дом блог

Трима убити и 12 ранени в Страсбург, нападателят е прострелян

0

Нападателят, открил стрелба в центъра на Страсбург край коледен базар, е бил ранен по време на престрелка с военните. Това съобщи АФП, като се позова на източници от полицията. По всяка вероятност става въпрос за терористичен акт. По време на атаката загинаха трима човека, а ранените са 12, шестима от тях в критично състояние. Това твърди министърът на вътрешните работи на Франция Кристоф Кастанер, а според кмета на Страсбург жертвите са четири. Стрелецът е фигурирал в списъка със заподозрени в тероризъм лица. Освен това е трябвало да бъде арестуван тази сутрин по подозрения в съпричастност към убийство. Полицаите обаче не са успели да го намерят в дома му, , а при обиска в жилището са открити гранати. 29-годишният мъж, който е родом от града, към 20:00 часа френско време откри стрелба в центъра на Страсбург край прочутия коледен базар. По време на престрелката с полицията нападателят бе прострелян, но успя да избяга и акцията за залавянето му продължава в момента. Авторът на кървавата атака е похитил такси и е избягал с него от мястото на произшествието, съобщи радио Франс енфо. Водачът на таксито е в безопасност, той твърди, че престъпникът е ранен. Няколко човека са били арестувани тази нощ по време на операцията, но 29-годишният Шериф Ш. не е сред тях. Френските власти разглеждат инцидента като терористичен акт. Междувременно кметът на Страсбург обяви сряда за ден на траур в града. Коледният базар няма да работи в сряда, отменени са и всички спектакли в театрите. БГНЕС/АФП

http://bgnes.com

ПЪТЕПИС: От Добрич до Ню Орлиънс. Бялата лястовица, цигани и голф…

0

Ходя си в родния край два-три пъти годишно. Било да видя роднини и приятели, било да поплувам между „Албена” и Балчик, да опитам виното на брат ми, когато се избистри в края на декември, или да видя дали бялата лястовичка не се навърта наоколо да даде кураж на онези днешни добруджанци, които не можаха да забогатеят в мътните години на прехода, въпреки най-хубавата земя в радиус от 1000 километра наоколо (минимум…).

През последните 25-30 години, докато работех по бежански лагери и дипломатически конференции, по военни конфликти и дълги среднощни заседания в сградата на ООН в Ню Йорк, все се заканвах, че върна ли се един ден в България, непременно ще изкарвам по 2-3 месеца в „небесните пасбища” на Добруджа, както би се изразил Джон Стайнбек. Там, където малкото овчарче от Медвен Захарий Стоянов се научава да чете, за да стане един от националните ни гиганти; там, където в летните вечери звездите бяха по-едри и от тези над Фамагуста; и където черешите и дините, които нощем крадяхме от градини и бостани през летните ваканции, за нас бяха най-сладките в света.

Горе-долу си спазвам графика. Но вместо по 2-3 месеца, стоя най-много до седмица, когато започвам да дотягам на роднини и приятели, или те на мен….  Пак има дини и череши, но най-често те или не са добруджански, или не са толкова сладки както в детството ми. А може и да се лъжа…

Магията я няма

и това е естествено. Няма как приказките, преживени в детството (на миналия век), да останат същите 50-60 години по-късно….  Няма как моите деца и внуци да усетят миризмата на току-що окосено сено рано сутрин, пръхтящите ноздри на конете, опъващи каишите на косачката или жътварката; изплашените писъци на пъдпъдъци и яребици, излитащи с ужас от стъпканите си гнезда под конските копита…  Няма как да научат вкуса на току-що набраните пролетни печурки край торищата до гората, където пладнуваха хиляди овце от безброй стада…
Децата и внуците ни, както и на хиляди други българи, са пръснати от Лондон до Лима и от Чикаго до Рио…. За уханието на прясно окосеното сено и вкуса на крадените посред нощ дини могат да научат или ако аз им разкажа, или ако прочетат Йовков и Ивайло Петров.


Бялата лястовица в красивия градски парк на Добрич гледа дали Моканина идва да я потърси. Снимки: авторът

 

Но по всяка вероятност няма да прочетат, нито единия, нито другия. Добруджа отдавна не е същата, няма го нито Йовков, нито Дора Габе, нито дори присмехулникът Ивайло Петров, който на 19 януари имаше рожден ден….  Няма я магията на Антимовския хан, няма я Сарандовица, няма го Сали Яшар и песента от колелетата на каруците му. Няма ги и старите добруджанскжи благородници, богати и не толкова, красиви и уморени от жътвата, весели и тъжни, поетични като от разказ на майстора от Жеравна. Или на Присмехулника от селцето Бдинци, на двайсетина километра западно от Добрич където се е родил Ивайло Петров.  Всички те, поколението на моите родители, и на техните родители, и т.н., бяха създали един красив мит за добрия, човечния, благородния и вълшебен свят, наречен Добруджа, населен с хора широко скроени и с усет към прекрасното… Поне така ме учеха учителите ми в Добрич и по-късно в университета в София. А така го чувствах и аз, роден в митичния край, където полята и морето се сливат в синьо-зелена феерия…

Естествено, няма да плачем за миналото… Било каквото било. Животът продължава, за малцина красив и богат, за мнозина – не толкова…. Миналата седмица се върнах от Добрич. Беше хубаво – роднини, приятели, вкусни добруджански манджи и още по-вкусното вино на брат ми, което мирише на диви ягоди. От сорта грозде, който италианците наричат “Кастел”, а добруджанци – липа. Бяла или черна липа. Дребни зрънца, страховито ароматни, на пазарите в Ню Йорк и Женева бяха най-скъпите сортове, които продаваха за ядене, но вино не правеха от него… Било вредно? Може би… Напук на слуховете, много добруджанци продължават да си го пият…


Добруджанец бере грозде в двор в Смолница, за да направи вино с дъх на диви ягоди. Снимка: авторът

 

Но Добрич вече не е същият град от моето детство… Единственото, което е същото, е леденият вятър, който зиме духа откъм Букурещ или Констанца, връхлита върху Добрич, обледенява улици, шосета, стълбове и жици, кърши клони на дървета и тласка автомобилите в канавки и хендеци, от които излизане няма, докато не дойде фадромата… И чак тогава се уморява този проклет вятър и  спира нейде в предградията на Варна, докато Добрич си ближе раните…

