както би се изразил Джон Стайнбек. Там, където малкото овчарче от Медвен Захарий Стоянов се научава да чете, за да стане един от националните ни гиганти; там, където в летните вечери звездите бяха по-едри и от тези над Фамагуста; и където черешите и дините, които нощем крадяхме от градини и бостани през летните ваканции, за нас бяха най-сладките в света.

Горе-долу си спазвам графика. Но вместо по 2-3 месеца, стоя най-много до седмица, когато започвам да дотягам на роднини и приятели, или те на мен….  Пак има дини и череши, но най-често те или не са добруджански, или не са толкова сладки както в детството ми. А може и да се лъжа…

Магията я няма

и това е естествено. Няма как приказките, преживени в детството (на миналия век), да останат същите 50-60 години по-късно….  Няма как моите деца и внуци да усетят миризмата на току-що окосено сено рано сутрин, пръхтящите ноздри на конете, опъващи каишите на косачката или жътварката; изплашените писъци на пъдпъдъци и яребици, излитащи с ужас от стъпканите си гнезда под конските копита…  Няма как да научат вкуса на току-що набраните пролетни печурки край торищата до гората, където пладнуваха хиляди овце от безброй стада…
Децата и внуците ни, както и на хиляди други българи, са пръснати от Лондон до Лима и от Чикаго до Рио…. За уханието на прясно окосеното сено и вкуса на крадените посред нощ дини могат да научат или ако аз им разкажа, или ако прочетат Йовков и Ивайло Петров.


Бялата лястовица в красивия градски парк на Добрич гледа дали Моканина идва да я потърси. Снимки: авторът

 

Но по всяка вероятност няма да прочетат, нито единия, нито другия. Добруджа отдавна не е същата, няма го нито Йовков, нито Дора Габе, нито дори присмехулникът Ивайло Петров, който на 19 януари имаше рожден ден….  Няма я магията на Антимовския хан, няма я Сарандовица, няма го Сали Яшар и песента от колелетата на каруците му. Няма ги и старите добруджанскжи благородници, богати и не толкова, красиви и уморени от жътвата, весели и тъжни, поетични като от разказ на майстора от Жеравна. Или на Присмехулника от селцето Бдинци, на двайсетина километра западно от Добрич където се е родил Ивайло Петров.  Всички те, поколението на моите родители, и на техните родители, и т.н., бяха създали един красив мит за добрия, човечния, благородния и вълшебен свят, наречен Добруджа, населен с хора широко скроени и с усет към прекрасното… Поне така ме учеха учителите ми в Добрич и по-късно в университета в София. А така го чувствах и аз, роден в митичния край, където полята и морето се сливат в синьо-зелена феерия…

Естествено, няма да плачем за миналото… Било каквото било. Животът продължава, за малцина красив и богат, за мнозина – не толкова…. Миналата седмица се върнах от Добрич. Беше хубаво – роднини, приятели, вкусни добруджански манджи и още по-вкусното вино на брат ми, което мирише на диви ягоди. От сорта грозде, който италианците наричат “Кастел”, а добруджанци – липа. Бяла или черна липа. Дребни зрънца, страховито ароматни, на пазарите в Ню Йорк и Женева бяха най-скъпите сортове, които продаваха за ядене, но вино не правеха от него… Било вредно? Може би… Напук на слуховете, много добруджанци продължават да си го пият…


Добруджанец бере грозде в двор в Смолница, за да направи вино с дъх на диви ягоди. Снимка: авторът

 

Но Добрич вече не е същият град от моето детство… Единственото, което е същото, е леденият вятър, който зиме духа откъм Букурещ или Констанца, връхлита върху Добрич, обледенява улици, шосета, стълбове и жици, кърши клони на дървета и тласка автомобилите в канавки и хендеци, от които излизане няма, докато не дойде фадромата… И чак тогава се уморява този проклет вятър и  спира нейде в предградията на Варна, докато Добрич си ближе раните…

Вечер градът опустява рано. Улиците са тъжни. Рядко се виждат млади хора. Безработицата ги е прогонила или във Валенсия, или в Манчестър, или в Дрезден. Малцината, които са останали тук, се радват, ако намерят работа за 500-600 лева на месец. От 120-130 хил. жители преди 30 години, днес градът се е свил наполовина, както казват местните хора. Не мисля, че има гладуващи, но бедни със сигурност има, както ми казва един приятел, шеф на местна хуманитарна организация. От двайсетината заводи, фабрики, предприятия и т. н. преди „вечния” ни преход, сега не е останало почти нищо. Рядко се виждат усмихнати хора. Повечето добруджанци са надянали същите маски на лицата си като хората от всички краища на България: угрижени, самотни, замислени, потънали в собствените си бездни…

А иначе градчето си е ОК, както би казал един мой съученик, сега пенсиониран инженер с много скромна пенсия…  Виждат се както нови сгради с прилична архитектура, така и стари турски или цигански къщици, които още не са бутнати… Повечето турци се преселиха на юг – като моя съученик Себайдин, сега в Истанбул…  Исмет, с прякор Офето (баща му го кръстил на майтап на Отечествения Фронт през далечната 1950…) – също е в Истанбул. Самито, приятел на баща ми – отдавна е в Бурса. И Турхан, бръснаря, също …. Идват си често в родния край, не могат да прежалят Добруджа и младостта си. Идват си и плачат от радост и от скръб… Нещо ги тегли насам и говорят за Добруджа като за Рая там, горе… За някогашната Добруджа, от детството им.

Бялата лястовица и черните овце

Тя може да се види в новия градски парк на Добрич, кацнала край езерото, в което някога карахме лодки и ухажвахме момичетата от гимназията… Тя не лети, направена е от някакъв траен материал от скулптора си, но гледа внимателно дали към нея не се задава Моканинът, в търсене на надежда за болното си дете…  Няма го обаче Моканинът, запилял се е и той вероятно някъде между Валенсия и Барселона, да гледа  лозята на испанците или да им поддържа дворовете. Дори когато си дойде за кратка ваканция, Моканинът не може да се види на новите голф игрища между Балчик и Калиакра…  Аз като пишман голфър, ходя от време на време с моя приятел Румен, бивш журналист от „24 часа”, сега преподавател по голф-науки-и-практики – да удрям бялото топче над зелената трева в „Трейшън клифс” или на другите две игрища наоколо. Но освен заможни руснаци или румънци не видях от местните хора да се радват на шотландската игра… Изглежда Моканинът не играе голф: или няма време, или не му се харчат пари за тази странна за местните хора игра, чийто дядовци са играли  на челик или на „чаракман”, далечни добруджански братовчеди на голфа…


Добруджански двор на съвременна къща в Балчик, с изглед към морето. Дизайнерите на този оазис са млади добруджанци, лекари, решили да останат в родния край… Снимка: авторът

 

Една вечер, докато вървях към магазина на моя приятел Жоро Лазаров, видях една елегантна бяла кола, паркирана до хотел „Добруджа”. Загледах се в големия борден дисплей вдясно от волана и сложните навигационни уреди на тази красавица. После видях, че е един от последните модели „Тесла”, с „толбухински” номер…  Предполагам, че беше собственост на „Жеко Бонвивана”, известен от творчеството на Ивайло Петров като „Жеко Бована” – за по-кратко…. Когато споделих това с Жоро Лазаров, той каза:”А-а-а, имаме ги три!” Три „Тесли” в малкия Добрич, чийто театър едва диша и май само името „Йордан Йовков” е останало от него и от някогашните му звезди? Една от тях беше Мариана Аламанчева, която също отлетя от нас тия дни като бяла лястовица.

В творчеството на Йовков няма цигани. Има турци. Благородни и добри. И те повечето такива си бяха, аз израснах сред тях. Сега са останали малко. За сметка на това циганите са мнозинство в повечето добруджански села. Много от тях бяха заселени тук по времето на Тодор Живков, някъде през 60-те години на миналия век. Докараха ги тук, защото имаше много свободна земя. Оземлиха ги, построиха си хората къщички, децата им тръгнаха на училище, всички работеха – кой механизатор, кой занаятчия, изкарваха си хляба, никой от тях не крадеше, като закъсваха в края на месеца идваха при баща ми за някой лев назаем или за „стъкло вино”, както се казваше в Добруджа. Следващия месец си връщаха заема. Виното – не. Но бяха кротки, само тук-там по някой цигански барон или бабаит правеше золуми, но или милиционерите го ступваха набързо, след което Манго, осъден по бързата процедура, правеше от 3 до 6 месеца тухли без да му плащат, за да му дойде акълът в главата.
Или лудият Танас от Голяма Смолница ги биеше превантивно с дървен кол край казана за ракия, просто така, за историческо назидание и с възпитателна цел. И циганите кротуваха. А Танас с буйния си нрав никак не се вписваше сред благите герои на Йовков. Тип като него по-можеше да се срещне при Ивайло Петров… Един-два свирепи персонажа от „Хайка за вълци”, натоварени да проведат колективизацията в Добруджа , понякога ми напомнят за Танас Топалов, чийто брат Иван беше най-кроткият човек от Владивосток до Пунта Аренас…

Тухларната

Едно лято, през ваканцията, баща ми ме прати да работя в тухларницата на Смолница, за да си изкарам парите за морето. Тогава беше така: от три месеца лятна ваканция, децата работеха на полето през юни и юли, а август прекарваха на вълшебните варненски плажове. „Албена” още не беше построена. Там правех тухли от 3 часа сутринта до към обяд, когато свършвахме обръщането на калъпите по хармана и ги оставяхме да изсъхнат, преди да отидат в пещта за изпичане. Работех с Васко Кинаджията от Козлодуйци, който – когато не беше пиян – прожектираше предимно съветски и индийски филми в читалищата на десетина села наоколо; с пет-шест циганина, едни току-що излезли от затвора, а други на път да влязат в него – повечето за убийства… Другият тухларин беше Райно, директорът на училището в Смолница, и Танас Топалов, митичния Робин Худ на тази част от Добруджа…. Танас крадеше изискано, със стил, предимно скъпи вещи от незаключените добруджански къщи; после лежеше по 5-6 месеца в затвора, докато баща му бай Васил, кротък и добър пчелар, не го освободеше с връзките си в ОК на БКП… Като излезеше от затвора, и преди пак да влезе в него, Танас правеше тухли за някой лев – добре платена работа тогава, понеже беше каторжна. Тухларната беше до казана, където 5-6 села около Смолница варяха ракия, и всеки ден, някъде към 10 сутринта майката на Танас му донасяше закуската. Тя се състоеше от 12 пресни яйца на очи, един самун топъл хляб и 5-6 прясно откъснати домата от градината. Преди да седне да закусва на тревата, Танас внимателно си измиваше ръцете във варел с вода, после си наливаше 300 грама ракия при казанджията в едно тенекиено канче и започваше ритуала. Омиташе всичко за 5-6 минути, после си доливаше още 100 грама ракия, и вдъхновен от гледката, както и от ракията, грабваше един дървен кол от някоя каруца наблизо и подмяташе циганите. Биеше ги сравнително внимателно, с превантивна и възпитателна цел, така да се каже, да не помислят и да крадат, а да работят като стахановци на тухларната… Тогава в Добруджа нямаше Хелзинкски комитет, нито роми, имаше цигани,  милиция, Танас с неговото разбиране за правосъдие и прилична етническа толерантност с временни наказателни операции. Нямаше и цигански гета, хората си имаха прилични къщици и живееха заедно с българи и турци.


