- Ако се допусне това, може да забравите за еврото до 2036 г., предупреди Бойко Борисов
- Атанас Атанасов поиска НС да излезе с решение, с което да закове датата 1 януари 2026 г.
Референдумът на Румен Радев за датата за влизане на еврото няма шанс да мине през парламента. 71 “за” и 169 “против” – това показва разпределението на силите в 51-ото НС, след като късно в петък държавният глава изненада с искането. То предизвика политическа буря, а Радев ще го внесе в понеделник.
Точно 50 гласа обаче не достигат на президента, за да събере необходимата му депутатска подкрепа и предлагания въпрос Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута през 2026 г.? да бъде подложен на национален референдум.
За да се случи това, предложението трябва да бъде подкрепено от 121 депутати.
Кой обаче е дал идеята на Радев да действа “хард”, след като и президентският секретар по правните въпроси Крум Зарков обяви, че подава оставка буквално минути след като държавният глава се изяви извънредно по БНТ? Зарков запази нормалното за подобна деликатна ситуация мълчание.
Затова се предполага, че
друг кръг извън президентската институция е надделял, но той е бил подкрепен от т.нар. “военно лоби” там.
Според достоверни източници Румен Радев е бил силно изнервен от темата “военновъздушни сили”, чийто ръководител е бил, която в последните дни бе коментирана.
Ако се допусне в парламента този референдум, може да забравите за еврозоната. Не 2026-а, 2036-а ще стане и няма да има прозорец. Това предупреди лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той направи специално изявление от партийната централа в събота, а до него застанаха премиерът Росен Желязков и най-важните лица в партията.
Борисов призова парламента категорично да отхвърли и дори да не разглежда предложението, защото то е противоконституционно и вече има решение на КС.
Тук е играта на президента. От една страна, той цели все пак да е “за” еврозоната, а от друга –
да си играе със страховете на хората,
да разбие управляващото мнозинство, каза Борисов. И добави, че цени мнението на хората, но подобно питане е трябвало да има, преди България да подпише договора с ЕС, ратифициран още през 2005 г.
На същата позиция като ГЕРБ са и ПП-ДБ, “ДПС – Ново начало” и алиансът на Ахмед Доган. Те имат общо 150 депутати. БСП се присъедини към тях и така добавя още 19 гласа (които може да намалеят, ако депутат не спази волята на партийното ръководство).
Въпросът на Румен Радев е спорен така,
както беше представен без мотивите. Когато бъде внесено предложението, се надявам да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите на президента, тъй като вече има две решения на КС във връзка с това, коментира шефката на парламента доц. Наталия Киселова, която е конституционалист.
40 нейни колеги от юридическите факултети на Софийския университет, НБУ, Пловдивския и Великотърновския се обединиха в обща позиция, че свикването на противоконституционен референдум, съзнателно или не, цели суспендиране на българската конституция.
Противниците на референдума са единодушни, че
питането противоречи на конституцията
И се мотивират именно с миналогодишното решение на КС по блокираното допитване на “Възраждане” за запазване на българския лев.
В събота Радев заяви, че съдът е гледал друг въпрос, с друго съдържание и формулировка, а в предлагания от него референдум гражданите следва да се произнесат за готовността и за времевата рамка за приемане на еврото. Когато институции с критично ниска легитимност взимат решения по стратегически въпроси за общото ни бъдеще, именно референдумът е изход чрез постигане на консенсус, настоя държавният глава. С искането си обаче той сам си противоречи на свои по-стари изказвания, в които обяснява защо не може да има референдум за еврото (виж в карето).
Предложението на президента цели натрупване на актив за бъдещия му политически проект. С това самият той се принизява до ролята на кандидат за политически лидер, какъвто не е, коментира пък евродепутатът от ЕНП/ДБ Радан Кънев.
Радев започва свой политически проект и се надява тази инициатива да го изстреля на политическия терен, заподозря го и съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов. Той обяви, че разбира “желанието на много от хората, които настояват за импийчмънт на президента Радев, защото искат той да спре да трови обществено-политическата среда и да бъде кремълски ретланслатор и мегафон”.
А колегата му и лидер на ДСБ Атанас Атанасов стигна по-далеч – той предложи на “Продължаваме промяната” да внесат проекторешение, с което се заявява твърда решимост за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. след положителна оценка от ЕК и ЕЦБ на 4 юни 2025 г. и категорично се противопоставя на всички опити за подмяна на един от основните външнополитически приоритети на страната за пълноправна интеграция на България в ЕС.
Според него текстът трябва да влезе в сила от деня на приемането му в пленарната зала.
Тезата му бе допълнена от Божанов, който обясни, че с декларацията заявяват, че са “за” България “да отиде в центъра на ЕС, за да не остане в сивата зона на периферията ѝ, в която Кремъл най-добре ловува”.
В неделния ден ПП не дадоха отговор на офертата на Атанасов. Те обаче бяха от първите, реагирали остро срещу президентското искане за референдум. Законът е ясен. Не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. А президентът няма правомощия да го налага, решението е на Народното събрание, гласи позицията на “Промяната”. Според партията на Кирил Петков и Асен Василев президентът действа срещу стратегическите интереси на страната.
Срещу референдума вече се обяви и лидерът на “ДПС – Ново начало” Делян Пеевски, които нарече изказването на Радев “несъстоятелно” и обяви, че заради “институцията, не заради персоната с неосъществени мераци трябва снизходително да се престорим, че не се е случило”.
Така Радев може да разчита твърдо само на гласовете на “Възраждане” (които вече имаха искане за референдум по темата, но то бе отхвърлено и от парламента, и от Конституционния съд), МЕЧ и “Величие” – 54 души.
Към тях обаче се прибавят и 17-те от ИТН, след като лидерът им Слави Трифонов обяви, че ще подкрепят всяка възможност суверенът да бъде питан. Но увери, че като част от правителството хората му ще подкрепят партньорите “за всичко, което е полезно за държавата и е в документа за съвместно управление”.
В неделя министърът на културата Мариан Бачев обаче обяви, че ИТН ще гласува “за” да има такъв референдум. Той уточни, че не е част от партията, а само от квотата в кабинета.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Какво се промени
9 ноември 2022 г. На среща с “Възраждане” за консултации за правителство в 48-ото НС Румен Радев отказва на Костадин Костадинов да свика референдум за еврото:
Съгласно Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети и ратифицирани международни договори е невъзможно. Също така и по Конституцията има ограничения. Също така е ясно от международното право, че международните договори имат приоритет, когато те са ратифицирани от националното законодателство, особено когато се касае за Европейския съюз. Европейското право има примат, пълен, над нашето национално право.
*****
13 март 2025 г. Президентът обясни пред студенти в Пловдив, че няма как да издаде указ за провеждане на референдум за еврото:
Защото това не ми е в правомощията. Подписката е внесена в НС и указ може да издаде само българският парламент. Ние още с влизането в ЕС сме поели ангажимента да се присъденим към еврозоната. Но най-важното е да удовлетоврим бизнеса, гражданите и Маастрихтските критерии. Несъмнено влизането в еврозоната ще ни донесе редица ползи. Аз апелирам управляващите, че трябва да бъдат създадени необходимите условия, т.е. да има орган, който да избегне всякаква спекула в началния етап с цените.