Вечер градът опустява рано. Улиците са тъжни. Рядко се виждат млади хора. Безработицата ги е прогонила или във Валенсия, или в Манчестър, или в Дрезден. Малцината, които са останали тук, се радват, ако намерят работа за 500-600 лева на месец. От 120-130 хил. жители преди 30 години, днес градът се е свил наполовина, както казват местните хора. Не мисля, че има гладуващи, но бедни със сигурност има, както ми казва един приятел, шеф на местна хуманитарна организация. От двайсетината заводи, фабрики, предприятия и т. н. преди „вечния” ни преход, сега не е останало почти нищо. Рядко се виждат усмихнати хора. Повечето добруджанци са надянали същите маски на лицата си като хората от всички краища на България: угрижени, самотни, замислени, потънали в собствените си бездни…

А иначе градчето си е ОК, както би казал един мой съученик, сега пенсиониран инженер с много скромна пенсия…  Виждат се както нови сгради с прилична архитектура, така и стари турски или цигански къщици, които още не са бутнати… Повечето турци се преселиха на юг – като моя съученик Себайдин, сега в Истанбул…  Исмет, с прякор Офето (баща му го кръстил на майтап на Отечествения Фронт през далечната 1950…) – също е в Истанбул. Самито, приятел на баща ми – отдавна е в Бурса. И Турхан, бръснаря, също …. Идват си често в родния край, не могат да прежалят Добруджа и младостта си. Идват си и плачат от радост и от скръб… Нещо ги тегли насам и говорят за Добруджа като за Рая там, горе… За някогашната Добруджа, от детството им.

Бялата лястовица и черните овце

Тя може да се види в новия градски парк на Добрич, кацнала край езерото, в което някога карахме лодки и ухажвахме момичетата от гимназията… Тя не лети, направена е от някакъв траен материал от скулптора си, но гледа внимателно дали към нея не се задава Моканинът, в търсене на надежда за болното си дете…  Няма го обаче Моканинът, запилял се е и той вероятно някъде между Валенсия и Барселона, да гледа  лозята на испанците или да им поддържа дворовете. Дори когато си дойде за кратка ваканция, Моканинът не може да се види на новите голф игрища между Балчик и Калиакра…  Аз като пишман голфър, ходя от време на време с моя приятел Румен, бивш журналист от „24 часа”, сега преподавател по голф-науки-и-практики – да удрям бялото топче над зелената трева в „Трейшън клифс” или на другите две игрища наоколо. Но освен заможни руснаци или румънци не видях от местните хора да се радват на шотландската игра… Изглежда Моканинът не играе голф: или няма време, или не му се харчат пари за тази странна за местните хора игра, чийто дядовци са играли  на челик или на „чаракман”, далечни добруджански братовчеди на голфа…


Добруджански двор на съвременна къща в Балчик, с изглед към морето. Дизайнерите на този оазис са млади добруджанци, лекари, решили да останат в родния край… Снимка: авторът

 

Една вечер, докато вървях към магазина на моя приятел Жоро Лазаров, видях една елегантна бяла кола, паркирана до хотел „Добруджа”. Загледах се в големия борден дисплей вдясно от волана и сложните навигационни уреди на тази красавица. После видях, че е един от последните модели „Тесла”, с „толбухински” номер…  Предполагам, че беше собственост на „Жеко Бонвивана”, известен от творчеството на Ивайло Петров като „Жеко Бована” – за по-кратко…. Когато споделих това с Жоро Лазаров, той каза:”А-а-а, имаме ги три!” Три „Тесли” в малкия Добрич, чийто театър едва диша и май само името „Йордан Йовков” е останало от него и от някогашните му звезди? Една от тях беше Мариана Аламанчева, която също отлетя от нас тия дни като бяла лястовица.

В творчеството на Йовков няма цигани. Има турци. Благородни и добри. И те повечето такива си бяха, аз израснах сред тях. Сега са останали малко. За сметка на това циганите са мнозинство в повечето добруджански села. Много от тях бяха заселени тук по времето на Тодор Живков, някъде през 60-те години на миналия век. Докараха ги тук, защото имаше много свободна земя. Оземлиха ги, построиха си хората къщички, децата им тръгнаха на училище, всички работеха – кой механизатор, кой занаятчия, изкарваха си хляба, никой от тях не крадеше, като закъсваха в края на месеца идваха при баща ми за някой лев назаем или за „стъкло вино”, както се казваше в Добруджа. Следващия месец си връщаха заема. Виното – не. Но бяха кротки, само тук-там по някой цигански барон или бабаит правеше золуми, но или милиционерите го ступваха набързо, след което Манго, осъден по бързата процедура, правеше от 3 до 6 месеца тухли без да му плащат, за да му дойде акълът в главата.
Или лудият Танас от Голяма Смолница ги биеше превантивно с дървен кол край казана за ракия, просто така, за историческо назидание и с възпитателна цел. И циганите кротуваха. А Танас с буйния си нрав никак не се вписваше сред благите герои на Йовков. Тип като него по-можеше да се срещне при Ивайло Петров… Един-два свирепи персонажа от „Хайка за вълци”, натоварени да проведат колективизацията в Добруджа , понякога ми напомнят за Танас Топалов, чийто брат Иван беше най-кроткият човек от Владивосток до Пунта Аренас…

