На 8 юни жителите на Санкт Петербург (други руснаци могат да се присъединят към тях) празнуват Деня на петербургските котки .
Обявено е през 2005 г. от „Митки” (както се наричат група местни художници), поставяйки скулптура на котка на корниза на своята работилница, наречена Тишка Матроскина. Фамилията не е избрана случайно: по случай празника котката беше облечена в жилетка, която отдавна се превърна в своеобразна униформа за „Митки“.
Като цяло историята на това събитие започва през 1999 г., когато предприемачът от Санкт Петербург Иля Ботка подари на града две скулптури – котката Елисей и котката Василиса. По предложение на историка Сергей Лебедев те се „настаниха“ на корнизите на улица Мала Садовая. Третата котка, създадена от скулптора Владимир Петровичев, „живя“ дълго време, първо с Ботка, а след това с Лебедев – докато през 2005 г. историкът не я даде на „Митки“. Няколко дни по-късно художниците монтираха метална фигурка на стрехите на къща на улица „Правда“. Между другото, когато семейство Митка се преместиха на ул. Марата, котката също се премести там.
Що се отнася до „световния“ статут на празника, по този въпрос Митки се ръководеха от проста логика. Щом има Световен клуб на петербургците, защо да няма Световен ден на петербургските котки?
Що се отнася до традициите на празника, на този ден артистите канят всички собственици на мустакати любимци да ги поглезят с подарък или лакомство, а всички работодатели – да пуснат по-рано служители с фамилни имена Котов, Кошкин, Кошечкин…
Сред традициите на празника през последните години е уникалната Котешка олимпиада, която се провежда в котешкото кафене „Република на котките“, където се подготвят редица състезания за бързина и ловкост за домашни любимци и Парадът на героите на поводасе случва. В града се провеждат и изложба на породисти котки, фестивал в подкрепа на бездомни животни, церемония по награждаване на служебни котки, а всички са поканени да публикуват рисунки и снимки на котки в социалните мрежи.
На този ден не забравяйте да поглезите вашите мустакати любимци с някакъв подарък или лакомство.
Между другото, Тишка Матроскина не е единствената петербургска котка, в чиято чест е създаден празник. Всяка година през пролетта се отбелязва Денят на Ермитажната котка ; до 2012 г. в Ермитажа се наричаше Мартенски ден на котките . На този ден се почитат 50-те котки, които живеят в музея и пазят експонатите му от плъхове и мишки.
Между другото, първоначално котките (или по-скоро техните предци) са живели в дървения Зимен дворец, където Петър I ги е заселил . И дъщеря му, императрица Елизабет , по едно време дори издаде указ „За експулсирането на котки в съда“, който започваше така: „Да се намерят в Казан най-добрите и големи котки, удобни за улавяне на мишки …“ . По-късно котките се преместиха в нова сграда, възстановена при Екатерина II . И днес петербургските котки са една от туристическите марки на града, на тях са посветени сувенири, картини и литературни произведения.
Напомняме, че всяка година на 1 март в Русия се празнува Денят на котката , а 8 август е Световният ден на котката .