- Земетресение в Индонезия: USGS съобщи, че трусът е станал на дълбочина от 76 километра (47 мили) в морето Флорес в 03:20 по Гринуич
Джакарта:
Земетресение с магнитуд 7,3 по Рихтер удари Източна Индонезия във вторник, съобщи Геоложката служба на САЩ, причинявайки паника, но не се съобщава за смъртни случаи или големи щети.
Епицентърът на труса беше в морето Флорес, северно от провинция Източна Нуса Тенгара, където земетресението предизвика ужас след удара в късната сутрин (03:20 GMT).
„Бях на полето. Хората тичаха в паника. Все още съм… уплашен“, каза Нурайни, жител на остров Адонара в регентството на Източен Флорес.
Не бяха съобщени незабавно значителни щети или смъртни случаи, но индонезийските власти призоваха за повишено внимание, тъй като последваха повече от дузина по-малки вторични трусове.
Един човек е ранен в Мангарай, Източна Нуса Тенгара, а училищна сграда е повредена на остров Селаяр, каза в изявление говорителят на националната агенция за бедствия Абдул Мухари.
Въздействието на земетресението все още се оценява, добави той.
Интензивността на треперенето предизвика паника в много райони, като видеоклипове от някои градове и села бяха споделени в социалните медии, на които се виждат хора, които тичат навън, някои държат малки деца.
Улиците се виждаха задръстени от трафик, докато превозните средства се опитваха да тръгнат към безопасни места.
USGS постави епицентъра на дълбочина от 18,5 километра (11 мили), на около 100 километра северно от град Маумер на остров Флорес, дом на повече от 80 000 души, където земетресението наруши инокулациите на коронавирус.
„Хората получаваха ваксини, когато земетресението удари. Те избягаха в паника“, каза жителят на Маумер Юлиус Тара.
„Имаше повече от 200 души… и събитието (ваксинация) спря заради земетресението.“
Хиляди в Маумер потърсиха безопасност на по-високо място, страхувайки се от цунами.
„Ще останем тук… защото се страхуваме от вторични трусове“, каза Хусри Тамрин.
„Беше силно“
Тихоокеанският център за предупреждение за цунами заяви, че земетресението вече не представлява заплаха от цунами след по-ранно предупреждение, че подобни вълни са възможни в радиус от 1000 километра от епицентъра.
Индонезийските власти също отмениха предупреждението си за цунами.
„Проверявах телефона си, когато земетресението удари. Усетих го за 30 секунди. Беше силно“, каза Алуан, жител на Бутън в Югоизточен Сулавеси – един от районите, където беше издадено предупреждението за цунами.
Индонезия изпитва чести земетресения и вулканични изригвания поради позицията си в тихоокеанския „Огнен пръстен“, дъга с интензивна сеизмична активност, където тектоничните плочи се сблъскват, която се простира от Япония през Югоизточна Азия и през Тихоокеанския басейн.
Сред историята на смъртоносни земетресения в Индонезия е опустошителен трус с магнитуд 9,1 по Рихтер през 2004 г., който удари крайбрежието на Суматра и предизвика цунами, което уби 220 000 в целия регион, включително около 170 000 в Индонезия.
Трагедията на Boxing Day беше едно от най-смъртоносните природни бедствия в регистрираната история.
През 2018 г. силно земетресение разтърси остров Ломбок и последваха още няколко труса през следващите няколко седмици, убивайки повече от 550 души на ваканционния остров и съседния Сумбава.
По-късно същата година земетресение с магнитуд 7,5 и последвало цунами в Палу на остров Сулавеси доведоха до смъртта на над 4300 души или безследно изчезнали.
https://youtu.be/w5MTy4FNZ4o
https://youtu.be/bVAT2hI21vY