3 април се счита за рожден ден на мобилния телефон.
Достъп до интернет, комуникация в социални мрежи, съобщения, снимки, аудио и видео материали, използване на електронна поща, възможност за заснемане на снимки и видео, навигация, възможности за игри, вграден калкулатор, фенерче, календар, часовник, аларма часовник, хронометър, диктофон, радио, видео плейър, баркод скенер. Да, никой не можеше да си помисли преди 30 години, че всичко това и повече ще бъдат комбинирани в едно устройство, което се побира в джоба, а основната му първоначална функция – гласовата комуникация – ще стане само една от многото функции и за значителна част от потребителите не винаги са основни Мобилният телефон днес всъщност е мини-компютър, който се е наложил много здраво в ежедневието на обикновените граждани.
Когато телефонът се появява през 19 век , това е нещо от научната фантастика. Но подводниците, самолетите, ракетите и изследването на космоса също до определен момент бяха класифицирани като научна фантастика или приказки. Плодовете на богато въображение, реализирани в литературното творчество, често стават двигател за учени, изследователи и изобретатели.
През 1910 г. американски журналист прогнозира появата на телефон, който няма да бъде постоянно свързан с база, тоест това е мобилен телефон.
Тази идея беше подхваната в ранните следвоенни години от AT&T и нейния изследователски център Bell Laboratories. В същото време в Motorola се работи по създаването на устройство за клетъчна комуникация.
Знаменателното събитие, което по-късно се превърна в рожден ден на мобилния телефон, се случи на 3 април 1973 г. Този ден инженерът на Motorola Мартин Купър направи първия си телефонен разговор. Той направи първия си разговор с телефон Motorola DynaTAC 8000X на свой познат от конкурентна компания Bell Laboratories, като веднага уточни, че говори по мобилен телефон.
Мартин Купър работи в областта на телефонията и разработването на мобилни телефони от дълго време, започвайки със създаването на мобилни телефони за автомобили. Такива единици тежаха около 13-14 кг. Така че новото устройство, на което Купър се обади, тежащо малко под 900 грама, беше истински технологичен пробив.
Кажете на някого днес за мобилен телефон с тегло почти килограм, с дължина на тялото около 22 сантиметра, ширина около 4 см и дебелина около 12 см – не всеки ще повярва на такова „чудо“. И тогава, през 1973 г., наистина беше чудо, въпреки че времето за работа на батерията беше около 30 минути, а времето за зареждане беше около 10 часа!
По-нататък събитията се развиха много по-бързо. Прототипите на мобилния телефон бяха превърнати в комерсиални и навлязоха успешно на пазара, въпреки огромната цена от над 3500 долара на устройство.
В допълнение към Motorola, нови производители започнаха да се присъединяват към разработването на мобилни телефони и тяхното по-нататъшно развитие, чиито марки вече се чуват от всеки жител на планетата. Компании като Nokia, Siemens, Philips, Sony, Ericsson, Benefon, Sharp, Samsung, LG, Apple и други имат значителен принос в тази област.
Развитието на технологиите постоянно води производителите по пътя на намаляване на размера на мобилните телефони, увеличаване на капацитета и производителността на техните батерии, а след това и на процесорите. Мобилните телефони се предлагат в различни форм-фактори: моноблок, флип, мида, слайдер, страничен слайдер, смартфон и други.
Навлезли здраво в ежедневието до такава степен, че отделна тема за обсъждане и изследване е негативното влияние на мобилните телефони върху човешкото здраве, както и неговата безопасност при определени условия, мобилните телефони обаче се превърнаха в неразделна част от нашето живее. Така че датата 3 април има право на съществуване, тъй като е забележително събитие в историята на изобретенията на 20-ти век.