Тухларната

Едно лято, през ваканцията, баща ми ме прати да работя в тухларницата на Смолница, за да си изкарам парите за морето. Тогава беше така: от три месеца лятна ваканция, децата работеха на полето през юни и юли, а август прекарваха на вълшебните варненски плажове. „Албена” още не беше построена. Там правех тухли от 3 часа сутринта до към обяд, когато свършвахме обръщането на калъпите по хармана и ги оставяхме да изсъхнат, преди да отидат в пещта за изпичане. Работех с Васко Кинаджията от Козлодуйци, който – когато не беше пиян – прожектираше предимно съветски и индийски филми в читалищата на десетина села наоколо; с пет-шест циганина, едни току-що излезли от затвора, а други на път да влязат в него – повечето за убийства… Другият тухларин беше Райно, директорът на училището в Смолница, и Танас Топалов, митичния Робин Худ на тази част от Добруджа…. Танас крадеше изискано, със стил, предимно скъпи вещи от незаключените добруджански къщи; после лежеше по 5-6 месеца в затвора, докато баща му бай Васил, кротък и добър пчелар, не го освободеше с връзките си в ОК на БКП… Като излезеше от затвора, и преди пак да влезе в него, Танас правеше тухли за някой лев – добре платена работа тогава, понеже беше каторжна. Тухларната беше до казана, където 5-6 села около Смолница варяха ракия, и всеки ден, някъде към 10 сутринта майката на Танас му донасяше закуската. Тя се състоеше от 12 пресни яйца на очи, един самун топъл хляб и 5-6 прясно откъснати домата от градината. Преди да седне да закусва на тревата, Танас внимателно си измиваше ръцете във варел с вода, после си наливаше 300 грама ракия при казанджията в едно тенекиено канче и започваше ритуала. Омиташе всичко за 5-6 минути, после си доливаше още 100 грама ракия, и вдъхновен от гледката, както и от ракията, грабваше един дървен кол от някоя каруца наблизо и подмяташе циганите. Биеше ги сравнително внимателно, с превантивна и възпитателна цел, така да се каже, да не помислят и да крадат, а да работят като стахановци на тухларната… Тогава в Добруджа нямаше Хелзинкски комитет, нито роми, имаше цигани,  милиция, Танас с неговото разбиране за правосъдие и прилична етническа толерантност с временни наказателни операции. Нямаше и цигански гета, хората си имаха прилични къщици и живееха заедно с българи и турци.


Кът от градски парк на Добрич. Снимка: авторът

 

Танас беше едър, кокалест, отличен побойник, юмруците му бяха колкото магарешка глава, а и нравът му беше такъв. В дните между затвора и тухларницата Танас четеше Жул Верн, Балзак, „Пармският Манастир”,  и „Червено и Черно”, денем ни разказваше  за подвизите на Фанфан Лалето, а вечер слушаше по Би Би Си или Свободна Европа първите песни на „Бийтълс” и „Ролингстоунс”. Легенда беше Танас. И първият дисидент в Голяма Смолница. Той възпитаваше циганите, а милицията го превъзпитаваше него. Постоянно, докато един ден Танас умря.

Сега циганите в Добруджа водят жалък живот. Много от тях отдавна са без работа и се прехранват както могат. Едни забягнаха в Западна Европа и заради една част от тях белгийци, французи, швейцарци и германци си скубят косите и проклинат насаме неолибералите, старолибералите, глобализма, Юнкер и теорията за „приобщаването”. Други, които останаха в селата около Добрич, са или механизатори, или безработни, или професионални крадци.  Старата къща на дядо ми в Смолница няколко  пъти беше обирана и брат ми все се чуди кога ли ще я навестят пак…. Като беше жив баща ми, казваше: „При немотията, която ги мъчи, даже се учудвам, че не крадат повече и по-често…” Той ги съжаляваше искрено. Няма работа за тях, няма я някогашната милиция и тухлената фабрика за превъзпитание, няма го и Танас с превантивните си мерки… Глобализация и циганизация вървят ръка за ръка там, където някога е звучала песента на колелетата.

Не е никак случайно тогава, че оня нехранимайко от Берлин, който ритна позорно едно момиче в подлеза на метрото (и цяла Германия се вцепени от ужас), се оказа „наш циганин”, от Добруджа… Пак наши бяха и „братовчедите му”, които се изпикаха на паметника на Васил Левски в София… А един друг, пак много наш циганин, при един запой с много ракия, се скарал преди месец с моя кумец Марин, бивш счетоводител и пенсиониран фермер, отишъл си в къщи, взел пушката и най-хладнокръвно го застрелял. Ето, това вече не се вписва в характерологията на Йовковите персонажи. Пак ми прилича на “Хайка за вълци”. Затова много хора вече питат къде е Танас със сопата, макар да знам, че това не звучи изискано и от Хелзинкския комитет ще се намусят, ако го прочетат.

Но истината настоява да кажа на висок глас, че има и много кротки  и талантливи хора между циганите, които лично познавам. Мехмед, наричан още „Меметчето”, беше по-добър съсед на баща ми, когато беше в дядовата къща в Смолница, отколкото някои от нашите българи… И какво ли би казал Йовков днес, ако научеше,  че чистокръвен добруджански българин, бивш депутат, се беше забъркал в някаква каша с 4 тона суджуци уж за уважаемия премиер? Или как би реагирал почтеният Петър Габе, бащата на Дора Габе, също депутат в Народното събрание преди десетки години, един от най-добрите фермери в Добруджа за времето си? Ами какво да кажам за (само)убития изверг от клането в Нови Искър неотдавна, който някои вече наричат „добруджанския талибан”? Тези черни овце в стадото взеха да изместват белите лястовици на Добруджа.
И все си спомням в такива случаи за колегата Иван Делчев, с когото работехме в стария „Поглед”. Иван казваше: „Всеки народ прилича на циганите си. И обратното.” Тогава, през 1977, Иван се беше върнал от 2-3 години живот в Хелзинки и разказваше на нас, хлапаците-репортери, че във Финландия местните цигани толкова добре били превъзпитани, приобщени и променени, че децата им вече се раждали със сини очи и руси косици…

http://e-vestnik.bg

 

Няма да се добива природен газ в Генерал Тошево, реши РИОСВ-Варна

0

Експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна окончателно реши да не се добива природен газ в Генерал Тошево, съобщи БНР. Решението се взе на закритото заседание на екоинспекцията, на което беше разгледан докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ от находище „Спасово“, община Генерал Тошево. 

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда беше отхвърлен с 34 гласа „за“ и само 3 „против“.
Според РИОСВ-Варна има вероятност да бъдат замърсени подземните води и водоносният хоризонт. Мотивите на „Басейнова дирекция“ против приемането на ОВОС на проекта са, че има несъответствие на този план с плана за управление на водите.

Решението може да се обжалва.

Междувременно пред сградата на РИОСВ-Варна граждани и организации излязоха на протест. Те категорично се обявиха против добива на газ в Генерал Тошево.

Припомняме, на провелия на 17 декември 2017 година референдум в община Генерал Тошево относно добива на природен газ, 96% от местното население гласува против.

