През 1987 г. Световната здравна организация (СЗО) обявява 31 май за Световен ден без тютюнопушене , който сега е част от системата на ООН за световни и международни дни, с цел да се привлече глобално внимание към тютюневата епидемия и нейните смъртоносни последици.

Всяка година СЗО и партньори по целия свят отбелязват този ден, за да повишат осведомеността относно вредните последици от употребата на тютюн и пасивното пушене, като насочват вниманието към здравните рискове, свързани с употребата на тютюн, и призовават държавите да прилагат ефективни политики за намаляване на употребата на тютюн във всички форми.

Световната общност беше изправена пред задачата да гарантира, че проблемът с тютюнопушенето ще изчезне през 21-ви век. 21-ви век настъпи, но проблемът не е изчезнал. Плашещото е, че тютюневата индустрия е насочила вниманието си към младите хора, за да извлича печалби през целия си живот, причинявайки нова вълна от пристрастяване. Процентът на употреба на електронни цигари сред децата във всички региони е по-висок, отколкото сред възрастните. Около 37 милиона млади хора на възраст 13-15 години по света употребяват тютюн.
Глобалната цел на Световния ден без тютюнопушене е да помогне за защитата на настоящите и бъдещите поколения не само от опустошителните последици за здравето, но и от социалните, екологичните и икономическите проблеми, свързани с употребата на тютюн и излагането на тютюнев дим. Борбата с никотина продължава.

В крайна сметка, употребата на тютюн е най-значимата предотвратима причина за смърт и понастоящем, според СЗО, води до смъртта на един на всеки десет възрастни в световен мащаб. Освен това, СЗО съобщава за повече от 25 заболявания, които се влошават от тютюнопушенето (сърдечно-съдови, белодробни и онкологични заболявания).

Според СЗО тютюнът убива почти половината от хората, които го употребяват. Всяка година повече от 8 милиона души умират от „тютюневата епидемия“ по света (повече от 1,3 милиона от които, бидейки непушачи, умират поради излагане на пасивно пушене).

Според руското Министерство на здравеопазването, приблизително 300 до 400 хиляди души умират преждевременно в Русия всяка година поради причини, свързани с тютюнопушенето. Това е повече отколкото от пътнотранспортни произшествия, употреба на наркотици или СПИН. Според статистиката около 30% от населението в Русия пуши.

Отказването от тютюнопушене не е лесно. Известно е, че никотинът е силно пристрастяващ и всички познаваме хора, които са се опитвали да се откажат, само за да започнат да пушат отново в рамките на няколко месеца. Проучвания сред населението в различни страни показват, че две трети от пушачите погрешно вярват, че пушенето причинява малка или никаква вреда: малцина от тях искат да се откажат от пушенето и още по-малко са успели да се откажат от тютюнопушенето.

НО! СЗО отбелязва, че тютюнът е вреден за здравето във всякаква форма и няма безопасна доза тютюн. Тютюневите изделия, включително наргилетата, съдържат над 7000 химикала, поне 250 от които са известни като токсични или канцерогенни.

Днес съществуват ефективни методи за лечение, както и продукти за заместване на никотина. Те трябва да бъдат по-широко достъпни и цената им трябва да бъде намалена, така че пушачите във всички страни да могат да си ги позволят.

Добрата новина е, че можете да извлечете значителни ползи за здравето от отказването от тютюнопушенето на всяка възраст. Тези, които се откажат от тютюнопушенето на 30-35-годишна възраст, имат продължителност на живота, равна на тази на хората, които никога не са пушили.

Освен това, с настъпването на пандемията от COVID-19, милиони потребители на тютюн изразиха желание да преодолеят тютюневата си зависимост. Чрез активно насърчаване на ефективни стратегии за отказване от тютюнопушенето; разширяване на достъпа до услуги за отказване от тютюнопушене; Чрез разпространяване на информация за тактиките на тютюневите компании и подпомагане на потребителите на тютюн да се откажат успешно от тютюнопушенето чрез инициативи „откажи и спечели“, кампанията за отказване от COVID-19 може да създаде по-здравословна и по-благоприятна среда за отказване от тютюнопушене.
Освен вредата за човешкото здраве, СЗО отбелязва, че тютюнът има отрицателно въздействие и върху околната среда. Тютюневите отпадъци съдържат повече от седем хиляди токсични химикали, включително канцерогени. Две трети от 15-те милиарда цигари, продавани всеки ден, се изхвърлят в околната среда. Фасовете от цигари представляват 30-40% от всички предмети, събрани по време на почистване в крайбрежните и градските райони.

Поради това СЗО призовава правителствата да въведат подходящи политики в своите страни, насочени към намаляване на консумацията на тютюн. Например, да се въведе пълна забрана за реклама, промоция и спонсорство на тютюневи изделия; увеличаване на данъците върху тютюневите изделия; провеждане на образователни събития в медицински и образователни институции, за да се говори за опасностите от тютюнопушенето и последиците, свързани с него, и др.

На 31 май в много страни по света обществени и младежки организации провеждат различни събития и масови дейности за насърчаване на здравословния начин на живот и отказването от тютюнопушене.

Между другото, всяка година Световният ден без тютюнопушене се отбелязва под специфично мото. Така, в различните години темите на този Ден са били: „Тютюн и бедност: порочен кръг“, „Тютюнът във всякаква форма и разновидност е смъртоносен“, „Младежта без тютюн“, „Полов фактор и тютюн: специално внимание към маркетинга, насочен към жените“, „Конфронтация с тютюневата индустрия“, „Забрана за реклама, промоции и спонсорство на тютюневи компании“, „Повишаване на данъка върху тютюневите изделия“, „Спрете незаконната търговия с тютюневи изделия“, „Тютюнът е заплаха за развитието“, „Тютюн и сърдечни заболявания“, „Тютюн и белодробно здраве“, „Тютюнът и новото поколение“, „Причина да се откажем от тютюнопушенето“, „Тютюнът е заплаха за нашата околна среда“, „Отглеждайте храна, а не тютюн“, „Младежта се включва и взема думата“ и други.