Кът от градски парк на Добрич. Снимка: авторът

 

Танас беше едър, кокалест, отличен побойник, юмруците му бяха колкото магарешка глава, а и нравът му беше такъв. В дните между затвора и тухларницата Танас четеше Жул Верн, Балзак, „Пармският Манастир”,  и „Червено и Черно”, денем ни разказваше  за подвизите на Фанфан Лалето, а вечер слушаше по Би Би Си или Свободна Европа първите песни на „Бийтълс” и „Ролингстоунс”. Легенда беше Танас. И първият дисидент в Голяма Смолница. Той възпитаваше циганите, а милицията го превъзпитаваше него. Постоянно, докато един ден Танас умря.

Сега циганите в Добруджа водят жалък живот. Много от тях отдавна са без работа и се прехранват както могат. Едни забягнаха в Западна Европа и заради една част от тях белгийци, французи, швейцарци и германци си скубят косите и проклинат насаме неолибералите, старолибералите, глобализма, Юнкер и теорията за „приобщаването”. Други, които останаха в селата около Добрич, са или механизатори, или безработни, или професионални крадци.  Старата къща на дядо ми в Смолница няколко  пъти беше обирана и брат ми все се чуди кога ли ще я навестят пак…. Като беше жив баща ми, казваше: „При немотията, която ги мъчи, даже се учудвам, че не крадат повече и по-често…” Той ги съжаляваше искрено. Няма работа за тях, няма я някогашната милиция и тухлената фабрика за превъзпитание, няма го и Танас с превантивните си мерки… Глобализация и циганизация вървят ръка за ръка там, където някога е звучала песента на колелетата.

Не е никак случайно тогава, че оня нехранимайко от Берлин, който ритна позорно едно момиче в подлеза на метрото (и цяла Германия се вцепени от ужас), се оказа „наш циганин”, от Добруджа… Пак наши бяха и „братовчедите му”, които се изпикаха на паметника на Васил Левски в София… А един друг, пак много наш циганин, при един запой с много ракия, се скарал преди месец с моя кумец Марин, бивш счетоводител и пенсиониран фермер, отишъл си в къщи, взел пушката и най-хладнокръвно го застрелял. Ето, това вече не се вписва в характерологията на Йовковите персонажи. Пак ми прилича на “Хайка за вълци”. Затова много хора вече питат къде е Танас със сопата, макар да знам, че това не звучи изискано и от Хелзинкския комитет ще се намусят, ако го прочетат.

Но истината настоява да кажа на висок глас, че има и много кротки  и талантливи хора между циганите, които лично познавам. Мехмед, наричан още „Меметчето”, беше по-добър съсед на баща ми, когато беше в дядовата къща в Смолница, отколкото някои от нашите българи… И какво ли би казал Йовков днес, ако научеше,  че чистокръвен добруджански българин, бивш депутат, се беше забъркал в някаква каша с 4 тона суджуци уж за уважаемия премиер? Или как би реагирал почтеният Петър Габе, бащата на Дора Габе, също депутат в Народното събрание преди десетки години, един от най-добрите фермери в Добруджа за времето си? Ами какво да кажам за (само)убития изверг от клането в Нови Искър неотдавна, който някои вече наричат „добруджанския талибан”? Тези черни овце в стадото взеха да изместват белите лястовици на Добруджа.
И все си спомням в такива случаи за колегата Иван Делчев, с когото работехме в стария „Поглед”. Иван казваше: „Всеки народ прилича на циганите си. И обратното.” Тогава, през 1977, Иван се беше върнал от 2-3 години живот в Хелзинки и разказваше на нас, хлапаците-репортери, че във Финландия местните цигани толкова добре били превъзпитани, приобщени и променени, че децата им вече се раждали със сини очи и руси косици…

http://e-vestnik.bg

 

Няма да се добива природен газ в Генерал Тошево, реши РИОСВ-Варна

0

Експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна окончателно реши да не се добива природен газ в Генерал Тошево, съобщи БНР. Решението се взе на закритото заседание на екоинспекцията, на което беше разгледан докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ от находище „Спасово“, община Генерал Тошево. 

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда беше отхвърлен с 34 гласа „за“ и само 3 „против“.
Според РИОСВ-Варна има вероятност да бъдат замърсени подземните води и водоносният хоризонт. Мотивите на „Басейнова дирекция“ против приемането на ОВОС на проекта са, че има несъответствие на този план с плана за управление на водите.

Решението може да се обжалва.

Междувременно пред сградата на РИОСВ-Варна граждани и организации излязоха на протест. Те категорично се обявиха против добива на газ в Генерал Тошево.

Припомняме, на провелия на 17 декември 2017 година референдум в община Генерал Тошево относно добива на природен газ, 96% от местното население гласува против.

На засеганието участие взеха и трима представители на неправителствени организации – Андрей Ковачев, Петко Цветков и Димитър Георгиев.

Председателят на Инициативния комитет срещу добива на газ в Генерал Тошево Атанас Атанасов обясни, че гражданите са в стачна готовност, ако решението не е в тяхна полза. „Ще изчакаме комисията да си свърши работата и ще искаме от директора на Регионалната инспекция да ни уведоми за крайното решение. Ако бъде отрицателно за нас, положително за инвеститора, тогава обявяваме стачни действия“, посочи той. По думите му единството решение, което обществото ще приеме, е отхвърляне на инвестиционното намерение на „Росгеоком“ и отказ за предоставяне на концесия.

След гласуване на РИОСВ протестиращите бяха видно доволни от решението.
Припомняме и че инвестиционното намерение за добив на природен газ в община Генерал Тошево предизвика множество протести. Недоволството обедини и вдигна на крак много земеделци, организации и жители не само от общината, а от няколко области в страната. Главните притеснения за добива на газ са, че това ще замърси околната среда и ще постави под риск реколтата на земеделците и здравето на населението. https://news.bg/

В ДЛС Тервел съставиха 17 акта за нарушения в горите

0

17 акта за нарушения в горите съставиха през изминалата седмица служителите на ДЛС „Тервел”. При обход на територията на ловното стопанство е установена незаконната сеч на общо 8 куб. м дърва за огрев. Санкционирани са 9 физически лица.

В периода от 15 до 22 януари в обхвата на Североизточно държавно предприятие са извършени общо 717 проверки. 128 от тях са на обекти за добив на дървесина, 74 – на превозни средства, 452 – на ловци, а 63 – на други физически лица. Съставени са 22 акта и 2 констативни протокола, единият от които е за нерегламентиран добив на 1,5 куб. м дърва за огрев в ДГС „Генерал Тошево”.
При системните проверки в ДЛС „Шерба” са задържани 2 куб. м дървесина, като за нарушенията са съставени 4 акта и констативен протокол.
Акт по Закона за горите отчитат и от ДЛС „Балчик”, показва още справката на СИДП за последната седмица. През зимните месеци, когато опитите за нерегламентиран добив на дърва за огрев зачестяват, засилен контрол се извършва на територията на всички горски и ловни стопанства към предприятието в четирите области Варна, Добрич, Търговище и Шумен.

Всеки народ си избира управляващите: Прогнозират поскъпване на тока за бита с между 15% и 30% след европредседателството ни

0

Ако цените на свободния пазар се приемат за референтни, цената на електроенергията за бита ще поскъпне с между 15% и 30% от 1 юли. Прогнозата е на работодателските организации в АОРБ, които днес представиха своите приоритети за развитие през 2018 година.

Бизнесът има съмнения за картел при предлагането на електроенергията на свободния пазар, стана ясно от думите на Васил Велев от АИКБ. Според тях цените на електроенергията са увеличени спекулативно и няма основание за това.

Съмнения за картел

Организациите в АОРБ са категорични, че трябва да се „въведе ред“ в пазара на електроенергия.

„Пазарът на електроенергия е манипулиран, има недобри търговски практики, не се изпълнява европейският регламент, цените манипулативно са повишени. Няма основание за такъв скок на цените. Той ще се отрази на произвежданите стоки и услуги и продукти и ще се прехвърли на регулирания пазар като повишени цени за домакинствата от 1 юли, ако ситуацията не бъде променена“, посочи Велев.

Според него има мерки, които могат да нормализират пазара, но те все още не се изпълняват.  Затова бизнесът настоява за ускоряване на реформите. „Свидетели сме на цени в енергетиката, които не са в икономическите реалности – те са спекулативни и манипулативни. От това печелят група  от хора, а губи цялото общество“, каза още Велев.

Председателят на управителния съвет на АИКБ заяви, че бизнесът не може да представи доказателства за картел, освен числата, с които разполага от публичните отчети на компаниите, а от тях се вижда, че на собствените платформи държавните централи продават на много по-ниска цена, отколкото на борсата.

„На борсата се пускат малки количества на завишена цена и по този начин се манипулира пазарът,“ твърди Велев и риторично попита къде отива разликата между ниската цена на собствени платформи и високата на борсата и тази, която се предлага на предприятията.

Ролята на държавните институции

В момента цената на регулирания пазар е 76 лева за мегаватчас.