На засеганието участие взеха и трима представители на неправителствени организации – Андрей Ковачев, Петко Цветков и Димитър Георгиев.

Председателят на Инициативния комитет срещу добива на газ в Генерал Тошево Атанас Атанасов обясни, че гражданите са в стачна готовност, ако решението не е в тяхна полза. „Ще изчакаме комисията да си свърши работата и ще искаме от директора на Регионалната инспекция да ни уведоми за крайното решение. Ако бъде отрицателно за нас, положително за инвеститора, тогава обявяваме стачни действия“, посочи той. По думите му единството решение, което обществото ще приеме, е отхвърляне на инвестиционното намерение на „Росгеоком“ и отказ за предоставяне на концесия.

След гласуване на РИОСВ протестиращите бяха видно доволни от решението.
Припомняме и че инвестиционното намерение за добив на природен газ в община Генерал Тошево предизвика множество протести. Недоволството обедини и вдигна на крак много земеделци, организации и жители не само от общината, а от няколко области в страната. Главните притеснения за добива на газ са, че това ще замърси околната среда и ще постави под риск реколтата на земеделците и здравето на населението. https://news.bg/

В ДЛС Тервел съставиха 17 акта за нарушения в горите

0

17 акта за нарушения в горите съставиха през изминалата седмица служителите на ДЛС „Тервел”. При обход на територията на ловното стопанство е установена незаконната сеч на общо 8 куб. м дърва за огрев. Санкционирани са 9 физически лица.

В периода от 15 до 22 януари в обхвата на Североизточно държавно предприятие са извършени общо 717 проверки. 128 от тях са на обекти за добив на дървесина, 74 – на превозни средства, 452 – на ловци, а 63 – на други физически лица. Съставени са 22 акта и 2 констативни протокола, единият от които е за нерегламентиран добив на 1,5 куб. м дърва за огрев в ДГС „Генерал Тошево”.
При системните проверки в ДЛС „Шерба” са задържани 2 куб. м дървесина, като за нарушенията са съставени 4 акта и констативен протокол.
Акт по Закона за горите отчитат и от ДЛС „Балчик”, показва още справката на СИДП за последната седмица. През зимните месеци, когато опитите за нерегламентиран добив на дърва за огрев зачестяват, засилен контрол се извършва на територията на всички горски и ловни стопанства към предприятието в четирите области Варна, Добрич, Търговище и Шумен.

Всеки народ си избира управляващите: Прогнозират поскъпване на тока за бита с между 15% и 30% след европредседателството ни

0

Ако цените на свободния пазар се приемат за референтни, цената на електроенергията за бита ще поскъпне с между 15% и 30% от 1 юли. Прогнозата е на работодателските организации в АОРБ, които днес представиха своите приоритети за развитие през 2018 година.

Бизнесът има съмнения за картел при предлагането на електроенергията на свободния пазар, стана ясно от думите на Васил Велев от АИКБ. Според тях цените на електроенергията са увеличени спекулативно и няма основание за това.

Съмнения за картел

Организациите в АОРБ са категорични, че трябва да се „въведе ред“ в пазара на електроенергия.

„Пазарът на електроенергия е манипулиран, има недобри търговски практики, не се изпълнява европейският регламент, цените манипулативно са повишени. Няма основание за такъв скок на цените. Той ще се отрази на произвежданите стоки и услуги и продукти и ще се прехвърли на регулирания пазар като повишени цени за домакинствата от 1 юли, ако ситуацията не бъде променена“, посочи Велев.

Според него има мерки, които могат да нормализират пазара, но те все още не се изпълняват.  Затова бизнесът настоява за ускоряване на реформите. „Свидетели сме на цени в енергетиката, които не са в икономическите реалности – те са спекулативни и манипулативни. От това печелят група  от хора, а губи цялото общество“, каза още Велев.

Председателят на управителния съвет на АИКБ заяви, че бизнесът не може да представи доказателства за картел, освен числата, с които разполага от публичните отчети на компаниите, а от тях се вижда, че на собствените платформи държавните централи продават на много по-ниска цена, отколкото на борсата.

„На борсата се пускат малки количества на завишена цена и по този начин се манипулира пазарът,“ твърди Велев и риторично попита къде отива разликата между ниската цена на собствени платформи и високата на борсата и тази, която се предлага на предприятията.

Ролята на държавните институции

В момента цената на регулирания пазар е 76 лева за мегаватчас.

„На нас търговци от отделни предприятия ни предлагат електроенергията на цени от 110 –125 лева за мегаватчас“, каза Велев. Според неговите изчисления ако тези цени се приемат за референтни, КЕВР ще трябва цената да се увеличи от 76 лева на 85 – 90 – 100 лева, в зависимост от това, какво ще се случи на 1 юли на регулирания пазар.

„Цената за домакинствата ще се повиши, ако се запази това положение – при различните предприятия числата са различни, но струпването е между 30% и 65% поскъпване на активната енергия, ако ситуацията не бъде овладяна“, допълни той.

Васил Велев потвърди, че не бяха променени графиците за търговия на борсата.

„Това е напълно по силите на Министерство на енергетиката и Българският енергиен холдинг, обясни Велев и потвърди за среща миналата година с двете асоциации на търговците, от която нищо не е произлязло.

„За нас е непонятно защо това не се прави, след като е нъпълно във възможностите на Комисията за защита на конкуренцията да разследва тези търговски практики, които не са нормални и добри“, каза Васил Велев.

От работодателските организации са убедени, че няма причина за скок на цените на електроенергията.

Те ще изпратят сигнал до КЗК, която да установи има ли нерегламентирано договаряне между производителите на ток и търговците на електроенергия.

„Ще пристъпим към протестни действия в началото на февруари, но се надяваме КЗК да се самосезира, както да се вземат мерки от Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг. Българската енергийна борса трябва да промени графика си на работа“, категоричен е Велев.

Той напомни, че работодателските организации определиха дата на протеста 31 януари, но синдикатите поискаха отсрочка, за да вземат решение, но сега се „отдръпват“.

Готови  за протест

И в четирите работодателски организации ще се вземат решения за участие в протестите в близките дни, но те са сигурни, че ще участват съвместно, както преди четири години.

