Международният ден на светофара се отбелязва на 5 август в чест на събитие, настъпило през 1914 г. На този ден в американския град Кливланд се появи първият предшественик на съвременните устройства. Имаше червени и зелени светлини и издаваше звуков сигнал при превключване на светлината.
Първият светофар обаче е изобретен от британеца Джей Найт през 19 век. Това устройство е инсталирано близо до сградата на парламента в Лондон през 1868 г. Три години по-късно неговият фенер избухва и ранява полицай. След това светофарът е забравен за близо 50 години – до 1910 г., когато е разработено и патентовано първото автоматично светофарно устройство с двуцветни светлини.
Трицветни светофари, подобни на съвременните, за първи път са видени от жителите на Детройт и Ню Йорк през 1920 г. С течение на времето устройствата станаха популярни в различни градове на Америка и Европа.
В Русия светофар се появява през януари 1930 г. – на ъгъла на Невски и Литейния проспект в Ленинград (днес Санкт Петербург). През декември същата година на ъгъла на Петровка и Кузнецки мост в Москва е инсталиран автоматичен контролер на трафика. Ростов на Дон стана третият град в Русия, където започнаха да работят светофари.
През 2010 г. в Перм е открит паметник на това устройство. Събитието беше посветено на Международния ден на светофара. Светофарни паметници има и в Москва, Новосибирск, Пенза, Киров…
Светофарът (от руска светлина и гръцки φορός – „носещ“) е оптично сигнално устройство, предназначено да регулира движението на моторни превозни средства, както и на хора на пешеходни преходи и други участници в движението. Светофарите се използват и в железниците, в корабоплаването и навигацията.
Освен това съвременните светофари на магистралите са много различни от техните предци. Сега можете да видите „анимирани хора“ и обратно броене върху тях и да чуете сигнал, предупреждаващ пешеходеца за предстоящата промяна на цвета на светофара.
Между другото, самата дума „светофар“ официално влезе в руския език през 1932 г. – след това беше включена в Голямата съветска енциклопедия, а през 1940 г. – в речника на Д.Н. Ушакова, въпреки че започнаха да го използват, разбира се, по-рано.
В Русия днешният празник се използва активно от служители на КАТ, служители на образователни институции и активисти на обществени организации като още една причина да се напомни на всички участници в движението, и особено на децата, за необходимостта от стриктно спазване на изискванията на правилата за движение, тъй като при цената на най-незначителната грешка на пътя може да се превърне в живота на човек.