„На нас търговци от отделни предприятия ни предлагат електроенергията на цени от 110 –125 лева за мегаватчас“, каза Велев. Според неговите изчисления ако тези цени се приемат за референтни, КЕВР ще трябва цената да се увеличи от 76 лева на 85 – 90 – 100 лева, в зависимост от това, какво ще се случи на 1 юли на регулирания пазар.

„Цената за домакинствата ще се повиши, ако се запази това положение – при различните предприятия числата са различни, но струпването е между 30% и 65% поскъпване на активната енергия, ако ситуацията не бъде овладяна“, допълни той.

Васил Велев потвърди, че не бяха променени графиците за търговия на борсата.

„Това е напълно по силите на Министерство на енергетиката и Българският енергиен холдинг, обясни Велев и потвърди за среща миналата година с двете асоциации на търговците, от която нищо не е произлязло.

„За нас е непонятно защо това не се прави, след като е нъпълно във възможностите на Комисията за защита на конкуренцията да разследва тези търговски практики, които не са нормални и добри“, каза Васил Велев.

От работодателските организации са убедени, че няма причина за скок на цените на електроенергията.

Те ще изпратят сигнал до КЗК, която да установи има ли нерегламентирано договаряне между производителите на ток и търговците на електроенергия.

„Ще пристъпим към протестни действия в началото на февруари, но се надяваме КЗК да се самосезира, както да се вземат мерки от Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг. Българската енергийна борса трябва да промени графика си на работа“, категоричен е Велев.

Той напомни, че работодателските организации определиха дата на протеста 31 януари, но синдикатите поискаха отсрочка, за да вземат решение, но сега се „отдръпват“.

Готови  за протест

И в четирите работодателски организации ще се вземат решения за участие в протестите в близките дни, но те са сигурни, че ще участват съвместно, както преди четири години.

”Няма по-голям проблем за националната сигурност от цената на електроенергията”, каза Кирил Домусчиев от КРИБ. По думите му държавните дружества не са ефективни и това се отразява на цялата икономика на страната.

Той е на мнение, че е необходим нов Закон за енергетиката, за да се либерализира енергийният пазар и цялостна реформа в сектора.

“В енергетиката има „икономическа шизофрения“, каза Божидар Данев, председател на БСК и обясни, че имаме свръхмощности, няма търсене, а цените се увеличават.

Той припомни, че в АОБР членуват предприятия, които произвеждат 86% от брутната добавена стойност на икономиката и 82% от работните места в страната.

Цветан Симеонов от БТПП обяви, че чрез европейските партньори ще бъдат информирани европейските институции за водената политика и проблемите на българския бизнес.

https://www.investor.bg

Не се препоръчва туризъм по планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК

0

Не се препоръчва туризъм по планините, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК).

Времето е мъгливо и облачно, температурите са около 0 градуса, в по-високите части превалява сняг, а под алпийския пояс валежите са от дъжд. 

Заради падналия нов сняг на височина над 1800 метра туристическите маршрути са на практика непроходими, допълниха от ПСС. 

Над планините ще е облачно, а високите части ще бъдат обхванати от облаци, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). На много места ще вали дъжд, в местата над 1500 метра надморска височина – сняг. Ще духа силен вятър от изток-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 3°, на 2000 метра – около 0°.

/РН/



Източник БТА

Ако проблемите в МВР продължат, ще поискаме оставката на Митов

0


Вот на недоверие в парламента тази седмица и искане за оставка от страна на опозицията. Вчера от ПП-ДБ обявиха в свое съобщение до медиите, че ще поискат оставката на вътрешния министър Даниел Митов.

„В последно време зачестиха доста скандалите в МВР. Те показват същината на проблема – към едни определени групи и престъпни организации се разпъват чадъри. Ако не се вземат адекватни мерки от министъра и тези проблеми продължат да се акумулират – да, ние ще поискаме неговата оставка“, каза в „Тази сутрин“ Богдан Богданов, бивш икономически министър, сега депутат от ПП-ДБ.

Във вчерашното съобщение на коалицията беше поставено условието – „ако продължава да замита, вместо да разследва“.

По-рано сдружение БОЕЦ подаде сигнал, който осветлява данни за престъпления, извършени от висши полицаи, които са спирали работата на редови служители по отношение на контрабанда.

„Това се е случило ноември месец миналата година – преди 5 месеца. Тази комуникация излиза чак сега, защо? Защото най-вероятно тези служители в момента са репресирани и още тази седмица ще се срещнем с тях, за да разберем всички факти. Не е нормално, когато имаме такова закононарушение за близо 8 млн. лева – тир с цигари, хванат, ние да получаваме информация след 5 месеца, че директорът на групата, която е заловила в крайна сметка и не се е съобразила с командата на този началник, конкретният директор е оказвал натиск върху тези служители да не си свършат работата“, разясни Богданов.

И беше категоричен, че ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие в парламента. Причината – приемът ни в еврозоната.

„Ние няма да гласуваме, ние няма да участваме в този заговор на проруски партии в момента. Това го виждаме – проруско мнозинство, което в момента единствено цели да отдели България от своя европейски път. Затова ние няма да подкрепим вота на недоверие“, каза той.





Източник 24часа

Венсан Монтей ще дирижира операта „Фауст“ на сцената на старозагорската опера

0


На 4 април на сцената на Старозагорската опера ще бъде представена операта „Фауст” от Шарл Гуно. Toва става ясно от публикуваната програма на сайта на културната институция. Зад диригентския пулт ще застане френският диригент Венсан Монтей.  

Зрителите ще имат възможността да се насладят на изкуството на блестящ солистичен състав. На сцената младата италианска оперна певица Грета Карлино ще дебютира в ролята на Зибел. В Мефистофел ще се превъплъти Деян Вачков. В ролята на младия Фауст зрителите ще видят аржентинския тенор Габриел Арсе, а в ролята на Стария Фауст – Николай Моцов. Беса Лугичи от Косово ще бъде в ролята на Маргарита, Валери Турманов ще изпълни ролята на Валентин, в ролята на Вагнер е Иван Кабамитов, Марта е Тереза Бракалова. 

Участие вземат и хор, балет и оркестър, Детско-юношеска студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора, артисти от Държавния куклен театър-Стара Загора, както и представители на Прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур”.

Атрактивната и пищна постановка е дело на творческия екип с режисьорите Огнян Драганов и Цвети Пеняшки /кукли/, диригент Ивайло Кринчев, сценография и костюми Денис Иванов, сценография на кукли Васил Рокоманов и Силва Бъчварова, хореография и пластика Ангелина Гаврилова. 

С премиерата на операта с кукли „Фауст” беше открито откри 52-рото издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство през ноември миналата година. Спектакълът е съвместна продукция на Държавна опера-Стара Загора и Държавен куклен театър-Стара Загора. 

За първи път след създаването й в средата на XIX век като класическа опера от френския композитор Шарл Гуно, историята на доктор Фауст оживя в началото на XXI век, но като авангардна постановка, в която седемте роли бяха обогатени с 15 кукли, по идея на режисьора Огнян Драганов. 

/ХТ/



Източник БТА

Какво наказание грози Дани Кики – БГ Футбол

0


Ако бъде признат за виновен в Германия, бившият футболист на Локомотив Пловдив и Черно море – Дани Кики, може да влезе в затвора за 15 години. 

Германската държава поиска от България да го екстрадира по подозрение за участие в отвличане и рекет. Според властите там той, заедно с друг бивш български футболист – Димитър Витанов, са изнудвали бизнесмен за 1 млн. евро. Вторият мъж е задържан в Германия, а Кики успял да се върне в България. Вчера Дани Кики е заявил, че е съгласен да бъде екстрадиран. Съдът в Пловдив трябва да реши след 2 седмици дали това да се случи.

Бившият футболист поиска от федералната република гаранция, че ако бъде изпратен там, ще бъде съден само за това обвинение и че след приключването на процеса ще бъде върнат у нас за изтърпяване на присъдата. До 15 април германските власти трябва да дадат отговор. Дотогава българският съд не може да изпълни европейската заповед за арест. На влизане в съдебната зала Кики заяви, че „обвинението срещу него е постановка”. Адвокатът му отказа коментар.

Престъплението, за което е обвинен, е извършено през ноември 2024 г. Според справка на българската Прокуратура Дани Кики не е осъждан и е с чисто криминално минало. 

„Той е обвинен, че заедно с българин и двама германци, са отвлекли германски гражданин, за когото са имали информация, че разполага със значителни финансови средства. Освен това, след заплаха с оръжие са му нанесли побой и са го принудили да преведе финансови средства по техните сметки. Оттам са разбрали, че мъжът има сметка в Люксембург. Превозили са го дотам с цел да го принудят да се разплати, но лицето е успяло да предупреди охраната на банката и полицията се е намесила”, заяви Георги Гешев от Окръжната прокуратура в Пловдив.

Повече по темата гледайте във видеото. 



Източник Gong.bg

Queen Sensation се завръща в София на 7 април

0

Queen Sensation се завръща в София на 7 април, в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Gost

По думите им формацията пристига у нас преди голямо турне през май във Великобритания по покана на Руди Долезал, продуцент и режисьор, работил за Queen, Том Уейтс, Rolling Stones, Франк Запа, Дейвид Боуи, Майкъл Джексън, Брус Спрингстийн, Уитни Хюстън.

„Тази музика е оказала огромно въздействие върху няколко поколения. Queen Sensation представя мелодиите, които е слушал всеки от нас. Енергичните звуци, от които пробягват тръпки по кожата“, коментират ат от Gost.

От 2010 до 2025 година групата изнася стотици концерти по целия свят. Само в Бразилия прави над 70 шоута в общо четири турнета. Следват над 100 концерта в Германия, Австрия и Швейцария. През 2019 г. гастролира за първи път и из цяла Русия, а после Франция, Португалия и Китай. Личният асистент на Фреди Меркюри – Питър Фристоун, поддържа всячески тази уникална банда и многократно лично посещава концертите им, разказват от Gost.

Китаристът Наш използва китарата на Брайън Мей, и свири с монета, вместо с перце. Визията, костюмите и поведението на вокала Иван Ристанович във всичко възкресяват великият Фреди Меркюри, посочва критиката. След 16 години като Queen Real Tribute, през април 2023 г. групата решава да смени името си на Queen Sensation, обяснявайки това по следния начин: „Нашето решение да преминем към името Queen Sensation има обяснение. Музиката и изкуството ни нямат нищо общо с думата tribute. Във всеки случай, никога не сме били просто трибют група“.