”Няма по-голям проблем за националната сигурност от цената на електроенергията”, каза Кирил Домусчиев от КРИБ. По думите му държавните дружества не са ефективни и това се отразява на цялата икономика на страната.

Той е на мнение, че е необходим нов Закон за енергетиката, за да се либерализира енергийният пазар и цялостна реформа в сектора.

“В енергетиката има „икономическа шизофрения“, каза Божидар Данев, председател на БСК и обясни, че имаме свръхмощности, няма търсене, а цените се увеличават.

Той припомни, че в АОБР членуват предприятия, които произвеждат 86% от брутната добавена стойност на икономиката и 82% от работните места в страната.

Цветан Симеонов от БТПП обяви, че чрез европейските партньори ще бъдат информирани европейските институции за водената политика и проблемите на българския бизнес.

https://www.investor.bg

Олигархичните инфраструктури са най-прекият път за постигане на целите на руската хибридна пропаганда, каза премиерът Росен Желязков

0

Олигархичните инфраструктури, които се изграждат, са най-прекият път за постигане на целите на руската хибридна пропаганда и въздействието върху нормалното функциониране на обществата. Това каза по време на пресконференция министър-председателят на България Росен Желязков след срещата с премиера на Молдова Дорин Речан.

Българският премиер направи този коментар след въпрос относно санкциите на ЕС срещу лица „отговорни за действия, целящи дестабилизирането“ на демокрацията в Молдова и задържания в Гърция издирван молдовец Владимир Плахотнюк, за когото се твърди, че е имал фалшив български паспорт.

Ние много внимателно ще проследим този случай, той засяга не само Молдова, ангажира и България и Гърция, посочи Желязков. Той обясни, че от направената към момента справка става въпрос за лице, което през 2004 г. е кандидатствало за документ за самоличност под името Михаил Тауанджи, а по-късно и под името Михаил Теошанов. Тогава Националната служба за сигурност е дала отрицатлено становище, но независимо от това са издадени документи за самоличност през 2004 г.

Прави се проверка дали става дума за едно и също лице, или става въпрос за фалшива самоличност, допълни Росен Желязков.

Премиерът на Молдова Дорин Речан заяви във връзка с Плахотнюк, че той е имал много фалшиви документи за самоличност, което е ясен пример за престъпния му начин на мислене. „Той ще бъде докаран в страната и ще бъде наказан с цялата сила на закона. Вярвам, че институциите в Молдова и най-вече тези, които трябва да наказват такива криминални деяния, нямат никакви колебания да действат“, посочи Речан.

По отношение на санкциите той заяви, че означава да бъдат замразени активи и банкови сметки на територията на ЕС и посочи, че същото ще бъде направено и в Молдова. 

/ВС/



Източник БТА

Продължава да гори пожарът в петричкото село Дрангово, каза за БТА кметът на селото Ангел Балтаджиев

0

Продължава да гори пожарът в петричкото село Дрангово, каза за БТА кметът на селото Ангел Балтаджиев.

Пожарът се е разгорял отново днес около обяд. На място има служители на ЮЗДП, пожарната и Аварийно звено-Петрич. По думите му заради труднодостъпния терен няма достъп на техника. Гасенето продължава на място от три екипа на пожарните служби и от доброволци. 

Снощи на територията на община Петрич възникнаха три пожара в селата Чучулигово, Марикостиново и Дрангово. Огънят в село Чучулигово беше овладян напълно.

Пожарите в Марикостиново и Дрангово също бяха локализирани, но заради високите температури рано тази сутрин огънят в село Дрангово е започнал да гори отново.

/ВД/



Източник БТА

Червен код за бури бе обявен за три области в Хърватия, в Карловац паднала градушка с диаметър 5 см

0


Червен код за бури и лошо време бе обявен в три области в Хърватия снощи, а оранжев код бе обявен за цялата страна, съобщи хърватското издание „Индекс“, цитирано от БТА.

В Хърватия настана рязка промяна на времето – след период на високи температури и пожари, в страната дойде студен фронт, който донесе силен дъжд, градушка и ураганен вятър. Червен код бе обявен за района на столицата Загреб, както и за Риека и Карловац, където падна градушка с диаметър 5 см. За останалата част от страната бе обявен оранжев код.

Естофекс (ESTOFEX), европейската система за предупреждения при бури, издаде предупреждение от първа и втора степен за Хърватия.

Автомагистрали са били наводнени, а в Карловац е паднал 48,2 милиметра дъжд при средно количество валежи в града през юли 92 милиметра. Водата по улиците и площадите е стигнала до коленете на хората. В Карловац падна и градушка с диаметър от пет сантиметра. Общината е получила сигнали за около 30 паднали дървета и клони. Гръмотевица е прекъснала електричеството на около 933 домакинства.

По крайбрежието фериботите отмениха курсовете си. В Риека са получени около 80 сигнала за наводнени къщи и преливащи шахти, паднали дървета и свлачища.

В Загреб е съобщено за по-малко щети – около 15, отнасящи се до наводнения и преливания на вода от каналите, наводнение в подлези и в жилищни сгради.

Днес остава в сила оранжев код за валежи, като се очаква времето да остане дъждовно до сряда. Не се очакват големи бури.





Източник 24часа

България е до нас по време на присъединяването ни към ЕС и благодаря за устойчивата помощ, каза премиерът на Молдова Дорин Речан

0

България е до нас по време на присъединяването ни към ЕС и благодаря за устойчивата помощ. Това каза пред журналисти министър-председателят на Молдова Дорин Речан след среща с българския си колега Росен Желязков. Желязков е на официално посещение в Молдова днес и утре.

Днес се срещаме с приятелска страна – България, когато Молдова се намира във важна трансформация и модернизация, искаме да осъществяваме външна политика с конкретни проекти, достигащи до цялата ни страна. Заедно създаваме проекти за образование, култура и инфраструктура, енергетика, развитие на общностите, добави той. Това са инвестиции, които се виждат и са важни за хората, каза още Речан и посочи, че училищата в Тараклия са получили модерно оборудване, детските градини са ремонтирани, а преподавателите преподават на майчиния език на учениците. Днес ще обсъдим нови възможности за развитие на българската общност, допълни той. Недалеч оттам беше атакуван район, което ни напомня колко е уязвима позицията ни, войната се насочва към цивилни цели, където живеят етнически българи, гагаузи и други общности, и ние се стараем да ги защитим, допълни Речан. Заедно с премиера Желязков ще отидем при тях, каза още премиерът Речан.

