29 март, започвайки от 2018 г., се отбелязва като необичаен празник, посветен на приказните същества – Международен ден на русалката . Въпреки че някои хора вярват, че тези прекрасни красавици с рибешки опашки наистина съществуват.
И може би не е напразно… В крайна сметка легендите и историите за русалките присъстват във фолклора на много народи по света и тяхната история датира от древни времена. Например в древногръцката митология „вид“ русалки са сирените – срещата с които е описана в известния епос „Одисея“ на Омир. Изобразявани са като птици с глави на красиви момичета, които примамват моряците към смъртта с хипнотичните си песни.
В славянския фолклор русалките се смятали за природни духове, обитаващи водоеми, и се наричали с различни имена: купалки, щухи, мавки, лоскотухи и водяници. И едва по-късно се появи думата „русалка“. Между другото, не всички народи смятат русалките за зли и коварни създания; някои ги приписваха на плодородие или ги наричаха пазители на водни тела. Образи на такива „водни“ девици се срещат в легендите на много славянски и западни страни.
Трябва също да се каже, че русалките не са само „плод на въображението“ и приказен герой. Според описания и хроники моряците са срещали подобни същества в различни водни тела на земята. И въпреки че описанията им варират, те винаги са били необичайни и мистериозни същества под формата на момичета с разпуснати коси. Между другото, нейната разхлабена коса придаде на собственика си мистичен образ. В края на краищата в старите времена никое добре възпитано момиче или жена не можеше да се разхожда извън къщата с пусната коса – смяташе се за неприлично.
Някои учени също подкрепят идеята, че русалките са истински същества през годините. Например в средата на 20-ти век морският биолог Алистър Харди изложи теорията, че на определен етап от човешкото развитие неговите предци са живели във вода. Следователно някои от тях биха могли да останат там, живеейки в необятността на световния океан и до днес.
Хората от творческите професии също не пренебрегнаха русалките. И до днес русалките са едни от най-древните приказни герои и едни от най-популярните митични същества в света. Всички сме запознати с тези герои от G.Kh. приказки от детството. Андерсен и А.С. Пушкин , герои от филми, анимационни филми, музикални произведения и телевизионни програми. И популярността им непрекъснато расте – появяват се нови истории, филми, книги… А в Копенхаген дори има паметник на Малката русалка!
Затова не е изненадващо, че днешният празник е учреден в чест на такова необикновено създание – през 2017 г. от американския телевизионен канал Freeform, във връзка с премиерата на новия им сериал „Сирена“, посветен на русалките. На този ден – 29 март – излезе първият епизод от този сериал. И въпреки че беше затворен три години по-късно, много хора харесаха идеята за празника.
Оттогава този весел и необичаен празник се празнува всяка година на 29 март. Между другото, в редица образователни институции се провеждат тематични събития в чест на Деня на русалката – детски конкурси за рисуване, посветени на героя на повода, прожекции на анимационни и игрални филми в нейна чест и други интересни събития.