Световният ден на здравето се отбелязва ежегодно на 7 април, деня на създаването на Световната здравна организация (СЗО) през 1948 г. От този исторически момент 194 страни по света са станали членове на СЗО.

Ежегодното честване на Деня на здравето се е превърнало в традиция от 1950 г. насам. Събитията за повишаване на осведомеността на Деня се провеждат, за да могат хората да разберат колко много означава здравето в живота им. Здравните организации са призовани да решат какво трябва да направят, за да подобрят здравето на хората по света.

Всяка година Световният ден на здравето е посветен на глобалните проблеми, пред които е изправено здравето на планетата, и се провежда под различни девизи: „Безопасността на вашата кръв спасява живота на мнозина“, „Активността е пътят към дълголетието“, „Бременността е специално събитие в живота“. Да го направим безопасен“, „Защита на здравето от изменението на климата“, „1000 града – 1000 живота“, „Урбанизация и здраве“, „Антимикробна резистентност и нейното глобално разпространение“, „Доброто здраве добавя години към живота“, „Високото кръвно налягане“, „Малката хапка е източник на голяма опасност“, „Безопасност на храните“, „Победете диабета!“, „Депресията: нека поговорим“, „Здраве за всички“, „Универсално здраве покритие”, „Да подкрепим медицинските сестри и акушерките!”, „Да изградим по-справедлив, по-здрав свят”, „Нашата планета, нашето здраве” и др.

На 7 април 2023 г., Световния ден на здравето, Световната здравна организация отпразнува своята 75-та годишнина, повод за размисъл върху миналите успехи в общественото здравеопазване, които са подобрили качеството на живот на хората през последните седем десетилетия. Това също е възможност за стимулиране на действия за справяне с неотложните здравни предизвикателства на днешния и утрешния ден. Затова мотото на Деня станаха думите: „Здраве за всички“.

Темата на Деня на здравето през 2024 г. е „Моето здраве е мое право“, която има за цел да насърчи правата на всеки човек, където и да се намира, на качествено здравеопазване, образование и информация, както и на безопасна питейна вода, чист въздух, адекватно хранене, качествено жилище, достойни условия на труд и околна среда и свобода от дискриминация.

През 2025 г. годишната кампания ще се съсредоточи върху темата „Здравословен старт към по-добро бъдеще“, призовавайки правителствата и глобалната здравна общност да увеличат усилията си за прекратяване на предотвратимата смъртност на майките и бебетата и да дадат приоритет на здравето и благосъстоянието на жените като цяло. Всъщност, според СЗО всяка година почти 300 хиляди жени умират от причини, свързани с бременността и раждането, повече от 2 милиона бебета умират през първия месец от живота си и приблизително 2 милиона бременности завършват с мъртво раждане. Така средно на всеки 7 секунди настъпва една предотвратима смърт.

Не трябва да забравяме и други причини за смъртността. Според оценки на СЗО, предотвратими екологични причини убиват 13 милиона души по света всяка година. Те включват климатичната криза, най-голямата заплаха за човешкото здраве, която е и криза на общественото здраве. В резултат на изгарянето на изкопаеми горива, повече от 90% от хората дишат въздух, който е нездравословен. С повишаването на глобалните температури болестите, пренасяни от комари, се разпространяват по-бързо и по-далеч. Екстремните метеорологични явления, деградацията на земята и недостигът на вода водят до разселване на хора и влошаване на тяхното здраве.

Замърсителите и пластмасите достигат до най-дълбоките океани, склоновете на най-високите планини и системите за производство на храни. Производството на нездравословни, силно преработени храни и напитки, което представлява една трета от емисиите на парникови газове в световен мащаб, води до широко разпространено затлъстяване и увеличаване на раковите и сърдечно-съдовите заболявания.

Болестите и природните бедствия се превръщат във водещи причини за смърт и инвалидност. Въоръжените конфликти унищожават живота на хората, причинявайки смърт, болка, глад и психическо страдание.

Световният ден на здравето представлява важна възможност за всички страни по света да положат концентрирани усилия за справяне с ключови проблеми на общественото здраве. А експертите на СЗО обръщат внимание и на глобалния недостиг на медицински персонал, който възлиза на 2,5 милиона лекари, 9 милиона медицински сестри и акушерки и 6 милиона работници в други медицински специалности. Проблемът е най-остър в бедните страни, но дори и в развитите икономики работната сила в здравеопазването твърде често е концентрирана в градовете, което намалява качеството на грижите в селските и отдалечените райони.

Също толкова важно е наличието на здравни услуги за всички слоеве от населението. В момента, според СЗО, около два милиарда души са изправени пред финансови затруднения, включително един милиард души с катастрофално високи разходи за здравеопазване от собствения си джоб, докато 344 милиона души са тласнати по-дълбоко в крайна бедност поради разходите за здравеопазване.

В Световния ден на здравето СЗО призовава всички сектори на правителството да се ангажират с действия за справяне с първопричините за неравенствата и увеличаване на ресурсите, инвестирани в първичната здравна помощ. Кампанията за Деня може също така да бъде повод за здравните министри и други правителствени служители да се ангажират с действия за отстраняване на пропуските в постигането на универсално здравно покритие в техните страни и да направят равносметка на вече свършената работа.

Световният ден на здравето е глобална кампания , която има за цел да привлече вниманието на всеки жител на нашата планета към проблемите на здравето и здравеопазването, с цел съвместни действия за защита на здравето и благосъстоянието на хората.