Сега Русия се старае да повлияе на това, което се случва в страната, допълни той. Със сигурност имаме проблеми и Русия се възползва от проблемите ни против нас, без никакво уважение към молдовците и българите, към нашите традиции и без уважение към правото ни да живеем както бихме искали. Като министър-председател настоявам във всяко село и град да имаме центрове за спорт, културни центрове, образователни програми и стипендии за младежите от българската общност, каза още той. Този начин на управление работи за всички граждани, независимо от езика, който говорят или мястото, където живеят. Повече от 200 г. българската общност е част от обществото ни, Молдова се превръща в дом на хиляди български семейства, заедно работим, заедно преодоляваме затрудненията и сега отново заедно изграждаме нашето европейско бъдеще, допълни Речан. По думите му бъдещето на Молдова включва и бъдещето на българите от Тараклия, което е и европейско бъдеще, в което всяка общност има шанс да живее достойно и свободно, където многообразието се уважава и се цени.

Речан посочи конкретен пример с университета в Тараклия, който се превръща във филиал на университета „Ангел Кънев“ в Русе. В него ще се преподават специалности на български, на румънски и на английски език, ще се дават европейски дипломи  и стипендии. Това е крачка към качественото образование, свързано с Европа. Същевременно трябва да се уверим, че ресурсите за образование са адаптирани към нуждите на общностите и благодарим на България за дарението на хиляда учебника по българска литература – това е жест, с който се подкрепя запазването на идентичността на българите тук, каза още той.

Сътрудничим си в областта на енергетиката, което е критична област, особено в контекста на войната Русия – Украйна, добави Речан. По думите му енергийната сигурност е важна за сигурността на Молдова. Важно е да подчертаем договора между „Енергоком“ и „Булгартрансгаз“, за да може да се диверсифицират източниците и нашата енергийна независимост, отбеляза Речан.

Молдовският министър-председател благодари за инвестициите и за партньорството с България. Имаме общ път към Европа, която да е по-близо до всеки от нас, каза още той.



Източник БТА

Уест Хем е близо до привличането на халф на Вердер – Футбол свят – Англия

0


Уест Хем обмисля възможността да привлече халфа на Вердер Романо Шмид, съобщава The Guardian. Германският клуб иска 15 милиона евро за 25-годишния австриец. Астън Вила и Фулъм също проявяват интерес към играча.

През сезон 2024/25 Шмид отбеляза 5 гола и направи 6 асистенции в 35 мача за Вердер във всички състезания. Той играе за клуба от Бремен от януари 2019 година.

Порталът Transfermarkt оценява правата на играча на 17 милиона евро.   /БТА



Източник Gong.bg

В складовата база на ТЕЦ „Бобов дол“ са горели въглища и слама, няма замърсяване на въздуха, съобщават от централата

0

Пожарът, възникнал вчера край ТЕЦ „Бобов дол“ е засегнал складовото стопанство на ТЕЦ-а, горели са въглища и слама. Засегната площ е около 30 декара от над 100 декара, върху които е обособено стопанството, съобщиха от електроцентралата.

Оттам допълват, че от първоначалния оглед са засегнати слама и много въглищни фигури. Засегнати от пожара са и вагони, които са доставяли суровина. И в този момент продължават действията за тлеещите участъци.

В село Големо село, което е най-близкото населено място до инцидента, е разположена мобилна автоматична станция (МАС) на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Станцията извършва непрекъснат мониторинг на качеството на атмосферния въздух (КАВ). До момента не са регистрирани превишения на нормативно установените стойности за показателите, характеризиращи качеството на въздуха, се посочва още в съобщението.

Изпълнителен директор на ТЕЦ „Бобов дол“, инж. Чавдар Стойнев заяви, че в централата се спазват всички противопожарни изисквания, но високите температури са показали, че това не е достатъчно. Стойчев допълни, че ще подобрят системата за превенция, за да се избегнат подобни инциденти занапред, като още в понеделник ще се сформира работна група от технически специалисти на всички компании, действащи на място, които ще предложат допълнителни мерки.

ТЕЦ „Бобов дол“ предприема спешни мерки да възстанови пълния си капацитет и да произвежда необходимата за сигурността и баланса на енергийната система енергия, заявиха от ръководството на ТЕЦ-а.

От полицият  по-рано днес обясниха, че направените резултати от замерването на въздуха са в норма. „Няма опасност за ТЕЦ „Бобов дол“ и населените места около централата“, казаха още от органите на реда. Оттам уточниха пред БТА, че дежурни огнеборци е имало през цялата нощ. 

Директорът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил Комисар Светослав Георгиев вчера каза, че сигналът за пожара е получен в 16:06 часа и незабавно са изпратени три автомобила на пожарната от Кюстендил, Бобов дол и Дупница, а след получена допълнителна информация, са изпратени още четири автомобила. На място са и две пожарни на теца. Първоначално сигналът е бил за горящи открити складове със слама в близост до централата на територия от около 20 дка.

Вчера за времето от 00:00 часа до 18:00 часа звената за „Пожарна безопасност и защита на населението“ от Столичната и Регионалните дирекции на пожарната са реагирали на 109 сигнали за пожари, посочиха от МВР.



Източник БТА

Китайските автомобили, кошмарът на европейската автомобилна индустрия

0

С добре установени стратегии, авангардни технологии, подкрепа в много случаи от държавата и по-ниски цени, китайските автомобили се превръщат в кошмара на европейската автомобилна индустрия. Продажбите се увеличиха драстично (+91%) през първата половина на 2025 г., достигайки пазарен дял от 5,1%., пише Newsweek.

През първите 6 месеца на 2025 г. в Европа са регистрирани общо 6 844 426 нови автомобила, което е с 0,3% по-малко в сравнение със същия период на 2024 г., според данни на Jato.

А от общия брой регистрирани автомобили в ЕС през първата половина на 2025 г., 327 712 са китайски автомобили (+91%).

„Високите цени, геополитическото и икономическо напрежение с търговските партньори на Европа и реалността на пазара след пандемията са причина за спада“, обясни Фелипе Муньос, глобален анализатор в Jato Dynamics, добавяйки, че „Западна Европа е загубила еквивалента на над 2,5 милиона годишни продажби от 2019 г. насам“.

