- През септември 2015 г. Общото събрание на ООН реши със своя резолюция (A/RES/69/323) да обяви 9 декември за Международен ден на възпоменание и достойнство на жертвите на престъплението на геноцида и на Предотвратяване на това престъпление) . Датата е избрана поради факта, че на този ден през 1948 г. Общото събрание приема Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.
Резолюцията беше приета на 103-то пленарно заседание на 69-ата сесия с консенсус и беше одобрена от 80 страни членки на Асамблеята. Инициативата се основава на разпоредбите на внесената от Армения резолюция за предотвратяване на геноцидите, приета на 28-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека, проведена на 27 март тази година в Женева. Тази резолюция има за цел да допълни усилията на Армения, насочени към стимулиране и консолидиране на международните дейности в борбата срещу престъплението геноцид.
Днес фактът на арменския геноцид в Османската империя през 1915 г. е признат от много държави, както и от Европейския парламент и Световния съвет на църквите. Преследванията на арменците в Османската империя започват в края на 19 век и до 1915 г. достигат своя връх, когато са избити над 1,5 милиона души.
Говорейки на среща на Съвета на външните министри на страните от ОССЕ, арменският външен министър Едуард Налбандян каза: „Като народ, който е преживял катастрофата на геноцида, ние сме морално задължени да допринесем за международните усилия за предотвратяване на престъпления срещу човечеството . Той също така подчерта, че през 2015 г. се навършиха 100 години от арменския геноцид , първият геноцид на 20 век, и тогава целият свят осъди това престъпление и изрази своята солидарност и подкрепа за арменския народ.
Армения не може да остане безучастна към повтарянето на подобни престъпления от терористични групировки, поради което пое инициативата за установяване на този ден. Постоянният представител на Армения в ООН, посланик Зохраб Мнацаканян, в речта си пред Общото събрание на ООН отбеляза, че геноцидът е най-бруталното престъпление на човечеството, причиняващо смъртта на милион души: „Ние сме убедени, че международният ден ще стане важна платформа за предотвратяване на подобни зверства в бъдеще .
Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид определя геноцида като „действия, извършени с намерение да се унищожи, изцяло или частично, национална, етническа, расова или религиозна група…“. Конвенцията потвърждава, че геноцидът, независимо дали е извършен в мирно или военно време, е престъпление, което нарушава международното право и срещу което страните по Конвенцията се задължават да „предотвратят и накажат извършването му“.
Основната отговорност за предотвратяването и пресичането на геноцида е на държавата, в която е извършено това престъпление. Отбелязва се също, че важен фактор за предотвратяване на геноцида е борбата с безнаказаността за това престъпление.
С приемането на тази резолюция без гласуване всичките 193 държави-членки потвърдиха, че всяка отделна държава е отговорна за защитата на своето население от геноцид и че тази отговорност включва предотвратяването на това престъпление, включително подбуждането към него.
През 2024 г. честването се провежда между две важни годишнини. През април 2024 г. Руанда отбеляза 30 години от геноцида на тутси през 1994 г. , а през юли 2025 г. Босна и Херцеговина ще отбележи 30-ата годишнина от геноцида в Сребреница през 1995 г.
И, разбира се, най-голямото престъпление на геноцид на 20-ти век е Холокостът – масовото изтребление в нацистка Германия и завзетите от нея територии през 1933-1945 г. на евреи, както и представители на етнически и социални групи, считани за „врагове на Германски райх.“ Историците смятат, че общият брой на жертвите на Холокоста надхвърля 6 милиона души.
Ето защо целта на този ден е да се повиши осведомеността относно Конвенцията за превенция и наказване на престъплението геноцид и нейната роля в борбата и предотвратяването на геноцида, както е определено в Конвенцията, както и да се почетат и почетат хората, които са били негови жертви. Защото днес геноцидът продължава да представлява глобална заплаха за световната общност.