Една от паметните дати на ООН е определена на 7 септември, който се нарича Международен ден на чистия въздух за синьото небе . За първи път се чества през 2020 г.
Не е тайна, че проблемът със замърсяването на околната среда отдавна е един от глобалните проблеми на нашето време. Човешката дейност и прогрес, за съжаление, винаги са имали обратна страна, изразяваща се в нарушаване на екологичния баланс. В допълнение към изчерпването на природните ресурси, човешката дейност беше придружена от замърсяване на различни области на околната среда: вода, въздух, почва. Замърсяването в крайна сметка се счита от много съвременни еколози за един от факторите, които оказват сериозно влияние върху изменението на климата на планетата.
Възпоменателната дата 7 септември , установена с Резолюция (A/RES/74/212) на Общото събрание на ООН от 19 декември 2019 г., има за цел да привлече вниманието на всички страни по света към проблема със замърсяването на въздуха. Медицински учени потвърждават, че до една трета от причините за човешката смърт от инсулт, хронични респираторни заболявания, рак на белия дроб и дори сърдечно-съдови заболявания са причинени от замърсеното състояние на атмосферата.
Емисиите на твърди частици и газове в атмосферата в процеса на човешката дейност водят не само до глобални промени в климатичната сфера, но и пряко оказват отрицателно въздействие върху човешкото здраве. Според ООН 99% от земното кълбо е изложено на замърсяване на въздуха, което се смята, че причинява 6,5 милиона преждевременни смъртни случаи годишно.
Основният призив на ООН е насочен към привличане на вниманието на всички държави по света към този проблем, за да се обърне внимание на въпроса за намаляване на вредните емисии от предприятията и транспорта в атмосферата, за да се подобри здравето на въздуха на планетата. и здравето на самото човечество.
Само интегриран подход и комбинираните усилия на правителствата на всички страни могат да доведат до ефективни резултати в борбата за подобряване на здравето на земната атмосфера.
Въздухът е един от онези източници на живот, без които този живот угасва мигновено, а влошаването на състоянието на въздуха също бързо се отразява негативно на здравето. Икономистите също не стоят настрана, изчислявайки неизбежното увеличение на предстоящите разходи за здравеопазване и лечение на хора, чието здраве ще бъде подкопано поради лошото състояние на атмосферата, вредното въздействие на замърсяването на въздуха върху туристическия сектор и др.
Проблемът със замърсяването на въздуха е най-сериозната заплаха за околната среда днес. Той също така изостря изменението на климата, причинява икономически загуби и намалява селскостопанската производителност. Замърсяването на въздуха не познава граници – всеки носи отговорност да защити нашата атмосфера и да осигури чист въздух за всички.
Призивът към държавите и големия бизнес да инвестират в екологични технологии е придружен от разработването на нови видове горива, както и технологии за намаляване на емисиите на вредни вещества в атмосферата във всички сфери на човешката дейност. Решаването на тези проблеми пряко допринася за успешното изпълнение на Програмата за устойчиво развитие.
В крайна сметка всички дишаме един и същи въздух и една и съща атмосфера ни защитава и подкрепя. Замърсяването на въздуха е глобален проблем, срещу който трябва да работим заедно.