Китайските автомобилни марки регистрираха рекорден пазарен дял през юни 2025 г. и надхвърлиха 5% дял в Европа през първите 6 месеца на 2025 г., според данни на Jato.

Тъй като европейският пазар на нови автомобили се сви, конкуренцията се засили – до голяма степен в ущърб на европейските, японските, корейските и американските производители на автомобили.

За разлика от това, пазарният дял на китайските автомобилни марки през първата половина на 2025 г. почти се е удвоил в сравнение със същия период на 2024 г., достигайки нов рекорд от 5,1%. Обемът им се е увеличил с 91%.

От началото на годината китайските марки са на косъм от Mercedes с 5,2% дял и изпреварват Ford с 3,8%. А взети заедно, китайските автомобилни марки надминаха продажбите на Mercedes през юни.

Пет китайски автомобилни производители са движещата сила на този бърз растеж: BYD, Jaecoo, Omoda, Leapmotor и Xpeng.

BYD, която е особено агресивна в ценовата си стратегия, регистрира 70 500 бройки през първата половина на 2025 г. – увеличение от 311% на годишна база. Само през юни BYD регистрира 15 565 бройки, влизайки в топ 25 на най-продаваните марки и изпреварвайки Suzuki, Mini и Jeep. BYD Seal U, заедно с Volkswagen Tiguan, беше най-продаваният PHEV в Европа през юни и трети през първата половина на 2025 г.

Марките Jaecoo и Omoda, и двете част от Chery, също отбелязаха значителен напредък, макар че това не се дължи на електрическия им пробег. Plug-in хибридните SUV-ове представляват 29% от общите им месечни регистрации през юни, докато традиционните модели с двигатели с вътрешно горене представляват почти две трети (63%) от общия брой.

Jaecoo 7 беше деветият най-продаван PHEV в Европа през юни.

Leapmotor продаде над 8 300 бройки само през юни – до голяма степен благодарение на популярността на градския автомобил T03 и SUV-а C10.

И Xpeng стана най-успешната китайска марка автомобили от висок клас в Европа през 2025 г., с 8 338 регистрирани бройки през първата половина на годината. Ръстът ѝ се дължи на силното търсене на SUV G6, който представлява 5 615 от тези регистрации.

Докато китайските автомобилни марки продължават забележителния си възход, някои от най-големите играчи в индустрията губят пазарен дял.

Stellantis регистрира най-голям спад през първите 6 месеца на годината, като пазарният ѝ дял спадна от 16,7% на 15,3% на годишна база. Всъщност групата регистрира най-ниския си обем на регистрации за първото полугодие в Европа-28 от създаването си през 2021 г. https://trud.bg/

Защо Слънцето тихо убива живота на Земята

0
  • Тиктакаща бомба
  • Изгарящата му „любов“ става все по-жестока и ни води към гибел
  • Ядрото му ще се свие до размерите на планета, превръщайки се в „бяло джудже“

Слънцето не е просто източник на светлина и топлина, но и бавно пламтящ термоядрен реактор, който с всеки милион години тихо приближава Земята до неизбежна екологична криза. Това може да изглежда като нещо от научната фантастика – все пак слънцето изгрява и залязва всеки ден с обичайната си редовност и ни се струва, че винаги ще бъде така. Но астрофизиците отдавна бият тревога: Слънцето не просто свети, то постепенно се променя, ставайки по-ярко и по-горещо. Но не бързайте да си стягате багажа за междузвездна миграция – все още имаме време да разберем какво се случва с нашата звезда и защо нейната „любов“ към Земята става все по-„изгаряща“ с течение на времето.

Слънцето е естествен термоядрен реактор, работещ на принцип, за който земните физици могат само да мечтаят. В неговото ядро, където температурата достига изумителните 15 милиона градуса по Целзий, а налягането е милиарди пъти по-високо от атмосферното налягане на Земята, се случва истинска алхимия от космически мащаб – превръщането на водорода в хелий.

Това ядро – истинското сърце на Слънцето – заема само около една пета от общия обем на звездата, но съдържа повече от половината от цялата слънчева маса. Именно тук всяка секунда около 600 милиона тона водород се превръщат в 596 милиона тона хелий. Къде отива разликата от 4 милиона тона? Тя се трансформира в чиста енергия и под формата на фотони започва дългото си пътуване до повърхността на Слънцето, което отнема хиляди години, преди да избяга в космоса.

Температурен парадокс

Интуицията ни подсказва, че всеки обект, който изразходва енергията си, трябва постепенно да се охлажда – като чаша горещ чай, оставена на масата. Но се оказва, че звездите, и нашето Слънце в частност, живеят по различни правила, подчинявайки се на парадокса на отрицателния топлинен капацитет. Както обясняват учените, за разлика от обикновените обекти, една звезда, когато губи енергия… се нагрява!

Този странен ефект се обяснява с факта, че докато водородът в ядрото на Слънцето „изгаря“, съставът му се променя – все повече атоми на хелий се натрупват в центъра на звездата. Хелият е по-тежък от водорода, което води до допълнително гравитационно свиване на ядрото. И колкото по-силно е свиването, толкова по-високи са температурата и налягането вътре в звездата, принуждавайки останалия водород да „гори“ все по-интензивно.

Когато Слънцето става по-ярко, тази добре смазана машина започва да не работи правилно. По-интензивната слънчева радиация води до повишаване на температурата на Земята, което е причина за по-бързото изпаряване на океаните. Водата в атмосферата абсорбира въглеродния диоксид по-активно, което води до постепенното му изчерпване във въздуха. А CO₂, въпреки „лошата си репутация“ като парников газ, е абсолютно необходим за фотосинтезата – процесът, чрез който растенията произвеждат кислород.

В течение на своето съществуване – което е около 4,6 милиарда години – Слънцето е станало с около 30% по-ярко, отколкото е било при своето „раждане“. И този процес продължава: на всеки 100 милиона години светимостта на нашата звезда се увеличава с около 1%. Изглежда много малко, но за сложна планетарна климатична система подобни промени са сериозно изпитание.