„С годините, сценичното ни шоу се превърна в самостоятелно творение, където създаденото от нас с „пот и кръв“ не може просто да се нарече имитация на песните на Queen. В нашето колективно съзнание ние смирено се стремим да представяме еволюцията и подобрението на това, към което Фреди, Брайън, Роджър и Джон биха се стремили днес. Имаме още много планове и още много музика на Queen, която да разпространим сред феновете на тази емблематична група. Нямаме търпение да ви видим на концертите“, разказват музикантите от Queen Sensation.

/ДД



Източник БТА

ВАШИЯТ ХОРОСКОП ЗА 2 АПРИЛ /ВИДЕО/

0

♈Овен: Бъдете внимателни. Това не е най-щастливият ден; необмислените думи и действия могат да имат неприятни последици. Днес не трябва да разчитате твърде много на късмета, покровителството на звездите или подкрепата на хора, които някога са ви обещали помощ. Овните трябва да разчитат на собствените си сили, така ще избегнете разочарования и много неприятни моменти. Не е препоръчително да вземате важни решения сами, особено ако те касаят не само вас, но и вашите близки. Бихте могли да се възползвате от съвет; Дори просто обсъждане на ситуацията понякога е достатъчно, за да разберете как най-добре да действате.

Успешният цвят за всяка зодия

♉Телец: Не отлагайте нещата. Първата половина на деня е благоприятна, ще успеете да решите няколко сериозни и неотложни задачи. Времето е подходящо и за важни срещи. Телецът ще успее да направи добро впечатление и да привлече на своя страна дори тези, които преди това са се съмнявали във вашата правота. Втората половина на деня е по-подходяща за почивка, възстановяване и грижа за здравето. Би било полезно поне временно да се откажете от лошите навици и да не тествате силата на тялото. Днес намерете време за разходка, приятен разговор – това също ще ви помогне да се почувствате по-добре.

Кои са най-верните жени в зодиака

♊Близнаци: Натоварен, благоприятен ден, който позволява на Близнаците да направят много добро за себе си и за другите. Знаете как да помагате на хората в трудни ситуации и не отделяте време за това. Днес са възможни ползотворни делови преговори и приятни срещи. Вероятни са парични постъпления. Ще има възможност да общувате с човек, за когото сте чували много интересни неща преди. Вероятно ще има много интересни теми за разговор, ще научите нещо ново и полезно. Втората половина на деня носи добри новини отдалеч.

Как да зарадвате партньора си в зависимост от зодията му?

♋Рак: Спокоен, благоприятен ден, подходящ за Раците за различни дейности. Вашата интуиция безпогрешно ще ви подскаже върху какво трябва да се съсредоточите веднага и какво можете да отложите за по-късно. Днес се справяте отлично с решаването на организационни въпроси и подготовката на документи. Стари познати ще направят интересни предложения, които няма да искате да откажете. Особено добре се справяте в ситуации, в които трябва да можете бързо да оцените ситуацията и да направите правилните заключения. Втората половина на деня обещава добри новини, свързани с близък човек.

И жените кръшкат, но ето как го правят според зодията си

♌Лъв: Днес е благоприятен ден за общуване. Лесно намирате общ език с голямо разнообразие от хора и можете да спечелите благоволението на мнозина. Вашите таланти и силни страни ще бъдат забелязани дори от тези, които обикновено са скептични към другите и към света като цяло. Ако имате нужда от съюзници, ще ги намерите без затруднения. Лъвовете могат да получат пари в брой, възможно е и успешно решение на финансов въпрос. Не бързайте обаче да харчите полученото. Най-вероятно малко по-късно парите ще ви трябват за нещо важно. Не е препоръчително да правите покупки на кредит.

Какви са старите моми според зодията

♍Дева: Началото на деня носи много необичайни идеи. Но Девите едва ли ще успеят да ги приложат веднага; По-добре е да изчакате благоприятен момент, преди да предприемете действия. Консултирайте се с хора, на които имате доверие днес; Със сигурност ще предложат нещо полезно. Втората половина на деня е най-подходяща за почивка, възстановяване, някои неуморителни дейности, както и общуване с хора, които ви разбират добре и ви подкрепят във всичко. Ще бъде полезно да говорите за събития от близкото минало: ще ги погледнете по нов начин.

Кои зодии имат най-висока сексуална съвместимост според хороскопа

♎Везни: Добър ден да предприемете някои необичайни, напълно нови неща за вас. Бързо ще научите всичко необходимо, ще разберете сложни проблеми и ще разберете какво трябва да се направи първо. Стари и нови познати са щастливи да помогнат. Общите дейности могат да бъдат началото на дълго приятелство или красива романтична история, ако нямате нищо против. Днес можете да бъдете напълно искрени с тези, които са ви скъпи. Везните нямат нужда да крият или премълчават каквото и да било. Ще бъдете разбрани и подкрепени.

Любовна поговорка за всяка зодия, провери своята

♏Скорпион: Благоприятен ден за започване на нови неща. Дори да се заемете с нещо напълно непознато, интуицията безпогрешно ще ви подскаже как е най-добре да действате, за да постигнете желания резултат. Днес са възможни успешни решения на професионални въпроси; много Скорпиони ще могат да укрепят позициите си и дори да се изкачат по кариерната стълбица. В личните отношения също преобладава влиянието на положителните тенденции. Разбирате се добре с близките си, винаги намирате точните думи и можете да подкрепите тези, които имат нужда. Ще можете да се помирите с тези, с които сте били в кавга.

Коя зодия сте според супер точния индийски хороскоп

♐Стрелец: Днес за Стрелците е трудно да се споразумеят с някого за съвместни действия, но има шанс да постигнат успех, действайки самостоятелно. Не отлагайте важните и трудни задачи: ако се заемете с тях рано сутрин, по-лесно ще постигнете желания резултат. Не всички представители на знака ще могат да избегнат конфликти с другите или дълги спорове, които източват енергия. Но все пак се опитвате да изгладите грубите ръбове. Често това се постига благодарение на естествената деликатност, способността да се разбират чувствата на другите хора и да се отнасят към тях с уважение.

Как се обичат различните зодии и защо изневеряват!

♑Козирог: Днес много неща не са лесни и не можете да не признаете, че сами си създавате проблеми. Например, понякога спорите само заради спора, без да мислите колко време и енергия губите. Лекомисленото отношение към делата води до грешки, знаете това много добре, но не е възможно веднага да влезете в сериозно настроение. За Козирозите би било полезно да се вслушат в съветите на стари познати. Те ще ви кажат как най-добре да действате в двусмислена ситуация и ще ви помогнат да намерите най-краткия път към целта си. Вечерта е изпълнена с приятни срещи и е подходяща за романтични срещи.

От каква любов имат нужда жените според зодията им?

♒Водолей: Опитайте се да гледате реалистично на нещата и да не си създавате илюзии. Именно това ще помогне на Водолеите да постигнат успех и да се справят с натрупаните задачи. Днес не са изключени предложения за нова работа или дългосрочно сътрудничество с хора, за които преди сте чували много хубави неща. Трябва да бъдете по-внимателни във финансовите въпроси. Склонни сте да сте екстравагантни и понякога харчите твърде много за неща, без които лесно бихте могли да минете. Струва си да се консултирате с близките си, преди да предприемете големи покупки, закупуване на мебели или домакински уреди.

Карма на зодиакалните знаци

♓Риби: Началото на деня ще бъде благоприятно и ползотворно. За Рибите това е добър момент да се върнат към неща, които преди са изглеждали почти безнадеждни. Сега ще разберете как да се справите с тях, какво трябва да направите, за да постигнете желания резултат. По-труден период ще дойде по-късно. Може да срещнете трудности там, където най-малко сте очаквали. Опитайте се да не губите оптимизъм. Много зависи от вашата среда. Опитайте се да стоите далеч от тези днес, които обичат да се оплакват от живота и винаги намират причини да критикуват.

Един човек е загинал, а 13 души са ранени при катастрофи в страната през последното денонощие

0

Един човек е загинал, а 13 души са ранени при 12 тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР. 

В София са регистрирани едно тежко и 27 леки пътнотранспортни произшествия, при които един човек е пострадал. 

От началото на годината са регистрирани 1258 пътнотранспортни произшествия, при които живота си са загубили 85 души, а пострадалите са 1572. 

При сравнение с реалните данни за загиналите през същия период на 2024 г. се отчитат трима повече загинали през 2025 г., съобщиха от МВР. 

/РН/



Източник БТА

КАЛЕНДАР НА СЪБИТИЯТА – 2 АПРИЛ

0

КАЛЕНДАР НА СЪБИТИЯТА: 47 г. пр. Хр. – Юлий Цезар разбива при Зела понтийския цар Фарнак, след което произнася известната си фраза: “Дойдох, видях, победих”.  1839 – Луи Дагер прави първата фотоснимка на Луната. 1948 – Конгресът на САЩ приема “план Маршал” за помощ към европейските страни

ПРАЗНИЦИ:

 

2005 г.

Умира Йоан Павел ІІ (Карел Войтила) – папа от 1978 г.
Роден е през 1920 г. във Вадовице, до Краков в семейството на железничар, рано остава сирак. По време на немската окупация на Полша е работник, миньор, играе в любителски театър. Става свещеник (1946 г.), епископ (1958 г.) и архиепископ на Краков (1964 г.). Павел VI го ръкополага за кардинал (1967 г.). Участник е във II Ватикански събор. Владее латински и няколко европейски езика, включително и руски. Избран е за папа на 16 октомври 1978 г. Наричат го „папата суперзвезда“, „папата циклон“, „неуморният понтифекс“. През 2002 г. посещава България; отхвърля т. нар. „българска връзка“ в атентата срещу него от 1980 г.; обявява за блажени отец Й. Шишков, отец К. Вичев и отец П. Джиджов, екзекутирани през 1952 г.
Съчинения: „Поезия, есета, драма. Избрани произведения“ (на български език 1992 г.), „Мъж и жена го сътвори. Катехизис на човешката любов. Избрани страници“ (на български език 1993 г.), „Личност и акт“ (на български език 1994 г.), „Да прекрачиш прага на надеждата“ (на български език 1995 г.), „Кирил и Методий. Благовестие и икуменизъм. Документи“ (на български език 1996 г.), „Любов и отговорност“ (на български език 1996 г.), „Дар и тайна. Спомени“ (на български език 1997 г.), „Евангелие на живота. Енциклика“ (на български език 1997 г.), „Писмо на папа Йоан Павел II до артистите“ (на български език 2000 г.) и др.

