Важен екологичен празник се отбелязва на 8 юни – Световният ден на океаните .
Идеята за установяване на тази дата беше изразена на срещата на върха на Земята, която се проведе през 1992 г. в Рио де Жанейро (Бразилия). Оттогава празникът се чества ежегодно на 8 юни от всички, които имат и най-далечна връзка със Световния океан. Днес еколози, ихтиолози и служители на много зоологически градини, аквариуми и делфинариуми координират усилията си, за да защитят правата на обитателите на морските дълбини и стабилна екологична ситуация.
През 2008 г. Общото събрание на ООН реши (резолюция № A/RES/63/111), че от 2009 г. празникът ще се чества официално .
Защо празнуваме Световния ден на океаните?
Да ви напомня за ключовата роля на океаните в ежедневието. Океаните са белите дробове на нашата планета, осигуряващи по-голямата част от кислорода, необходим за човешкото дишане. Да информира обществеността за въздействието на човека върху световните океани. Да мобилизира световно гражданско движение за защита на океаните. Да мобилизира и обедини населението на света в рамките на проекта за рационално използване на Световния океан. Океаните са основен източник на храна и лекарства и важна част от биосферата. Да се насладим заедно на красотата, богатството и потенциала на световните океани.
Океаните покриват три четвърти от повърхността на Земята, съдържат 97% от водните запаси, заемат 99% от общата площ на планетата по обем и са неразделна част от процеса на устойчиво развитие.
Учените разделят световния воден басейн на пет големи океана: Атлантически, Индийски, Тихи, Арктически и Южен. Океанологията изучава океаните, а Световният океан е важен обект на научни изследвания. Прониквайки по-дълбоко в тайните на океаните, учените продължават да откриват нови форми на морската флора и фауна. Това изследване има огромно значение за човешкия живот и благополучие.
Океаните покриват три четвърти от повърхността на Земята, съдържат 97% от водните запаси и заемат 99% от общата площ на планетата по обем (Снимка: ESB Professional, лицензирана от Shutterstock.com)
Ролята на Световния океан в регулирането на климата трудно може да бъде надценена, той е системообразуващ, тъй като неговите води са един от основните поглътители на въглероден диоксид. Океаните са и най-големият източник на протеини в света, като приблизително един милиард души са напълно зависими от океаните за техния основен източник на протеини. Морският риболов пряко и непряко осигурява работа на повече от 200 милиона души. Субсидиите за риболов бързо изчерпват много видове риба и възпрепятстват усилията за опазване и възстановяване на световните рибни запаси.
До 40% от световните океани се считат за „сериозно засегнати“ от човешките дейности, включително замърсяване, свръхулов и загуба на крайбрежни местообитания. Тъй като 90% от популациите на големи риби са изчерпани и 50% от кораловите рифове са унищожени, ние вземаме повече от океана, отколкото можем да заменим.
Всяка година събитията в Световния ден на океаните се фокусират върху определена тема. Междуправителствената океанографска комисия към ЮНЕСКО, която е спонсор на Световната океанска мрежа, играе водеща роля в подкрепата на информационните събития в рамките на Деня.
Така човечеството получи още една възможност чрез усилията на всички хора да съхрани природата в нейния най-добър вид, да се грижи за флората и фауната на океана. Грижата за океана ще предотврати изчезването на много видове растения и животни и ще позволи на бъдещите поколения да се насладят на красотата, богатството и потенциала на световните океани. Затова е необходимо непрекъснато да се развива глобално движение за защита на океана, за насърчаване на обединението на хората в рамките на проект за устойчиво управление на Световния океан.
Освен това, като част от Световния ден на океаните, ООН провежда ежегоден международен фотоконкурс, победителите в който традиционно се награждават на 8 юни.
Грижата за океана ще предотврати изчезването на много видове растения и животни и ще позволи на бъдещите поколения да се насладят на красотата, богатството и потенциала на световните океани (Снимка: William Bradberry, лицензирана от Shutterstock.com)
Интересни факти за океаните
- Интензивното изучаване на океаните започва през втората половина на 20 век. Основният метод за изследване на океанските дълбини беше методът на ехолокация, с помощта на който бяха съставени подробни карти на океанските дълбини и бяха открити основните форми на релефа на океанското дъно.
- Най-дълбоката океанска падина е Марианската падина, която се намира в Тихия океан близо до Северните Мариански острови. Дълбочината му е 10924 метра, тоест почти 11 километра!
- Заедно с речния отток и валежите приблизително 0,5 милиона кубически километра прясна вода навлизат в океана. Този обем съответства на слой вода на повърхността на океана с дебелина около 1,25 метра.
- Както знаете, името на Тихия океан е дадено от португалския навигатор и изследовател Ф. Магелан след експедицията от 1519-1522 г. Магелан нарече океана „мирно море“, тъй като по време на цялото пътуване не срещна нито една буря.