Не е тайна, че сладоледът има вековна история и през това време са се появили невероятно много видове и разновидности на сладолед, както и десерти, които се приготвят с него. Един от тях е мелба, десерт, приготвен от сладоледени топки, поляти с плодов сироп, ядки, настърган шоколад, бита сметана и горски плодове. Особено популярен е в САЩ.
Не е известно със сигурност защо точно този десерт е кръстен „мелби“, но няколко американски щата и градове специално претендират за ролята на неговото родно място – Ню Йорк, Бъфало, Охайо, Кливланд, Ню Орлиънс, Луизиана и Илинойс.
Сред различните истории за изобретяването на мелба има обяснение, че създаването на този десерт е дело на сладколюбци, които били принудени да търсят заместител на сладоледа, който не можел да се консумира през всички дни. По времето, когато в САЩ действаха така наречените „сини закони“, някои щати забраняваха яденето на сладолед в неделя, но тази забрана не важеше за десертите.
След това, според някои източници, в щата Илинойс е изобретен десертът „sundae“ (на английски – неделя – неделя, откъдето идва и името на десерта), където сладоледът с добавяне на други съставки в състава вече не е основният продукт, следователно този десерт не се счита за сладолед и съответно не подлежи на забрана. И на 3 април 1892 г. този десерт е регистриран за първи път и оттогава става много популярен и не само в САЩ.
Днес има много видове мелби, най-често срещаните от които са класическите мелби с тофи тофи, приготвени с всякакъв вкус на сладолед, с добавка на горещ шоколадов сос, бита сметана, натрошени ядки и череша мараскино. И също така – „костенурка мелба“ – от ванилов сладолед, люто карамел и карамелен сос с добавка на печени пекани; или „бананови мелби“ – приготвени от три вида сладолед, сгънати на топки между разрязани по дължина половинки банан, заляти с различни сиропи и поръсени с натрошени фъстъци, и гарнирани с бита сметана и череши; или „американско парфе“, което се сервира във висока чаша, пълна със слоеве сладолед, гранола (смес от валцувани овесени ядки с добавена кафява захар, стафиди, кокос и ядки), сироп и ликьор; или санда с торта; или ягодова мелба…
Доскоро за най-скъпата мелба в света се смяташе Golden Opulence Sundae, приготвена в един от ресторантите в Ню Йорк и впоследствие включена в Книгата на рекордите на Гинес. Създаването му беше насрочено да съвпадне с петдесетата годишнина от откриването на заведението – така нареченият „златен“ юбилей през 2007 г. Тогава струваше 1000 щатски долара.
Този десерт се състоеше от пет топки сладолед, направени с мадагаскарска ванилия, които бяха покрити с ядлив лист от 23-каратово (958 проба) златно листо, най-скъпият шоколад в света Amedei Porcelana, както и американски златен хайвер, резени маракуя, портокал, захаросани плодове, марципанови череши, трюфели, а също и украсени с дражета истинско злато и полети с арманяк отгоре. Мелбата беше поднесена в кристална чаша с лъжица от 18-каратово злато върху седефена мида. Горната част на мелбата беше украсена с позлатено захарно цвете.
Да припомним, че всяка година на 24 януари се отбелязва Международният ден на ескимосите , а на 10 юни – Световният ден на сладоледа .