 

2004 г.

България става член на НАТО. С тържествен ритуал в централата на НАТО в Брюксел са издигнати националните знамена на новоприетите в алианса 7 държави от Централна и Източна Европа. Външният министър Соломон Паси произнася слово на тържественото заседание на Северноатлантическия съвет по повод приемането на седемте нови членки на НАТО.

 

2002 г.

Варненската корабостроителница е закупена за 35 500 000 лв. от Българския морски флот.

 

1982 г.

Аржентина нахлува на Фолклeндските острови. Този период е известен като Фолклендската криза. Опити за мирно решение на конфликта чрез преговори правят министърът на външните работи на Съединените щати Александър Хейг, генералният секретар на ООН и правителството на Перу. Те се провалят, тъй като аржентинската хунта начело с президента генерал Галтиери отказва да изтегли войските си от островите. Правителството на Маргарет Тачър в Лондон настоява за запазването на британския суверенитет над островите. Около тридесет бойни кораба, помощни плавателни съдове и военновъздушни сили и 6000 войници преодоляват 13 000 км от Англия до южната част на Атлантическия океан, за да възвърнат островите със сила. Колонията острови Крал Джордж е възвърната сравнително лесно на 25 април. Въздушните нападения и корабният артилерийски обстрел над Източен Фолкленд започват на 1 май и са последвани от десант в Западен Фолкленд на 14 май. Седмица по-късно войници са стоварени и на брега при Сан Карлос, Фолкленд Саунд, за да обхванат от две страни аржентинските сили в град Стенли. Последното сражение за пристанищния град Стенли се води на 13 юни. Аржентинските войски се предават на следващата вечер. Близо хиляда британски и аржентински военнослужещи са убити по време на този конфликт, като 368 аржентински моряци умират на борда на крайцера „Генерал Белграно“, торпилиран от британска подводница на 2 май. Великобритания губи над 50 войници и моряци при въздушно нападение над самолетоносачи южно от Блъф Коув на 8 юни. Военните действия доказват уязвимостта на бойните кораби от авиацията. Кралският военноморски флот губи два разрушителя и две фрегати, а ракета въздух-земя потопява нает товарен кораб край бреговете на Сан Карлос на 25 май. Непосредственият политически резултат от победата на Великобритания в конфликта е свалянето на президента Галтиери в Аржентина.

 

1977 г.

Умира Орлин Василев (псевдоним на Христо Петков Василев) – български писател комунист. Той е роден на 20 ноември 1904 в село Враняк, Михайловградска област. Сменя различни професии за препитание. През 30-те години на ХХ век е редактор на вестник „Свят“ (1933-1934 г.); многократно арестуван. След 9 септември 1944 г. е директор на радиоразпръскването, работи в кинематографията, в редакцията на вестник „Литературен фронт“, директор на Народната библиотека, депутат в НС. Автор на разкази, очерци, статии, филмови сценарии, есета, романи, драми и произведения за деца. Някои негови съчинения са: „Бялата пътека“ (1929 г.), „Прости сърца“ (1930 г.), „Огненият обръч. 1923 г.“ (1933 г.), „Дивата гора“ (1935 г.), „Хайдутин майка не храни“ (1937 г.), „Зъб за зъб“ (1944 г.), „Житие-битие“ (1945 г.), „Тревога“ (1948 г.), „Любов“ (1952 г.), „Щастие“ (1954 г.), „Отломки“ (1963 г.) и др. Сценарист е на филма „Страхил войвода“ (1938 г.), от който са запазени 1 200 м в архивите на БНФ. С Борис Боризанов работи върху екранизацията на пиесата на Никола Икономов „Калин Орела“ (1950 г.), а със Захари Жандов по филмирането на пиесата си „Тревога“ (1951 г., съвместно с А. Вагенщайн). През 1958 г. по романа му „Хайдутин майка не храни“ Петър Б. Василев заснема „Хайдушка клетва“, а през 1959 г. заедно с Владимир Петров написва сценарий по романа на Тургенев „В навечерието“ – екранизация на най-известния у нас роман на руски писател.

 

1976 г.

На втори април завършва единадесетият конгрес на БКП. На конгреса се приемат основни насоки за седмата петилетка (1976– 1980 г.) и определя като основна задача издигането на качеството и ефективността на производството. Тодор Живков е преизбран за член на Политбюро и първи секретар на ЦК на БКП.

 

1974 г.

Умира Жорж Помпиду (Pompidou) – френски държавен и политически деец, президент на Франция (от 1969 г.); министър-председател (1962-1968 г.). Роден е на 5 юли 1911 г. в Монбудиф, департамент Кантал, Франция. През 1934 г. завършва Екол Нормал Суперийор; получава диплом от Свободното училище за политически науки. Автор е на трудове по история на френската литература. По време на II световна война служи в армията като лейтенант от пехотата (1939-1940 г.). Включва се във френската съпротива след капитулацията на Франция (1940 г.). През 1944 г. е референт по въпросите на образованието в секретариата на ръководителя на Временното правителство Шарл дьо Гол, впоследствие става един от неговите най-близки сътрудници. Играе активна роля в създаването на партията „Обединение на френския народ“. След оттеглянето на Дьо Гол от активна политическа дейност (1953 г.) Помпиду работи в частни компании – през 1954 г. е един от директорите на банка „Ротшилд“, а през 1956-1962 г. е неин генерален директор. След връщането на Дьо Гол на власт (1958 г.) участва в разработката на конституцията от 1958 г. Член е на Конституционния съвет (1959-1962 г.).

 

1963 г.

В Бирмингам, Алабама, Мартин Лутър Кинг започва своята първа кампания за ненасилие. Мартин Лутър Кинг е борец за граждански права в Америка. Учи в колежа “Морхауз”, в Крозбърската теологична семинария в Пенсилвания, в Бостънския университет и в Харвард. Става бакалавър по богословие и д-р по философия. След конкурс е назначен за пастор в голямата църква “Декстър” в Монтгомъри. През 50-те години се включва в редица прояви на мирния протест срещу расовото неравенство През 1964 г. получава Нобелова награда за мир. Застрелян е по време на реч на балкона на хотел “Лорейн” в Мемфис. През 1974 г., по време на църковна служба, до гроба му е убита и майка му – Олбърта Кинг. През 1977 г. е посмъртно награден с “Медала на свободата”.

 

1962 г.

Ражда се осем-милионният българин.
През 1892 г. населението на България е 3 310 713 души, от които 1 690 626 мъже и 1 620 087 жени. През 1920 г. броят на населението в Царство България е 4 846 971 души, от които 2 420 784 мъже и 2 426 187 жени.
През 1946 г. населението на България според извършеното преброяване (първото след Втората световна война) е 7 029 000 души, от които 3 517 000 мъже и 3 512 000 жени. Неграмотните (над 7 години) са 1 381 000.
В периода 1 – 30 декември 1956 г. се извършва преброяване на населението в България. Според публикуваните на 17 януари 1957 г. резултати общият брой на жителите е 7 629 254; градското население е 2 553 524, а селското – 5 075 730 души. С командно-административни мерки населението в Пиринска Македония отново е обявено за „македонско“ и в този край са преброени 178 862 „македонци“ и само 93 671 българи, т. е 33,33 %.
В периода 1 – 14 март 2001 г. в България се извършва преброяване на населението. Според предварителните резултати от преброяването от 2001 г. като българи са се самоопределили около 6 850 000 души (85,5 %), турци – около 745 000 (9,3 %), а цигани (роми) – около 370 000 (4,65 %). Общо в България живеят 7 973 671 души (около 3 889 000 мъже и около 4 085 000 жени) или с над 500 000 по-малко от 1992 г. Отрицателният прираст за 2000 г. е 5,1 на хиляда. Жителите на градовете са 69 %, а на селата 31 %.

 

1958 г.

След преобразуване на Националния съвет по аеронавтика е създадена НАСА. НАСА е национално управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство. Разработва програми за космически полети, създаване на космически кораби и др. Обединява над 10 центъра, между които космическият център „Л. Джонсън“ в Хюстън (Тексас), центърът „Маршал“ в Хантсвил (Алабама), центърът „Дж. Кенеди“ на Кейп Канаверал (Флорида) и др.

 

1956 г.

В периода 2 – 6 април се провежда пленум на ЦК на БКП, на който БКП следва решенията на ХХ конгрес на КПСС, като осъжда култа към личността, но го свързва само с дейността на Вълко Червенков. Той трябва да отстъпи лидерството на БКП (на първия секретар на ЦК Тодор Живков) и премиерския пост (на Антон Югов – от 17 април същата година), но остава член на Политбюро на ЦК на БКП и заместник-председател на Министерския съвет. Увеличава се броят на заместник-председателите на Министерския съвет от пет на шест души (новият вицепремиер е Карло Луканов), както и броят на секретарите на ЦК – от три на пет (нови секретари са Енчо Стайков и Боян Българанов). Пленумът натоварва 11-членна комисия начело със секретаря на ЦК Димитър Ганев „да прегледа процесите на осъдени членове на партията и други граждани и станалите извращения в следствието и да направи предложение за реабилитиране на невинно пострадалите членове на партията и граждани…“

 

1949 г.

Легацията на Великобритания връчва на българското правителство нота с обвинения, че България нарушава чл. 2 от мирния договор от 10 февруари 1947 г. за осигуряване на граждански права и свободи.
На 4 април 1949 г. легацията на САЩ връчва на българското правителство подобна нота.
На 22 април 1949 г. Министерството на външните работи на Народна република България (НРБ) отправя нота до правителствата на Великобритания и САЩ в отговор на нотите им. В българската нота се заявява, че „България ще счита като акт на недружелюбие всеки опит да бъде третирана като държава, чиито вътрешни дела подлежат на обсъждане от външния свят“.

 

1948 г.