Кислороден глад

Представете си свят, в който всяко вдишване става все по-трудно. Където познатият син цвят на небето постепенно се променя в нещо различно. Където растенията – тези зелени кислородни фабрики – едно след друго се предават в неравната борба с променящия се климат. Това е бъдещето, което според учените очаква нашата планета след около милиард години.

С намаляването на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата, растенията ще започнат да изпитват все по-големи трудности с фотосинтезата. Най-чувствителните видове ще пострадат първи, след което процесът ще засегне по-устойчивите. Постепенното изчезване на растителния свят ще доведе до катастрофално намаляване на нивото на кислород в атмосферата. Според изчисленията на изследователите, съдържанието на този жизненоважен газ ще падне почти до нула, което ще направи невъзможно съществуването на 90-95% от всички съвременни форми на живот на Земята.

Кислородната криза е само началото на края за живота на Земята. Ако погледнем още по-напред в бъдещето, след около 5 милиарда години, ще видим много по-драматичен край на тази космическа история. По това време Слънцето ще е изчерпало водородните запаси в ядрото си и термоядрените реакции ще се преместят в обвивката, обграждаща ядрото. Това ще доведе до сериозни промени в структурата на звездата.

Последен танц

Външните слоеве на Слънцето ще се разширят стотици пъти, превръщайки го в „червен гигант“. На този етап Слънцето ще погълне орбитите на Меркурий и Венера и може да достигне Земята. Дори ако нашата планета избегне директното поглъщане, топлината от подутия слънчев диск ще бъде толкова интензивна, че земната кора ще се стопи, океаните ще се изпарят и атмосферата ще бъде „издухана“ в космоса.

След фазата на червения гигант, Слънцето ще се отърси от външните си слоеве, създавайки красива планетарна мъглявина, а ядрото му ще се свие до размерите на планета, превръщайки се в „бяло джудже“ – плътна, гореща топка, която постепенно се охлажда в продължение на трилиони години. Това бяло джудже ще има маса около половината от тази на Слънцето днес, но материята му ще бъде толкова плътна, че една чаена лъжичка такъв материал би тежала около 5 тона на Земята!

Това е жизненият цикъл на звезди като нашето Слънце – от нажежена топка, която дава живот, до охлаждащ се космически въглен. Но в крайна сметка Слънцето не „убива“ Земята – то просто следва естествения си еволюционен път.  https://trud.bg/

Катар заплашва да спре доставките на газ за Европа

0
  • Катар заплаши да спре доставките на втечнен природен газ за страните от ЕС поради несъгласие с новата Директива за цялостен преглед на корпоративната устойчивост. Това се посочва в писмо от катарския министър на енергетиката Саад Шерида Ал-Кааби, което е изпратено едновременно до няколко страни от ЕС.

Този документ задължава големите компании, опериращи на европейския пазар, да идентифицират и отстраняват нарушения на правата на човека и опазването на околната среда на всички етапи от производствената и логистичната верига.

„Държавата Катар и QatarEnergy ще обмислят сериозно алтернативни пазари извън ЕС, които предлагат по-стабилни и благоприятни условия за бизнес“, пише министър Ал-Кааби.

Според Die Welt, този ултиматум е реакция на европейския закон за доставките, който според Катар регулира бизнеса твърде строго. Особено недоволство е предизвикано от екологичните изисквания, които уж надхвърлят Парижкото споразумение за изменението на климата. Въпреки факта, че стандартите вече са смекчени под натиск от Германия, Катар все още настоява за преразглеждане на правилата.

Ръководителят на катарското министерство на енергетиката подчерта, че разпоредбите на директивата противоречат на действащото законодателство на Катар и нарушават нормите на международните споразумения. По-специално той се позова на Парижкото споразумение за климата, което дава право на държавите самостоятелно да определят националните си стратегии за климата.

Според Ал-Кааби директивата на ЕС подкопава това право, като въвежда санкции за неспазване на общоевропейските стандарти. Всичко това, отбеляза той, заплашва стабилността на доставките на втечнен природен газ (LNG) и други продукти на QatarEnergy за Европа. „Компаниите не трябва да бъдат изправени пред избор между климатичната политика на своята страна и правилата на ЕС“, подчерта министърът.

От Европейската комисия са заявили пред Reuters, че Европейският парламент и държавите членки в момента обсъждат предложените от Комисията опростявания на директивата. „Те ще трябва да разгледат и приемат значителните промени, предложени от Комисията“, казал говорител на ЕК.

Катар е третият по големина износител на втечнен природен газ (LNG) в света след Съединените щати и Австралия. От 2022 г. насам, когато Русия нахлу в Украйна, делът му на европейския пазар е между 12 и 14%. Експерти, интервюирани от Die Welt, отбелязват, че без катарски газ ще бъде невъзможно да се постигнат целите на ЕС за пълно спиране на руското гориво до 2028 г., особено предвид продължаващата заплаха от покачване на цените.

В община Сливен се забранява използването на пиротехнически средства заради повишен риск от пожари

0

Със заповед на кмета на община Сливен от днес, 27 юли, се въвежда забрана за използването на всякакъв вид пиротехнически средства на територията на общината, съобщиха от общинския пресцентър. Мярката е предприета във връзка с високите температури и повишения риск от възникване на пожари в градската среда, горски и земеделски територии.

Забраната обхваща както организирани събития, така и частни тържества, включително сватби, рождени дни и други поводи, при които често се използват фойерверки, пиратки и други пиротехнически изделия.

„Рискът от пожари в момента е изключително висок. Мерките целят превенция и защита на живота, здравето и имуществото на гражданите, както и на природата в нашия регион,“ заяви кметът Стефан Радев.

В 9 часа днес (27 юли) в област Сливен бе задействана системата BG-ALERT с предупреждение за високи температури през следващите дни. В предупреждението, подписано от областния управител, пише още, че рискът от пожари е сериозен, призовават се гражданите да не хвърлят фасове или други запалими предмети и да не палят огън на открито, както и при забелязване на огнище незабявно да сигнализират на телефон 112.

Както БТА съобщи, в следобеда на 26 юли пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя от кръстовище „Петолъчката“ до село Градец. Той бе локализиран в същия ден, след като огънят е обхванал площ от около 800 декара смесена гора и лесонепригодни терени.

 

/ВД/



Източник БТА

Последни новини

Клюки

ndt1.eu