На 31 май 2024 г. за първи път беше отбелязан един прекрасен празник – Ден на подаряването на букети . Този ден е предназначен да ни напомни, че цветята не изискват специален повод, защото букетът не е просто щафета на радостта, а и изразителен език на нашите чувства.
Идеята за празника дойде от AzaliaNow , хипермаркет за цветя, подаръци и декорация:
– Хората подаряват цветя отдавна, някои чакат повод, други действат импулсивно. Хиляди години минават, но цветето си остава най-съвършеното творение на природата и всяка разцъфнала пъпка е красива. Искаме хората да забавят малко темпото на този ден – да изберат или съберат букет, да помислят за своите близки и да подарят красота. Ако не искате букет, подарете саксийно растение или разсад за градината; те са не по-малко красиви. Подарете цветя, донесете радост на любимите си хора, толкова е просто!
Датата на произхода на традицията за подаряване на букети е неизвестна – цветята са съпътствали хората през цялата история на цивилизацията. Библията говори за красиви цветя, които са били благоуханни в Едемската градина. След като била изгонена от рая, Ева копнеела за луксозните цветя, затова Адам откъснал и ѝ подарил първия букет цветя, с което се зародила традицията да се подаряват цветя на жените.
Цветята са съпътствали хората в древността: те са украсявали интериори и дрехи, а също така са награждавали победителите в спортни състезания. Мъжете започнали да подаряват букети на жените много по-късно; тази традиция датира от епохата на Ренесанса. Това време роди много художници и поети, които прославиха женската красота. Жените са били отъждествявани с богини, а букетите са били вид жертвоприношение на най-красивите създания.
Източната теория за тайното значение, езикът на цветята, е интересна. От 18-ти век в Европа се публикуват речници за цветя, а през 1830 г. в Санкт Петербург е публикувана книгата „Селам, или езикът на цветята“, преведена от Дмитрий Петрович Ознобишин, която разкрива 400 значения на растенията. От този момент нататък букетът не е просто знак на възхищение или благодарност, той е и тайно послание, любовно писмо.
Цветният етикет произхожда от Изток и оттам е мигрирал в Европа. В някои страни цветето е утвърдено като национален символ, например символ на Турция е лалето, на Индия – лотосът, в Япония цял празник е посветен на сакурата, а в Китай се провежда фестивал на божурите. Някои цветя служат като символи на скръбта – лилии, хризантеми, рози и карамфили често се използват на погребални събития. В Китай лилиите се свързват с погребения, вярва се, че помагат на починалия в отвъдния живот, хризантемите в азиатските култури изразяват уважение и памет на починалия, но в същото време хризантемата е символ на императорското семейство в Япония, знак за най-високо уважение. Познаването на цветния етикет ще ви помогне да избегнете грешки: по-добре е да се въздържате от подаряване на букет от бели лилии в Япония и Китай и да не подарявате гладиоли в латиноамериканските страни.
Броят на цветята в букета също е от значение. В Русия е обичайно да се подарява нечетен брой цветя, докато четният брой се свързва с мъка и памет, но тази традиция не съществува във всички страни. В Германия букетите от осем цветя са обичайни за момичетата, в САЩ – от дванадесет. В Грузия се дават само четен брой пъпки, а на гробището се носят нечетен брой цветя. Цветният етикет е важен компонент от културните ценности на различните народи, а новият празник, учреден от онлайн хипермаркета за цветя, подаръци и декор AzaliaNow , е насочен към популяризирането му и подкрепата на традиционните ценности.
Празниците и значимите събития са немислими без подаръци и букети, а статусът на събитието играе съществена роля при избора на подарък. За годишнина или сватба избираме луксозни цветни аранжировки като допълнение към запомнящ се подарък, а в знак на внимание е обичайно да се поднесе лаконичен букет и малък подарък под формата на кутия шоколадови бонбони, кафе, мека играчка или книга. Комбинацията от подарък и букет е друг компонент на цветния етикет.
Какъвто и да е букетът или подаръкът, това е начин да изразим емоциите си, дълбочината на уважението и благодарността, силата на любовта. Езикът на цветята може да изрази чувствата по-пълно и ярко от човешката реч. С помощта на букет е лесно да се направи признание, да се разкаже за всепоглъщаща страст, да се накара някого да се почувства необходим, уникален. Цветята носят радост, събуждат жизненост, подкрепят в трудни ситуации, те са ярък израз на грижа за най-близките и скъпи хора.
В края на пролетта и лятото, когато природата облива земята в луксозно многоцветие, е време да си спомните за тези, които са ви скъпи, и да им подарите цветя.