- Всяка година в първия понеделник на октомври много страни отбелязват Международния ден на лекаря, който се счита за ден на солидарност и активни действия сред лекарите по света. В крайна сметка основната цел на лекар от всяка националност е да подобри и поддържа здравето на пациентите .
Инициатори за създаването на този празник са Световната здравна организация (СЗО) и Международната медицинска хуманитарна организация Лекари без граници (на френски: Médecins sans frontières, MSF). Именно тази независима, неправителствена организация „Лекари без граници” напълно реализира задачите на днешния ден. Неговите служители не правят разлика между националност и религия на хората, но помагат на всеки нуждаещ се, оказвайки помощ на жертви на природни бедствия, различни епидемии, социални и въоръжени конфликти.
Всяка година около хиляда лекари от тази организация помагат на хора в различни страни (включително в горещи точки), предоставяйки медицинска помощ на всеки в спешна ситуация, без никаква дискриминация или разграничение. Доброволците на организацията също така извършват превантивна и образователна работа, насочена към борбата със СПИН и наркоманията.
На Международния ден на лекарите, на първо място, именно те получават своите заслужени поздравления и думи на благодарност. Но днес не забравяме всички представители на медицинската общност, които, следвайки Хипократовата клетва, оказват медицинска помощ на всички нуждаещи се. Това е празник на хората, избрали най-хуманната професия в света, чието значение е трудно да се надценява, защото медицинските работници всеки ден спасяват човешки животи и лекуват всякакви болести и недъзи. И няма значение дали лекарят работи в кабинет или на терен, това не омаловажава заслугите му, защото всеки спасен живот е ценен.
Както споменахме по-горе, не напразно днешният ден се нарича Ден на солидарността на лекарите по света, защото независимо от националността, възрастта, гражданството и религиозната принадлежност на лекарите, всички те се обединяват, за да спасяват човешки животи. Освен това те имат още една обща „характеристика“ – езикът е латински.
Освен това медицинската професия е една от най-старите на планетата. Появил се в зората на самото човечество, той винаги е бил ценен и уважаван. Опитът, натрупан от лекари и лечители, беше записан на хартия за бъдещите поколения. И въпреки че в началото лекарите имаха в арсенала си лечебни билки, мехлеми, минерали и различни ритуали, а самото лечение се смяташе за магьосничество или мистика, дори тогава тази професия беше много почитана. Минаха векове и с тях медицината, превръщайки се в наука, се придвижи далеч напред. Хората са се научили да побеждават такива ужасни болести като холера, едра шарка, туберкулоза, антракс… Всичко това е позволило значително да се увеличи средната продължителност на човешкия живот и да се облекчат страданията на много хора.
Съвременните лекари разчитат в работата си на огромно количество знания и огромен опит на лекарите от всички времена. Затова лекарят днес е много трудна и отговорна работа, защото в неговите ръце са човешки животи, най-ценното нещо на света. И също така много популярни. Всеки съвременен човек е бил на лекар поне веднъж в живота си и му е трудно да си представи ежедневието си без него.
Самите лекари и всички здравни работници отбелязват професионалния си празник – Международния ден на лекаря – с различни празнични и образователни събития. На този ден е обичайно да се провеждат различни семинари, образователни лекции за медицинската професия, изложби и презентации. Например в някои руски региони обобщаването на резултатите от състезанието в системата на здравеопазването с идентифицирането на „Най-добрите“ в различни области на медицината е съобразено с този празник.