През декември 2023 г. Общото събрание на ООН, по инициатива на Организацията на обединените нации за прехрана и земеделие (ФАО), с резолюция A/RES/78/123 обяви 30 май за Международен ден на картофите . Новата дата е установена, за да се повиши осведомеността сред широката общественост за многобройните хранителни, икономически, екологични и културни стойности на картофа и неговата важна роля в живота на производителите и потребителите.

В документа се подчертава, че картофите са ценен хранителен ресурс и източник на доходи за селските семейства и производители в контекста на прилагането на Програмата за устойчиво развитие до 2030 г. и постигането на Целите за устойчиво развитие, определени в нея. Мотото на деня беше: „Посей семената на многообразието, отглеждай надеждата . “

Картофите са добре позната хранителна култура с хилядолетна история. Този вид многогодишно грудково тревисто растение е родом от района на Андите в Южна Америка, а грудките му са важен хранителен продукт, консумиран от над един милиард души по целия свят. Като най-достъпният и питателен хранителен продукт, той спомага за подобряване на условията на живот на хората, живеещи в селските райони и други райони, където природните ресурси, особено обработваемата земя и водата, са ограничени, а производствените фактори са скъпи. Тази култура, от земеделска гледна точка, е много универсална и невзискателна към условията на околната среда, където се отглежда. Картофите са и щадящи климата, тъй като произвеждат ниски нива на емисии на парникови газове в сравнение с други култури.
Картофите са една от петте основни хранителни култури, консумирани в световен мащаб, и следователно допринасят за продоволствената сигурност. Важно е както за дребните фермери, които отглеждат разнообразните му реликтни сортове в Андите, така и за големите търговски ферми на различни континенти.

Между другото, в родината си – Андите (Южна Америка) – картофите са били наричани „цветето на древната цивилизация на инките“, за която са били основна земеделска култура преди 9-7 хиляди години. Освен това, индианците не само са яли картофи, но и са ги почитали, смятайки ги за одушевено същество. Картофите са дошли в Европа, и по-специално в Англия, през 16 век, а след това са станали известни и в други страни. Но първоначално е било прието враждебно, тъй като отначало е било смятано само за декоративно растение, при това отровно. Едва по-късно те се научили да използват неговите „земни ябълки“.
Голям принос за разпространението на тази култура има френският агроном Антоан Парматие, който през 18 век доказва, че картофите имат високи вкусови и хранителни качества, което спомага за намаляване на зависимостта на европейското население от зърнените култури. В Русия появата на картофите се свързва с периода на Петър I , но те никога не са получили широко разпространение. Едва през 19 век, благодарение на инициативите на граф Киселев, значителни площи земя започват да се отглеждат под картофи и до началото на 20 век този зеленчук се смята за „втори хляб“ в Русия.

Днес картофите се считат за основна хранителна култура за широк кръг потребители в почти всички страни по света. По време на икономически, природни и военни кризи, този високодобивен продукт, който може да се консумира с минимална обработка, буквално е помогнал за спасяването на много хора от глад. Въпреки че историята на появата, отглеждането и консумацията му е различна за всеки народ, картофите са се превърнали в любим и масово произвеждан хранителен продукт навсякъде. В допълнение към хранителната стойност, картофите са богати на хранителни вещества, витамини, минерали и диетични фибри, и съдържат антиоксиданти, необходими за правилното функциониране на организма.

В момента в света има над 5000 подобрени, фермерски и местни сортове картофи, много от които се произвеждат и консумират само от коренното население във високите Анди. Те изумяват с разнообразието от размери, цветове и форми на грудки. Между другото, някои от тях не са подходящи за консумация от човека, но са ценна „суровина“ за разработване на нови сортове култури, които са адаптирани към променящите се условия на околната среда, устойчиви на вредители и болести и отговарят на пазарните изисквания и предпочитанията на потребителите.

Като цяло картофите се отглеждат в 159 страни по света, като за тях са отредени 17,8 милиона хектара земя и се произвеждат 374 милиона тона картофи годишно. Две трети от населението на света консумират картофи като основна храна. Вари се както обелено, така и необелено („с люспата“), готви се на жар или на пара, задушава се, пържи се в дълбока мазнина или се пържи, и се използва както в прости, така и в изискани ястия – от салати и топли ястия до напитки и десерти.
Освен това, картофите се използват в производството на продукти от биологични суровини. По този начин картофеното нишесте се използва за създаване на екологично чиста алтернатива на традиционната пластмаса – биоразградима пластмаса (това са контейнери за храна, капсули за лекарства и др.), то е основа за направата на прахове, използва се като пълнител за прахове и таблетки, в домашната козметика и народната медицина. А върховете и отпадъците от промишлената обработка на клубените могат да се използват като храна за добитък.

ООН отбелязва също необходимостта от създаване на благоприятни условия, включително правна и институционална рамка, за разширяване на устойчивото производство и потребление на различни сортове картофи като част от здравословното хранене; подкрепят изследвания, насочени към разработване на революционни технологии, като например разработването на хибридни диплоидни сортове и хибридни ботанически семена от картофи; насърчаване на разработването на системи за хладилно съхранение и размножаване на посадъчен материал от картофи, за да се даде възможност на земеделските производители да имат постоянен достъп до оптимални сортове и да ги използват.

Следователно картофите са от колосално значение за цялата планета и за да се подчертае значението на тази култура като инструмент за борба с глада, бедността и опасните фактори на околната среда, които заплашват агрохранителните системи, е учреден днешният празник, който може да се отбележи не само с масови научни и образователни събития, но и със семейството или приятелите, приготвяйки ново необичайно картофено ястие.