Трябва да изберем възможно най-тъмното място, за да го наблюдаваме

Едно явление привлича вниманието на астрономи и любителите на звездите – метеорният поток Дракониди. Той е активен от 6 до 10 октомври.

Максимумът на Драконидите ще бъде в последните часове на нощта на 8 срещу 9 октомври – тогава е пикът на метеоритния поток.

Както е известно, за да наблюдаваме метеорни потоци, трябва да изберем възможно най-тъмното място, далеч от градските светлини. И, разбира се, да няма облаци.

„Максимумът на Дракониди за 2023 г. ще бъде на 9 октомври около 10 ч. българско време“, каза физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Той е автор на справочника „Гид на любителя астроном“ на катедра Астрономия на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Книгата излиза за пета поредна година като печатно и електронно издание, разпространява се безплатно сред студенти, сред учители по физика и астрономия в средните училища, сред ученици от кръжоците по астрономия, сред участниците в различни школи по астрономия.

„Наблюдения ще са възможни до около 06:15 ч. сутринта на 9 октомври“, каза Маркишки, цитиран от БТА.

Обикновено по-висока активност на Дракониди се наблюдава след скорошно преминаване през перихелий на неговото родителско тяло – кометата 21P/Giacobini-Zinner. „Тази комета е с къс орбитален период от 6,6 години и за последен път премина през своя перихелий на 10 септември 2018 г.“, припомни физикът. Той отбеляза обаче, че очакванията за повишена активност на потока през октомври 2018 и 2019 г. не се оправдаха. Последните случаи, когато Дракониди показаха висока активност, бяха през 2011 и 2012 г.

„Обичайната активност на Дракониди по време на максимума е около 5 – 10 бавни оранжеви метеора за час. Цветът на метеорите е свързан със сравнително ниската им температура благодарение на ниската скорост при навлизането им в земната атмосфера – около 21 километра в час“, поясни специалистът.

https://www.bgonair.bg/