Конгресът на САЩ приема “план Маршал” за помощ към европейските страни.
Планът е за възстановяване и развитие на Европа с икономическата помощ на САЩ за след Втората световна война. Планът влиза в действие от април 1948 г. Приет е от правителствата на Великобритания, Франция, Италия, Швеция, Норвегия, Дания, Белгия, Нидерландия, Люксембург, Австрия, Ирландия, Исландия, Гърция, Швейцария, Турция, Португалия; включва Западна Германия и Триест. Планът „Маршал“ подготвя икономическата основа за създаване на Северноатлантическия пакт. През 1951 г. е заменен със Закон за взаимно осигуряване на сигурността, предвиждащ едновременно предоставяне на икономическа и военна помощ.

 

1943 г.

В периода 31 март – 2 април цар Борис ІІІ е на посещение при Хитлер в Бергхоф. По време на срещата се водят разговори по хода на войната, англо-турските отношения и еврейския въпрос.
Борис III е цар на българите (от 3 октомври 1918 г. до деня на неговата смърт – 28 август 1943 г.). Син е на княз (цар) Фердинанд I и княгиня Мария Луиза. Роден е на 30 януари 1894 г. в София. Получава веднага титлата княз Търновски. След завършване на средното си образование Борис III слуша лекции във Военното училище в София. След навършване на пълнолетие през 1912 г. официално е провъзгласен за престолонаследник на българския престол. Непосредствен свидетел е на провъзгласяването на независимостта на България (1908 г.) и въздигането й от Княжество в Царство (1908 г.). Участва като офицер със специални поръчения в Балканската война (1912–1913 г.) и в Междусъюзническата война (1913 г.). След въвличането на България в Първата световна война (1914–1918 г.) известно време е адютант на главнокомандващия Българската армия, но после отново е офицер за специални поръчения. След абдикацията на цар Фердинанд I на 3 октомври 1918 г. се възкачва на престола под името Борис III. Държейки сметка за тежкото положение, в което се оказва България след Междусъюзническата война и Първата световна война, през първите няколко години от царуването си съзнателно се въздържа от активно участие във вътрешнополитическия живот на страната. Дълбоко ненавижда управлението на БЗНС (1919–1923 г.), начело на което стои Александър Стамболийски, но е принуден да го търпи. Тайно обаче подкрепя антиправителствените действия на десните опозиционни сили. През октомври 1930 г. се оженва за италианската принцеса Джованна (Йоанна). От брака им през януари 1933 г. се ражда първото им дете – княгиня Мария Луиза. Тъй като според действащата по онова време Търновска конституция наследяването на трона става по пряка мъжка линия, въпросът за престолонаследника остава открит. Междувременно в България настъпват важни политически събития. Управлението на Народния блок, заместило управлението на Демократическия сговор, в резултат на силно разгорелите се котерийни борби между участващите в него партии бързо се изхабява. През май 1934 г. то е свалено без особени усилия от нов военен преврат (Държавен преврат на 19 май 1934 г.). Тъй като част от офицерите заговорници имат републикански убеждения, те представляват реална опасност за Двореца. Чрез ловки маневри царят съумява да разедини редиците на Военния съюз. С тези действия той отслабва позициите на правителството на Кимон Георгиев и през януари 1935 г. го заставя да напусне управлението на страната. След два преходни кабинета, през ноември 1935 г. Борис III поема цялата власт в свои ръце. Министрите са превърнати в обикновени административни чиновници, които той назначава и сваля по свое усмотрение. Картината в страната не се променя и след парламентарните избори през пролетта на 1938 г. Тъй като новоизбраната камара пак не му се нрави, тя е разпусната предсрочно и вместо нея в края на 1939 г. и началото на 1940 г. е избрана друга, по-послушна. През този период (юни 1937 г.) се ражда и второто дете на царското семейство. То вече е от мъжки пол. Наричат го Симеон и също получава титлата княз Търновски. Грижата за престолонаследника отпада. В момента, когато счита, че е решил по-главните въпроси за своето положение в страната и е затвърдил позициите на династията, Борис III се изправя пред други големи изпитания, които са главно от външно естество. През септември 1939 г. хитлеристка Германия напада Полша и с това се поставя началото на Втората световна война (1939–1945 г.). Докато пламъците на войната бушуват далеч от границите на България, царят твърдо се придържа към прокламирания от него курс на неутралитет. Когато обаче през следващата година военните действия се пренасят и на Балканския полуостров, възможностите му за маневриране силно се ограничават. Натискът на Берлин за въвличане на България във войната става все по-силен. На 1 март 1941 г. правителството на проф. Богдан Филов, не без негово съгласие, подписва Тристранния пакт, в резултат на който България става съюзник на държавите от хитлеристката ос. От този момент Борис III е лишен на практика от възможността да провежда самостоятелна външна политика. Той се оказва безсилен да се противопостави на следващото искане на своите съюзници – да обяви война на САЩ и Великобритания, което става на 13 декември 1941 г. Настъпилият обрат в хода на военните действия на Източния фронт, събарянето на диктатурата на Мусолини (юли 1943 г.) и отпадането на Италия като съюзник на хитлеристка Германия правят все по-несигурна перспективата пред българския монарх. В средата на август 1943 г. той предприема поредното си посещение при Адолф Хитлер. Както винаги то е кратковременно. След завръщането си се движи между Царска Бистрица и Двореца в София. Към 20–21 август неочаквано заболява тежко и след едноседмични мъчения умира на 28 август. Смъртта му е съвсем неочаквана и причините за нея и до днес остават неизяснени. На престола веднага е въздигнат синът му княз Симеон под името цар Симеон II. Поради непълнолетието му вместо него функциите на монарха се поемат от Регентство в състав: професор Богдан Филов, княз Кирил Преславски и ген. Н. Михов.

 

1940 г.

В София умира Пенчо Георгиев (П. Г. Попстоянов) – Български художник. Пенчо Георгиев е роден на 1 февруари 1900 г. във Враца. Специализира приложни изкуства в Париж при П. Лоран и други художници (1929-1934 г.). В живописния жанр използва различни техники: „На смъртния одър“ (1926 г., темпера), „Към пазара“ (1926 г., темпера), „Задушница“ (1927 г., темпера), „Прощаване“ (1927 г., темпера), „Дунавски рибари“ (1929 г., акварел). В платната си от този период отрича съществуващото разбиране за битовата живопис, отказва се от наративността и етнографичността, стреми се към извеждане на идеята чрез сдържан и декоративен израз. В Париж работи като живописец, график и сценограф. Участва в Есенния салон (1929 г.). От парижкия му период са картините „Безработни“ (1930 г., офорт), „Продавачи на птички“ (1931 г., масло), „Бедна жена от квартала“ (1931 г., масло), „Скитник“ (1931 г., офорт), „Кабаре“ (1931 г., офорт), „Хотел“ (1931 г., гравюра върху дърво). В София създава повече от 30 сценографски решения, предимно за спектакли в Народния театър и Народната опера. По-известни негови картини и графики след 1934 г. са: „Орачки“, „Люлчина песен“, „Погребение“, „Зима край Дунава“, „Край Ловеч” и др. Работи стенопис и илюстрация. На името на Георгиев е учредена годишна награда за сценография от СБХ.

 

1931 г.

Седем опозиционни партии (демократи, БЗНС “Врабча 1”, БЗНС-Оранжев, занаятчии, радикали, обединени националлиберали) внасят интерпелация против правителствения терор в Народното събрание, а на 8 април гласуват недоверие на кабинета на Андрей Ляпчев.
Андрей Тасев Ляпчев е политически и държавен деец. Един от лидерите е на Демократическата партия и Демократическия сговор. Роден е на 30 ноември 1866 г. в Ресен. Следва финансови и стопански науки в Цюрих, Берлин и Париж. След завръщането си в България е назначен в Министерството на финансите, но повече се занимава с журналистика. Включва се и в македоно-одринското революционно движение. Един от редакторите е на вестник „Млада България“. Основател и редактор е на вестник „Реформи“ – орган на Върховния македоно–одрински комитет. В края на ХIХ в. влиза в Демократическата партия и в скоро време става един от най-видните и дейци. Заема и отговорни държавни постове: министър на търговията и земеделието (16 януари 1908 г. – 5 септември 1910 г.) и на финансите (5 септември 1910 г. – 16 март 1911 г.). Възглавява Министерството на финансите от 21 юни до 28 ноември 1918 г., като от 17 октомври до 28 ноември 1918 г. е и управляващ Министерството на земеделието и държавните имоти. В кабинета на Теодор Теодоров (28 ноември 1918 г. – 7 май 1919 г.) е първото цивилно лице, което заема поста военен министър в България. След неуспеха на акцията на Конституционния блок срещу управлението на БЗНС (17 септември 1922 г.) е арестуван и хвърлен в затвора, за да бъде съден като един от виновниците за втората национална катастрофа, но поради влошено здравословно състояние е освободен и държан под домашен арест. Посреща с одобрение извършения държавен преврат на 9 юни 1923 г. и влиза в образувания на 10 август 1923 г. Демократически сговор. След напускането на Демократическия сговор от Александър Малинов и Никола Мушанов отказва да се върне във възстановената от тях Демократическа партия и до края на живота си е в Демократическия сговор, откроявайки се като един от лидерите му. От 4 януари 1926 г. до 21 юни 1931 г. е министър-председател и министър на вътрешните работи и народното здраве. При разцеплението на Демократическия сговор (май 1932 г.) застава начело на едното му крило, но поради тежко заболяване практически не се занимава с активна политическа дейност. Скоро след това – на 8 ноември 1933 г. умира.

 

1928 г.

Умира Теодор Уилям Ричардс – американски химик. След 1886 г. започва изследвания за определяне на атомното тегло на химичните елементи; установява масата на водорода и кислорода, коригира атомната маса на медта. Професор в Харвардския университет (от 1901 г.). Разработва метода за определяне на атомното тегло на всички химични елементи и сам открива теглото на 25 от тях. Работи и в областта на химичната термодинамика. Получава Нобелова награда за химия (1914 г.)

 

1924 г.

