9 АВГУСТ: Световен ден на книгата

0
372

Много празници, родени във всяка страна и имащи статут на национални, в крайна сметка станаха международни (макар и неофициални), поради факта, че тяхната популярност се разпространи извън границите на държавата.

Това се случи с Националния ден на любителите на книгите в САЩ . Празникът, който се появи в Америка, почти веднага спечели фенове в други части на света, превръщайки се в Световен ден на любителите на книгите . Чества се ежегодно на 9 август.

Струва си да се отбележи, че любовта към четенето, култивирана по различни начини, но съхранена в традициите на различни народи, е породила няколко празника с международен статус, посветени на книгата като уникален културен феномен.

Този празник се празнува от писатели, поети, писатели и издатели, печатници и книжарници и, разбира се, читатели – тези хора, за които е създадена самата книга. Именно благодарение на читателя, който продължава да поддържа търсенето на книгата, Световният ден на любителите на книгите е посветен основно .

Магията на книгата е своеобразно тайнство. За човек, който обича да чете, независимо какъв литературен жанр предпочита, срещата с любимата книга е добре дошъл момент, а началото на четенето на ново произведение е загадка за разгадаване, свят, в който трябва да се потопите в съзнанието си и въображение.


За определени категории хора посещението на библиотеки остава уместно (Снимка: ESB Professional, по лиценз от Shutterstock.com)

За много хора четенето е основното им хоби. Това хоби не изисква специална подготовка, оборудване или разходи, с изключение на средства за закупуване на книга, отделена част от свободното време за четенето й, както и среда, която няма да пречи на потапянето в света на литературата работа. Говорейки за разходите за закупуване на книга: за определени категории хора посещението на библиотеките остава актуално, тъй като те също се включват в честването на Деня на любителите на книгата.

Едно от явленията на съвременния живот се превърнаха в електронните книги, които позволяват на читателя винаги да има със себе си компактна джаджа, съдържаща огромен брой литературни произведения, които собственикът на устройството може да избере по свое усмотрение и по свой вкус за неговата електронна библиотека. Тук говорим за вкусове и предпочитания: някой се стреми да бъде в крак с времето, намирайки го за удобно, но за други книгата със сигурност е печатен продукт, хартиен том, който можете да вземете от лавицата с трепет и да го прелистите , и се чете само в тази форма.

Всеки, който се включва в празнуването на този ден, го празнува по различни начини. За някои най-добрият вариант би бил да отделят време, да намерят тихо място и поне за малко да забравят за ежедневните проблеми, да вземат книга и да четат за удоволствие.


Четенето на приказки на вашето дете също би било отличен вариант… (Снимка: CandyBox Images, лицензирано от Shutterstock.com)

Някои хора ще се радват просто да се разхождат из книжарница, купувайки дългоочакван роман за себе си или като подарък на приятел.

Отличен вариант би било четенето на приказки на дете, за което вниманието на мама или татко, заедно с приказка, прочетена му преди лягане, ще се превърнат в онези моменти, които ще се помнят дълго време, понякога за дълго цял живот. Такова четене същевременно ще формира у детето уважително отношение към книгите, а може би и любов към четенето, и ще развие у него грамотност.

Книжарниците и издателствата организират изложби и панаири за Деня на любителите на книгата. Писателите представят новите си творби, раздават на читателите автографи за спомен. Така се популяризира четенето – една от целите на този празник.