30 юни е Международният ден на парламентаризма . Той е учреден през 2018 г. от Общото събрание на ООН (резолюция № 72/278) в памет на първата международна конференция на Междупарламентарния съюз (МПС), проведена на този ден през 1889 г. Тази глобална организация на парламенти от различни страни, която съществува и днес, е призвана да подобри институциите на парламентаризма по света, като подчертава значението му за подобряване живота на хората. МПС включва 181 национални парламента и 15 асоциирани членове.
Наличието на силен, балансиран и функциониращ парламент е един от признаците и основите на демокрацията. Представлявайки интересите на своите избиратели, парламентаристите трябва да се стремят да гарантират тези интереси чрез приемане на съответните закони, изменение на вече приети законодателни актове, ако това се изисква от обективната реалност. Парламент, който се стреми да подобри живота на гражданите чрез своята дейност, без да забравя за защитата на най-уязвимите слоеве от населението, е въплъщение на идеала на принципите на парламентаризма.
Парламентите също така свързват международните и националните програми, като гарантират, че правителствата прилагат подписаните от тях международни договори и споразумения. Те играят ключова роля в прилагането на Програмата за устойчиво развитие до 2030 г.
Междупарламентарният съюз, тясно сътрудничещ с парламентите на различни държави, насърчава установяването на диалог при решаването на глобални проблеми, разрешаването на конфликти и е и определен гарант за прилагането на международни договори. Тази организация, като участник в дейността на ООН, насърчава участието на националните парламенти в международни процеси, свързани с решаването на въпросите на сигурността и устойчивото развитие, чиято програма по едно време беше разгледана и приета от Организацията на обединените нации.
Според историята на развитието на парламентаризма, най-старият парламент се счита за исландския Алтинг, създаден през X век, въпреки че различни форми на представителство са съществували още в Древния свят. В момента съществуват две форми на този представителен орган на законодателната власт: еднокамарен и двукамарен парламент. Според ООН от 190 държави-членки на ООН 78 държави имат двукамерна система, а 112 държави имат еднокамерна система. Така, 268-те камари, съществуващи в света, имат около 44 000 членове. В същото време 26,9% от членовете на парламентите в света са жени, а 31,7% от членовете на парламентите в света са под 45 години.
Един от инициаторите за учредяването на Международния ден на парламентаризма е Русия. Идеята принадлежи на председателя на Съвета на федерацията на Федералното събрание на Руската федерация В. И. Матвиенко . За първи път тя беше изказана и одобрена на сесия на Междупарламентарната асамблея на ОНД, където вече беше изготвено обръщение до Междупарламентарния съюз. През октомври 2017 г., на редовната сесия на Междупарламентарния съюз, проведена в Санкт Петербург, МПС одобри инициативата и изготви обръщение до Общото събрание на ООН, което прие съответната резолюция на 23 май 2018 г. Повече от сто държави бяха съавтори на резолюцията.
В рамките на Международния ден на парламентаризма, IPU провежда различни събития, всяка година посветени на определена тема.