С Определение № 1 на Върховния касационен съд на основата на Закона за защита на държавата са забранени БКП, Партията на труда, БКМС и техните синдикални и кооперативни организации. БКП минава в нелегалност.
Законът за защита на държавата (ЗЗД) е наказателен закон, с който се забранява съществуването на всички видове организации, групи, сдружения и др., които използват нелегални структури и революционни методи за постигане на своите цели. Чрез този закон правителството на Александър Цанков се стреми да узакони разправата с политическите си противници и терора след Юнското и Септемврийското въстание – 1923 г. Законът за защита на държавата (ЗЗД) е гласуван от ХХI Народно събрание на 4 януари 1924 г. и влиза в сила с Указ № 2 от 23 януари 1924 г. Въз основа на закона Върховният касационен съд през април 1924 г. обявява за разтурени БКП, Партията на труда, Комунистическия младежки съюз, Общия работнически синдикален съюз и кооперация „Освобождение“, като имотите им се отнемат. Впоследствие Законът за защита на държавата (ЗЗД) многократно е допълван и променян. През март и април 1925 г. са прибавени още 7 нови члена, а част от предишните са изменени с цел да се увеличат случаите на прилагане на смъртно наказание. През юли 1934 г. Законът за защита на държавата (ЗЗД) е допълнен отново, с което се намаляват възможностите за обжалване на произнесените присъди. Най-големи промени в закона са направени по време на Втората световна война – 1939-1945 г. (до 9 септември 1944 г.). Санкциите се увеличават и вече се налагат и за най-малки прояви на неподчинение. Смъртното наказание заляга в почти всички текстове на Законът за защита на държавата (ЗЗД), като то не се отменя дори когато касае непълнолетни. Законът за защита на държавата (ЗЗД) е премахнат от правителството на Отечествения фронт с наредба-закон на 16 октомври 1944 г.

 

1915 г.

Дава се амнистия за престъпления по печата, при избори и при публични събрания.

 

1914 г.

Роден сър Алек Гинес – английски драматург и киноактьор, режисьор. Наречен хамелеон заради редкия си дар да се превъплъщава: „Добри сърца и диадеми“ (1949 г.), „Пастор Браун“ (1955 г.), „Мостът на река Куай“ (1957 г.), „Лорънс Арабски“ (1962 г.), „Д-р Живаго“ (1965 г.), „Кромуел“ (1970 г.), „Междузвездни войни“ (1977-1983 г.), „Пътуване към Индия“ (1985 г.), „Кафка“ (1991 г.), „Чуждо поле“ (1993 г.), „Ням свидетел“ (1995 г.), „Денят на ескимоса“ (1996 г.).
Умира на 8 май 2000 г.

 

1912 г.

Успешно са проведени първите изпитания на новия презокеански лайнер “Титаник”, смятан за непотопяем. Титаник е най-големият пътнически кораб от началото на XX век, построен във Великобритания през 1911 г. По време на първото си и единствено плаване от гр. Саутхамптън, Великобритания, за Ню Йорк лайнерът се сблъсква с айсберг и потъва на 14 април 1912 г. Загиват 1400-1500 души (общата численост на борда е 2200 души). Гибелта на „Титаник“ е една от най-големите морски катастрофи на XX век. През 1985 г. съвместна американско-френска експедиция намира останките на потъналия кораб на около 800 км югоизточно от остров Нюфаундланд в Атлантическия океан.

 

1907 г.

В Лозенград, Турция е роден Борис Ибришимов – български композитор и музикален педагог. Автор на около 1 000 детски, училищни и хорови песни, оперети, маршове за духов оркестър и др. Завършва Държавна музикална академия – София (днешната Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Учи при проф. Добри Христов, проф. С. Попов, проф. Н. Атанасов и проф. Ст. Брашованов.

 

1905 г.

В Киев е роден Сергей Михайловч Лифар – френски балетист, хореограф, педагог, руски емигрант. От 1922 г. е в Париж, където е звезда от „Руски балет на Дягилев“. След смъртта на С. Дягилев (1929 г.) е солист, режисьор и хореограф на парижката „Гранд Опера“ (1930-1977 г.); по време на немската окупация на Париж 3 пъти е приеман от Хитлер в Берлин. През 1947 г. в Париж основава Институт по хореография. Въвежда неокласическата техника, лансира авторските балети (заради което го наричат „хореоавтор“). Автор е на множество сюжетни балети; на теоретически трудове за балета и хореографията. Възприеман е като наследник на Дягилев и всеки август кани във Венеция знаменитости по повод годишнината от смъртта му. Преди смъртта си Сергей Лифар продава колекцията от книги и костюми на Дягилев за милиони долари. Умира на 16 декември 1986 г. и е погребан е в гробището Пер Лашез в Париж.

 

1889 г.

Американецът Чарлз Хол патентова съвременен начин за производство на алуминий.

 

1865 г.

В Лондон умира Ричард Кобден – британски политик, идеолог на промишлената буржоазия, лидер на фритредерите, фабрикант. Един от ръководителите на Организацията против хлебните закони (основана 1838 г.) Депутат в Камарата на общините (1841-1857 г., 1859-1865 г.) Бори се за отмяна на привилегиите на земевладелската аристокрация; защитава системата на неограничената конкуренция и пазарното регулиране на икономиката. Противник на трудовото законаделство и профсъюзите. В условията на световния промишлено-търговски монопол на Великобритания от пацифистки позиции се обявява за намаляване на въоръженията, за международен арбитраж. Взема участие в организацията на световни конгреси за мир (1848-1851 г).

 

1861 г.

Архиепископ Йосиф Соколски е ръкоположен от римския папа Пий IX за архиепископ на българите униати със седалище столицата на Османската империя.
Унията е обединение на Православната и Католическата църкви и признаване първенството на римския папа при запазване на православните обреди и богослужение. Течение е в Източноправославната църква, проявяващо се като форма на икуменизма, смятан за ерес.
Униатското движение в България е църковно-политическо движение за създаване на автономна българска църква под върховенството на римския папа. Възниква в резултат на засилването на католическата пропаганда след Кримската война (1853-1856 г.). Франция и Англия, в стремежа си да отслабят руското влияние на Балканите, изпращат множество католически и протестантски мисионери, които разгръщат силна агитация за откъсване на българите от православието. Турското правителство, заинтересувано от разрушаването на верското единство на българите и за да нанесе удар на руското влияние, поддържа униатското движение. Католическите мисионери обаче не могат да се похвалят със значителни успехи. Униатското движение не е популярно сред българското население. Само една малка част от обществеността проявява склонност да приеме католицизма и да се откъсне от Цариградската патриаршия и да извоюва независима българска църква. През 1859 г. българите в Кукуш се обявяват за униати. На 18 декември 1860 г. Драган Цанков, 80-годишният архимандрит Йосиф Соколски и др. подписват акт за уния – присъединяване на българската църква към католическата. Йосиф Соколски е ръкоположен в Рим от самия папа Пий IX за архиепископ на българите униати (2 април 1861 г.). Високата порта признава веднага новообразуваната българска униатска община в Цариград и заточва Иларион Макариополски. Българският народ не приема новосъздадената църква. Той стои зад Иларион Макариополски дори и след заточаването му. Найден Геров и Петко Рачов Славейков успяват да убедят Йосиф Соколски да се откаже от унията. Той заминава за Одеса (6 юни 1861 г.), откъдето отправя послание до българите униати да се върнат към православието. Драган Цанков също се отказва от унията. Униатското движение заглъхва. Остават само незначителни униатски групи.

 

1843 г.

В Дрезден се състои премиерата на операта на Рихард Вагнер “Летящият холандец”. Вагнер е германски композитор, диригент и музикален теоретик. Оперите му отразяват идеи и образи на немския романтизъм и оказват влияние върху други композитори. В тях се стреми към органично сливане на музиката, словото и сценичното действие, изгражда ги симфонично чрез широка система от лайтмотиви. В някои се отказва от завършените музикални форми и предпочита т.нар. безкрайна мелодия. Негови опери са „Риенци“, „Летящият холандец“, „Танхойзер“, „Лоенгрин“, „Парсифал“, тетралогията „Пръстенът на нибелунга“ („Рейнско злато“, „Валкюри“, „Зигфрид“, „Залезът на боговете“) и др. Вагнер пише и естетически трактати – „Изкуство и революция“, „Опера и драма“ и др. Съпругата му Козима, дъщеря на Ф. Лист, и синът му Зигфрид продължават организираните от Вагнер музикални тържества в Байройт след смъртта му. През 1951 г. внуците му създават новия музикален фестивал.

 

1840 г.

Роден е Емил Зола (Zola) – френски писател. Син е на инженер. Попада под влиянието на А. дьо Мюсе и Виктор Юго. В ранното му творчество е осезаемо въздействието на романтическата поетика (новелите от цикъла „Приказки за Нинон“, 1864 г., романът „Изповедта на Клод“, 1865 г.). Издава литературни и изкуствоведчески книги („Какво ненавиждам“, 1866 г.; „Моят салон“, 1866 г.; „Едуар Мане“, 1867 г.), в които критикува официалното салонно-академично изкуство, подкрепя първите изяви на импресионистите. Смятайки за голяма заслуга смелостта и непосредствеността в изобразяването на реалния живот, проявени от Е. Мане и импресионистите, по-късно Зола осъжда загубата на тези техни естетически качества. Своята принадлежност към „групата на писателите натуралисти“ обявява в предисловието към II издание на романа „Терез Ракен“ (1867 г.). Въвеждайки в литературните данни от естественонаучните открития, медицината и физиологията, а така също естетическата теория на позитивизма (И. Тен), Зола отчасти измества встрани социалните и исторически фактори за формиране на личността за сметка на биологичните дадености. През 1868-1870 г. сътрудничи в печатните органи на републиканската опозиция: вестник „Трибюн“ („Tribune“), „Рапел“ („Rappel“). В навечерието на Френско-пруската война (1870-1871 г.) се изказва за свалянето на Наполеон III. Един от идейните мотиви на Зола за излизането му от естетическата платформа на натурализма е политическата неприязън към бонапартисткия режим. В края на 1868 г. започва работа над серия романи за Втората империя. В серията „Ругон-Макарови. Естествена и социална история на едно семейство от епохата на Втората империя“ (1871-1893 г.) влизат 20 романа, обединени от идеите за разкриване на динамиката в развитието на личността, семейството и социалните групи в обществото, а на самото общество – в историята. Съпоставяйки републиканското настояще с имперското минало, Зола открива вътрешно родство между тях, разобличава демагогията на управляващите и лъжите за класова хармония. По-известни романи от серията са: „Кариерата на Ругонови“ (1871 г.), „Плячка“ (1871 г.), „Търбухът на Париж“ (1873 г.), „Негово превъзходителство Йожен Ругон“ (1876 г.), „Нана“ (1881 г.), „Утайка“ (1882 г.), „Женско щастие“ (1883 г.), „Жерминал“ (1885 г.), „Земя“ (1887 г.), „Човекът звяр“ (1890 г.), „Пари“ (1891 г.), „Разгром“ (1892 г.), „Доктор Паскал“ (1893 г.) и др. Възгледите на писателя за изкуството намират отражение в романа „Творчество“ (1886 г.), чиято тема е художествения живот във Франция от 60-те години до средата на 80-те години на ХIХ в. Теорията за натурализма Зола обосновава в произведенията си „Експерименталният роман“ (1880 г.), „Романисти натуралисти“ (1881 г.), „Литературни документи“ (1881). От драматургичното му наследство по-значителни са драмите „Терез Ракен“ (поставена 1873 г.) и комедията „Наследниците на Рабурден“ (1874 г.). Героят на трилогията „Три града“ („Лурд“, 1894 г., „Рим“, 1896 г., „Париж“, 1898) г. – интелигентът Пиер Фроман, подлага на научна експертиза християнската вяра, като открива в нея източник за експлоатация на невежата тълпа и груба комерсиализация с „чудото“. Своята мечта за тържество на разума и труда въплъщава в незавършената социална утопия тетралогия „Четири евангелия“ („Плодовитост“, 1899 г., „Труд“, 1901 г., „Истина“, 1903 г., и посмъртно издадената „Справедливост“, незавършена). През 1898 г., по време на „делото Драйфус“, писателят издига глас срещу клерикалната и военната реакция (сбирка статии „Истината шества“, 1901 г., и особено писмото до президента на републиката „Аз обвинявам!“, публикувана във вестник „Орор“, 13 януари 1898 г.), за което е осъден на затвор. По време на работата си върху цикъла от драми „Франция шества“, с който възнамерява да продължи битката си с Третата република, Зола умира внезапно на 9 септември 1902 г. поради отравяне с въглероден оксид. Погребан е в Пантеона.

