На 4 януари 2019 г. за първи път беше отбелязан празник, посветен на изобретението на френския учител Луи Брайл – Световен ден на Брайл, който е учреден с резолюция на Общото събрание на ООН (A/RES/73/161) през г. Ноември 2018 г., за да се повиши осведомеността за значението на брайловото писмо като средство за комуникация за пълното осъществяване на човешките права слепи и хора с увредено зрение.
Луи Брайл е роден в началото на 19 век във Франция в семейството на обущар и сарач. Инцидент на тригодишна възраст кара момчето да развие симпатично възпаление на очите и да ослепее. За щастие родителите му положиха големи усилия детето да получи образование. Той посещава училище за слепи деца и учи там, използвайки вече съществуващия по това време релефно-линеен шрифт на Валентин Гаюя , който представлява изпъкнали изображения на буквите от азбуката. Скоро тийнейджърът привлече вниманието към системата за кодиране на буквите, използвана в армията и изобретена от капитан Чарлз Барбие, наречена „нощен шрифт“. Тази система се използва за четене на тъмно чрез докосване.
През 1824 г. Луи Брайл създава алтернативна версия на азбуката за слепи хора на релефно-линейния шрифт Haüy. Тази азбука се основава на шрифт с тактилни релефни точки. Това беше система за кодиране на букви и цифри, използвайки определени комбинации от релефни точки. Шрифтът, изобретен от Луис Брайл, се оказа много удобен, въпреки факта, че първата му оценка от лекарите беше отрицателна. Изобретението е широко разпространено в целия свят, то се използва и до днес в тифлопедагогията.
В края на 19 век в САЩ се появява първата брайлова пишеща машина. Това изобретение продължава да се усъвършенства през 20-ти век, в средата на който се появяват първите брайлови релефни принтери. До края на 20-ти век брайловото писмо започва да се използва в компютърните технологии, където се появява брайловият дисплей, изходно устройство за показване на текстова информация на брайлово писмо. С течение на времето брайловото писмо е адаптирано към много езици по света.
Ограничените възможности на хората с увредено зрение изискват специално внимание от обществото и държавата. В края на краищата, според Световната здравна организация, само на Земята има 39 милиона души, които са напълно слепи, а общият брой на хората със зрителни заболявания е милиард души.
Изобретението на Луис Брайл за подпомагане на слепи и хора с увредено зрение да реализират своите права и възможности беше оценено от ООН. Рожденият ден на известния тифлопедагог стана основен при установяването на паметна дата. През 2019 г. на 4 януари се навършиха 210 години от рождението му.
Брайловото писмо се използва от незрящи и хора с увредено зрение не само за четене, но и за писане. Вярно е, че писането има свои собствени характеристики. Знаците се изписват чрез пробиване на точки на гърба на листа от дясно на ляво, така че четенето е възможно в традиционната форма (от ляво на дясно). С течение на времето брайловата азбука беше подобрена и усложнена с нови знаци. Днес той може да се използва за предаване не само на букви и цифри, но и на музикални знаци, математически и научни символи.
За хората с лошо зрение животът в затворени пространства създава редица предизвикателства по отношение на независимостта и изолацията, особено за хората, които разчитат на използването на докосване, за да комуникират своите нужди и да получат достъп до информация.
Дори при нормални обстоятелства е по-малко вероятно хората с увреждания да имат достъп до здравеопазване, образование, работа и участие в обществото. Те са по-склонни да живеят в бедност, по-вероятно е да изпитат насилие, пренебрегване и малтретиране и са сред най-уязвимите във всяка засегната от кризата общност.
Пандемията от COVID-19 показа колко критично е да се произвежда необходимата информация в достъпни формати, включително брайлови и звукови формати. В противен случай много хора с увреждания може да са изправени пред по-висок риск от инфекция поради липса на достъп до насоки и предпазни мерки за защита и намаляване на разпространението на пандемията. Пандемията също така подчерта необходимостта от засилване на всички дейности за цифрово включване, за да се гарантира цифрово включване за всички хора.
Осигуряването на равенство в правата играе огромна роля за хората с увреждания и брайловото писмо в тази насока се превърна в едно от най-важните изобретения и инструменти, които позволяват на хората да реализират правото си на комуникация, свобода на изразяване на своите мисли и възгледи, убеждения, като както и достъп до произведения на световната култура и научни знания, преодоляване на социалните бариери пред развитието.