На 27 април 1965 г. в САЩ са патентовани пелените за еднократна употреба под търговската марка Pampers. Техен създател е Виктор Милс, американски химик, водещ технолог в Procter & Gamble и в същото време дядо на трима малки внуци.

Историята на създаването на памперси започва много по-рано, когато Милс е принуден да се грижи за внуците си. Изправен пред много неудобства, свързани със смяната на пелени, той стига до идеята, че те не трябва да се перат, а трябва да се изхвърлят. Разбра, че трябва да има еднократна пелена (направена от материя, която абсорбира добре течността и не ограничава движенията на детето), която да се смени бързо и без усложнения и след това просто да се изхвърли.

Идеята на Милс беше да създаде силно абсорбираща, плисирана подложка, която да се постави вътре в пластмасови бикини със специална форма. Милс тества първите модели върху собствените си внуци. Домашните тестове потвърдиха потенциала на идеята.

Но американското население реагира негативно на партидата от новия продукт, тъй като условията, избрани за тестване, бяха изключително неблагоприятни. Еднократните пелени бяха изпробвани през лятото в град Далас, когато температурата не падаше под +30 C. Заради пластмасовите панталони, облечени на детето при такава температура, кожата на бебетата почти веднага се раздразни.

Но, за щастие, разработчиците не се отказаха и следващите тестове през март 1959 г. се превърнаха в дата в човешката история, отбелязвайки първото успешно масово използване на пелени за еднократна употреба. Създателите изоставиха плътната пластмаса, продуктът стана по-мек и абсорбира по-добре влагата. Две трети от семействата, участвали в експеримента, признават факта, че новите еднократни пелени са по-добри от старите и познати.

Положителната обратна връзка значително повиши ентусиазма не само на Милс, но и на ръководството на Procter & Gamble. Първата пелена се казваше „Pampers“ – от английската дума „pamper“ – „да глезя“ или „да ценя“, „да глезя“. Създадено е и оборудване за масово производство на пелени за еднократна употреба, които се продават.

След изобретяването на пелените технологията на тяхното производство и материалите са подобрени. Съвременните пелени предотвратяват контакта на деликатната кожа на бебето с дразнители, намаляват контакта й с влага и предотвратяват триенето. Освен това се предлагат в различни видове и размери, в зависимост от теглото и пола на детето.

Днес наред с бебешките пелени има и пелени за възрастни и дори за животни. Освен това това полезно изобретение отдавна е напуснало Земята и нито един космически полет не може без тях. Използват се и при дълги автомобилни състезания и други подобни ситуации, а световният пазар на еднократни пелени годишно поглъща продукти за милиарди долари.