• Едни от най-сериозните констатации за злоупотреби са в сектор „Пътни превозни средства“

Кой стои зад злоупотребите в КАТ с хиляди левове с пререгистрациите на автомобили? Докъде стигна проверката на разследващите? Какво наложи шефът на регистрациите да излезе няколко месеца в болничен под домашно стаен режим? И защо не го спазва? Разказват за NOVA Тина Ивайлова и екипът на Glasnews.

Едни от най-сериозните констатации за злоупотреби са в сектор „Пътни превозни средства“, сочи проверката на Главна дирекция „Национална полиция”.

Стана ясно, че е променян видът на превозно средство от влекач на товарен автомобил, от влекач на специален автомобил, както и от товарен на специален автомобил. По този начин собствениците на тези превозни средства са се облагодетелствали, плащали по-ниска застраховка “Гражданска отговорност” и съответно по-нисък данък към Столичната община.

Справка сочи, че застраховка „Гражданска отговорност“ на влекач е твърдо фиксирана на 3800 лева. Застраховката на товарен или специален автомобил, в зависимост от броя оси, натоварването и товароносимостта, фигурира между 272 и 1600 лева.

Така собственикът на превозното средство спестява около 2750 лева, само от застраховката. От сайта на Столична община разбираме, че според Наредбата, по която се определят таксите за превозните средства, специалният автомобил трябва да плати твърд данък от 63 лева.

За товарния автомобил-влекач данъкът е между 76 и 760 лева. Към момента на проверката са установени 260 превозни средства.

Кои са тези служители?

„Всеки един поотделно го знаем и за всеки един поотделно прецизираме степента на участие в промяната на вида, в колко броя превозни средства е участвал и съответно какво следва да бъде неговото наказание“, обясни комисар Радослав Начев, зам.-началник на отдел „Пътна полиция“ към СДВР.

Каква е схемата?

Оказа се, че при всички е почти идентична. Идвайки на място в „Пътна полиция“ за извършването на някакъв вид услуга по превозното средство, пред пункта ги пресреща цивилен човек, който им предлага да им съдейства за по-бързо преминаване на документите, за да не чакат по опашки.

Това съответно ще струва определена сума пари. Някои от тях идват и с ясното съзнание за смяна на вида от влекач на специален автомобил с цел по-ниска застраховка „Гражданска отговорност“.

Сумата за услугата е от 160 до 1600 лева. Има доказателства, че в схемата са участвали около 30 служители на „Пътна полиция“, потвърдиха разследващите.

От няколко месеца началникът на сектор „Регистрации“ в КАТ гл. инспектор Ален Миалков е в болничен.

Периодът съвпада със старта на проверката за регистрациите на влекачи, която извършват от ГДНП. В болничния лист е посочено, че той страда от тромбофлебит т.е разширени вени, както и че трябва да бъде под домашно стаен режим. Това означава, че трябва да се лекува вкъщи и да излиза само когато е необходимо.

От излъчени йадри ясно се вижда, че Миалков е в добро здравословно състояние. Излиза навън, шофира, разхожда се и се среща с приятели.

https://blitz.bg/