Световният ден за борба с бяса или Световният ден за борба с бяса е създаден от Глобалния алианс за контрол на бяса и се отбелязва ежегодно на 28 септември от 2007 г. с подкрепата на много здравни организации.
Този ден има за цел да привлече вниманието към проблема с разпространението на това заболяване, както и последиците от него. А датата е избрана поради факта, че на този ден през 1895 г. умира Луи Пастьор, известният микробиолог, един от създателите на ваксината срещу бяс.
Бясът е остро, вирусно инфекциозно заболяване, общо за хората и животните, и е нелечимо заболяване. Причинителят на бяс е вирус, който заразява човешкия мозък, който се съдържа в слюнката на болно животно.
Заразяването на човека става чрез ухапвания, наранявания (рани, ожулвания) по кожата, по-рядко по лигавиците, отделяне на слюнка от болни животни, както и при контакт с предмети, замърсени със заразена слюнка. Особено опасни са ухапванията по главата, лицето и ръцете. Вирусът не се предава от човек на човек.
Сред инфекциозните заболявания бясът (друго име е хидрофобия) заема специално място поради абсолютната си смъртност (ако на заразения човек не бъде оказана необходимата помощ в първите часове, той неизбежно ще умре). Според Rabies Alliance 59 000 души по света умират от бяс всяка година – или средно по един на всеки 9 минути – и почти половината от жертвите му са деца.
В Русия ситуацията с бяса също е неблагоприятна: има тенденция към увеличаване на броя на регионите, предразположени към епидемии от това заболяване сред животните. Общо бясът се среща в повече от 150 страни по света.
Междувременно днес лекарите имат на разположение безопасни и ефективни ваксини, които могат да спрат развитието на болестта при човек, ухапан от заразено животно. Имунизацията, направена в рамките на няколко часа след контакт с животното, може да предотврати смъртта. Според статистиката повече от 15 милиона души получават такива ваксини всяка година. Въпреки това, поради високата цена, лекарството не е достъпно за жителите на много развиващи се страни.
Навсякъде се провеждат събития, посветени на Световния ден за борба с бяса. Експерти от различни страни информират хората за последствията от бяс при хора и животни; те ви казват колко лесно е да го предотвратите и как да изкорените това заболяване сред хората, като се борите с неговия патоген сред животните. Традиционно на този ден се провеждат научни симпозиуми и конференции, посветени на борбата с бяса, както и благотворителни акции за набиране на средства за ваксиниране на животни.