Седмицата от 4 до 10 октомври беше обявена за Световна седмица на космоса от Общото събрание на ООН на 6 декември 1999 г. (резолюция 54/68), за да отпразнува приноса на космическата наука и технологии за благосъстоянието на хората.

Тези дати напомнят за събития като изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята в СССР на 4 октомври 1957 г. и влизането в сила на Договора за принципите на дейността на държавите по изследване и използване на космическото пространство на октомври 10, 1967 г.

Идеята за създаване на Световна седмица на космоса се появи за първи път на 3-тата Световна космическа конференция на ООН. На този форум мароканската делегация представи предложение за обявяване на 20 юли за Световен ден на космоса, съвпадайки тази дата с деня на кацането на САЩ на Луната .

Предложението на мароканската делегация беше прието много нееднозначно. Повечето делегации изразиха подкрепа за идеята за обявяване на специален Световен ден на космоса. Самата дата обаче предизвика широк дебат. Руската делегация, след като принципно подкрепи самата идея, все пак не можа да се съгласи с датата 20 юли, тъй като тя не е съвсем правилна и справедлива от историческа гледна точка. Според руската делегация космическата ера в човешката история започва на 4 октомври 1957 г., когато СССР за първи път в света изстрелва първия изкуствен спътник на Земята.

Вземайки предвид тази аргументация, руската делегация внесе поправка в мароканското предложение, предлагаща 4 октомври за Световен ден на космоса. Русия беше активно подкрепена от Беларус, Казахстан, Узбекистан, Китай, Индия, Куба, Южна Африка и редица други страни. Някои други държави направиха контрапредложение тази дата да се чества на 10 октомври, когато влезе в сила Договорът за космоса. И представителят на Германия дори предложи този въпрос да бъде прехвърлен за разглеждане в Комитета на ООН за космоса.

В разгара на дискусията иранският делегат направи своето предложение. Той предложи да се празнува не Световният ден на космоса, а Световната седмица на космоса, която може да започне на 4 октомври и да завърши на 10 октомври. Такова неочаквано предложение намери подкрепа сред повечето страни, включително Русия, тъй като се основаваше на две важни за нея дати. Предложението за Световна седмица на космоса беше подкрепено единодушно от участниците в конференцията.

Днес Световната седмица на космоса е най-голямото годишно глобално събитие, посветено на изследването на космоса. Идеята на това събитие, вдъхновявайки студентите, допринася за формирането на клас от бъдещи специалисти, решава проблемите на общественото образование в областта на космическите дейности, а също така насърчава развитието на международното сътрудничество в космическата пропаганда и образователната работа.

Така през последните няколко години около 90 държави вече са взели участие в събитията на Седмицата на космоса. Освен това всяка година събитията се провеждат под определена тема, която се избира от Асоциацията на борда на директорите в тясно сътрудничество с Службата на ООН по въпросите на космоса.

В Русия традиционно се провеждат събития, посветени на Световната седмица на космоса, за всички в музеи, планетариуми и обсерватории. Например в Московския музей на космонавтиката има различни концерти, екскурзии, филмови прожекции, лекции и мисии, посветени на космически теми.