 

1839 г.

Луи Дагер прави първата фотоснимка на Луната. Дагер е френски художник и декоратор, един от създателите на фотографията. През 1839 г. разработва, като използва опитите на Ж. Н. Ниепс, първия практически осъществим фотографски метод – дагеротипия, в който светлочувствителният материал е сребърен йодид.

 

1791 г.

Умира Оноре Габриел Рикети (Riqueti), маркиз дьо Мирабо (Mirabeau) Роден е на 9 март 1749 г. в Биньон, близо до гр. Немур – френски аристократ, общественик, един от организаторите и ръководителите на Великата френска революция. Води разгулен живот, прави огромни дългове и много пъти попада в затвора. Избягва зад граница (1776 г.) с жената на маркиз Дьо Моне; осъден е задочно на смърт “за оскърбяване на личността”; по-късно е амнистиран. Публикува много памфлети и други произведения срещу деспотизма и монархията. Завръща се в Париж (1785 г.); изпратен със секретна дипломатическа задача в Прусия. Избран е в Генералните щати като представител на “третото” съсловие от Марсилия и Екс. Благодарение на изключителните си ораторски способности става един от лидерите на Парламента. Речите му, изобличаващи абсолютисткия режим, получават голям обществен резонанс. Политическия идеал на Мирабо е парламентарната монархия. По време на революцията заема консервативни позиции и става лидер на едрата буржоазия. Обявява се против крайния и безогледен радикализъм на якобинците. След 1790 г. е в тайна връзка с кралския двор. След внезапната му смърт е погребан като национален герой. След свалянето на монархията (10 август 1792 г.) са открити документи, потвърждаващи неговата измяна. Останките му са изнесени от Пантеона, където е погребан, и са пренесени в гробището за престъпници в предградието Сен Марсо.

 

1769 г.

Състои се първото заседание на Лондонската Кралска Академия на Изкуствата.

 

1725 г.

Роден е Джовани Джакомо Казанова (Casanova) – италиански писател и мемоарист. Води бурен живот, пътува из Европа, много пъти е затварян. Създава няколко исторически съчинения, фантастичния роман “Иксамерон” (1788 г.). Издава (1788 г.) “История на моето бягство …” – част от публикуваните посмъртно “Спомени” (12 части, 1822-1828 г.). В спомените си е изключително откровен, когато описва интимния си живот. В тях се забелязват проницателна наблюдателност върху обществените нрави през ХVIII в. и трезва оценка на исторически събития. Умира на 4 юни 1798 г.

 

1657 г.

Умира Фердиданд ІІІ Хабсбургски – император (от 1637 г.), австрийски ерцхерцог, крал на Бохемия (1627 г.) и на част от Унгарското кралство (от 1625 г.). Роден е на 13 юли 1608 г. Син е на Фердинанд II Хабсбургски. Продължава политиката на баща си. След смъртта на А. Валенщайн (1634 г.), преди да стане император, е главнокомандващ императорските войски. По време на управлението му завършва Тридесетгодишната война (1618-1648 г.).

 

1512 г.

Испанският мореплавател Понсе де Леон нарича откритата от него земя Флорида.

 

1314 г.

В Маврокастро (Белгород Дневстровски) е убит францисканският монах Анджело ди Сполети, един от активните разпространители на католицизма в българските територии на север от река Дунав. Пропагандната дейност на францисканския орден в “земите на сарацините, паганите, гърците и българите… и на другите невернически народи” по това време се документира от множество циркулярни писма и нареждания на главата на римската църква.

 

742 г.

Роден е Карл І Велики (Carolus Magnus) – крал на франките (от 768 г.), император (от 800 г.); от династията Каролинги. Син е на Пипин Къси. Става едноличен управител на обединената държава от 771 г. В резултат на многобройни завоевателни походи (против лангобардите 773-774 г., 776-777 г.; баварския херцог Тесилон, 788 г.; саксите, 772-804 г.; арабите в Испания, 778-779 г., 796-810 г. и др.) разширява границите на кралството си. Папа Лъв III го коронясва в Рим за император (800 г.). Империята на Карл І Велики включва различни племена и народности, с различна степен на общественото развитие. Взема мерки за укрепване на границите и се стреми да централизира властта. Център на държавния живот е кралският двор. Опитва се да контролира дребните благородници. За да подчини голямата държава на единни закони, издава много капитоларии. Според него Католическата църква е опора на кралската власт. Затова се намесва в назначаването на епископите, поощрява принудителното християнизиране на населението в завоюваните земи. Вътрешната политика на Карл І Велики помага за феодализацията на франкското общество. Умира на 28 януари 814 г. в Аахен. След смъртта му империята на франките се разпада.

КОЙ КОЛКО ГЛАСА СПЕЧЕЛИ ИЛИ ЗАГУБИ НА 2 АПРИЛ СПРЯМО ПРЕДИШНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ В ДОБРИЧКА ОБЛАСТ

0

 

Едно бегло сравнение на резултатите от парламентарните избори за 48-о и 49-о Народно събрание за вкаралите депутати в българския парламент през 2022 и 2023 година.

Подчертаните в черно редове са резултатите от 2.04.2023 г.

ГЕРБ-СДС 11 102 – 22.22%
ГЕРБ-СДС 12 145 – 23.72%

ПП 9 471 – 18.95%
ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ 2 391 – 4.79%
ПП– ДБ 10 318 – 20.15%

ВЪЗРАЖДАНЕ 6 151 – 12.31%
ВЪЗРАЖДАНЕ 8 938 – 17.46%

БСП ЗА БЪЛГАРИЯ 6 981 13.97%
БСП ЗА БЪЛГАРИЯ 6 844 – 13.37%

ДПС 6 615 – 13.24%
ДПС 6 572 – 12.84%

ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД 1 928 3.86%
ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД 2 120 – 4.14%

По предварителни изчисления, депутати вкарват в 49-ото НС: ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, Възраждане, БСП и ДПС. Не е изключено ГЕРБ-СДС да вкара втори депутат, ако някоя от последните партии с по-малко гласове вкара депутати от други области, но това ще стане известно, когато се произнесе официално ЦИК за имената на народните представители, които влизат в парламента.

 

КРАЙНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ В БЪЛГАРИЯ НА 2 АПРИЛ ЗА 49-О НАРОДНО СЪБРАНИЕ

0

ИЗБОРИ ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ | 02 АПРИЛ 2023

Сумарни данни

Данни към 17:55 на 03.04.2023 г. при обработени 100.00% СИК протоколи в РИК

Обобщени данни от избор на народни представители

ПАРТИЯ, КОАЛИЦИЯ, ИК ГЛАСОВЕ РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ
1 БСП ЗА БЪЛГАРИЯ 225 814 8.94%
2 ГЕРБ-СДС 669 361 26.51%
3 ВЪЗРАЖДАНЕ 357 167 14.15%
4 ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД 103 641 4.11%
5 ПП НАРОДНА ПАРТИЯ ИСТИНАТА И САМО ИСТИНАТА 7 759 0.31%
6 КОАЛИЦИЯ НЕУТРАЛНА БЪЛГАРИЯ (АТАКА, РУСОФИЛИ, КОМУНИСТИ) 10 495 0.42%
7 Българско Национално Обединение 2 325 0.09%
8 ЗАЕДНО 8 740 0.35%
9 БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛЕН СЪЮЗ – НД 1 752 0.07%
10 НДСВ 6 759 0.27%
11 КОД /Консервативно Обединение на Десницата/ 7 734 0.31%
12 КОАЛИЦИЯ ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ 619 592 24.54%
13 Движение за права и свободи – ДПС 346 437 13.72%
14 ЛЕВИЦАТА! 56 453 2.24%
15 ПП БЪЛГАРСКИ ВЪЗХОД 77 804 3.08%
16 МИР 3 892 0.15%
17 БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ – ЕВРОЛЕВИЦА 2 627 0.10%
18 БСДД – Български Съюз за ДИРЕКТНА ДЕМОКРАЦИЯ 2 514 0.10%
19 ПП Глас Народен 5 541 0.22%
20 Социалистическа партия Български път 727 0.03%
21 ВЪН от ЕС и НАТО 6 572 0.26%
3 / 22 ИК за издигане на Веселин Найденов Марешки за независим кандидат за народен представител 635
11 / 22 Милен Ганев Милев 286
Не подкрепям никого 108 842

Последни новини

Клюки

ndt1.eu