28 СЕПТЕМВРИ: Международен ден за всеобщ достъп до информация

0
30

28 септември е Международен ден за всеобщ достъп до информация , паметна дата, учредена от ЮНЕСКО през 2015 г. Общото събрание на ООН също включи тази дата в списъка си с международни дни през 2019 г.

Придържайки се към принципите на Програмата за устойчиво развитие на обществото, предназначена за периода до 2030 г., ЮНЕСКО обърна внимание на важността на такъв принцип и стълб на демократичните основи на съвременното общество като достъпността на информацията за обществеността. Този принцип е провъзгласен във Всеобщата декларация за правата на човека, член 19 от която ясно посочва, че хората имат право и свобода да търсят, получават и разпространяват информация.

Информацията е сила, така че универсалният достъп до информация е крайъгълният камък на едно здраво, приобщаващо и основано на знанието общество.

Единственият безусловен ограничител в случая е законът, който може да въведе понятието държавна или военна тайна, както и да ограничи информацията и идеите в съответствие с правилата на закона. Тоест съдържанието на разпространената информация не трябва да противоречи на действащото законодателство.

За честването на датата с участието на ЮНЕСКО се организират различни събития (форуми, конференции) с незаменимото участие на представители на държави, членки на ЮНЕСКО. На тези събития са поканени представители на държавни органи, както и на граждански организации и медии, които съвместно разработват принципи за по-ефективно прилагане на закона за правото на информация.

В допълнение към големите събития, провеждани от ЮНЕСКО, в края на септември в различни страни се провеждат конференции, публични събития и семинари с помощта на обществени организации на гражданското общество, които съвпадат с отбелязването на Международния ден на всеобщия достъп до информация.

Освен това през последните години ЮНЕСКО и ООН напомниха, че фокусът трябва да бъде върху правото на информация по време на криза и ползите от наличието на конституционни, законодателни и/или политически гаранции за обществен достъп до информация за спасяване на животи, изграждане на доверие и да помогне за разработването на устойчиви политики по време на кризата с COVID-19 и след това.

Целите, които преследват организаторите, са да повишат информираността на гражданите за правото им на информация, както и да напомнят на държавните служители за необходимостта от осигуряване на законодателство в областта на правото на информация. ЮНЕСКО подчертава, че свободният достъп до информация допринася за изграждането на по-отворен и ефективен социален ред, позволява на гражданите да придобият повече знания за пълноценно участие в живота на обществото и държавата, предотвратява корупцията в държавните структури и гарантира отчетността на правителствата и местните правителства.

От своя страна, компетентното притежаване и получаване на информация изисква определено ниво на знания, умения и способности от обществото, особено като се има предвид преходът към цифрови технологии за съхранение и предаване на информация. Само развитото общество може да реализира правото си на свободен достъп до информация, тъй като не е достатъчно да я получи. Тя изисква анализ и разбиране, за да бъде използвана за добро. Обществото и държавата трябва да се погрижат да научат своите граждани как правилно да търсят, получават, анализират и използват информация. Медиите играят особена роля в реализирането на правото на гражданите на информация. Наличието на свободни независими медии също е един от ключовете за успешното прилагане на правото на гражданите на достъп до информация.