Месец март за балкарския народ се смяташе за „черен“ месец в продължение на много години, тъй като именно през март 1944 г. хората бяха депортирани от родината си в Централна Азия. Тази съдба сполетя много народи на СССР в онзи период от историята…

Въпреки това, от 1994 г. един от мартенските дни се превърна едновременно в празник за всички балкарци, тъй като 28 март беше обявен за празник в Кабардино-Балкария – Денят на възраждането на балкарския народ , който е празник на републиканско ниво с почивен ден (Указ на президента на Кабардино-Балкария от 25 март 1994 г. № 19).

Историята на този ден датира от март 1944 г., когато в рамките на няколко часа цялото етническо балкарско население е насилствено натоварено на железопътни влакове и изпратено в специални селища в Централна Азия. Депортацията е извършена по обвинения в „предателство и неспособност да се съпротивлява на германските фашистки войски в района на Елбрус, защитавайки го от нашественици“, тоест на територията, където живеят по-голямата част от етническите балкарци.

Тежките условия на самото изселване, породени от неговата преходност, лишават цял ​​един народ не само от родината, но и от дом, както и от цялото си имущество. Понякога нямахме време да вземем дори дрехи и най-необходимите неща със себе си. Преместването в нови необитаеми територии в неподходящи железопътни вагони доведе до смъртта на повече от 500 души.

Всички бяха депортирани в специални селища: възрастни, деца, стари хора, хора с увреждания и лидери от различни рангове. Дори фронтови войници, завърнали се от войната, не бяха пощадени от депортацията… Това продължи до 1948 г. и засегна дори онези балкарци, които живееха извън Кабардино-Балкарската автономна съветска социалистическа република.

Самата република беше трансформирана. Споменаването на балкарския народ беше премахнато от името му и започна да се нарича Кабардинска автономна съветска социалистическа република. Известни промени настъпиха и в административно-териториалната част, когато редица области бяха прехвърлени към Грузинската ССР.

Периодът на депортация за Балкар продължава 13 години, докато през 1956-1957 г. не са издадени поредица от Укази на Президиума на Върховния съвет на СССР. Тези укази последователно премахват всички ограничения по отношение на балкарците и редица други народи на СССР, които подлежат на депортация.

Последният акт в тази поредица от законодателни документи беше Указът от 9 януари 1957 г. и последващият Закон на СССР от 11 февруари 1957 г., които преобразуваха Кабардинската автономна съветска социалистическа република в Кабардино-Балкарска автономна съветска социалистическа република. Последният документ е окончателно закрепен в Закона на Върховния съвет на Кабардино-Балкарската автономна съветска социалистическа република от 28 март 1957 г. Тази дата (28 март) се превърна в начален крайъгълен камък в процеса на възраждане на балкарския народ. Тя посочи и мотивите за учредяването на празника през 1994 г.

Традиционно на 28 март в цялата република се провеждат празнични обществени събития: концерти, спортни състезания, изложби на художници и фотографи, състезания по конен спорт и автомобилни състезания. Семействата си спомнят тежките години, които са преживели техните предци, както и радостта от завръщането в родината.

Кабардино-Балкария