„Единственият надежден начин за премахване на заплахата от ядрените оръжия е премахването на самите оръжия .
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш
На 26 септември светът отбелязва Международния ден за пълно премахване на ядрените оръжия. Той е един от международните дни в системата на ООН и е учреден през декември 2013 г. със съответната резолюция на Общото събрание на ООН (№ A/RES/68/32).
Основната цел на определянето на тази дата е да се привлече вниманието на световната общност към необходимостта от глобално ядрено разоръжаване и да се информира обществеността за ползите от премахването на ядрените оръжия. В крайна сметка една от основните задачи на човечеството е да постигне мир и сигурност на планетата без ядрени оръжия.
Пълното премахване на ядрените оръжия във всички страни по света е една от основните и най-стари цели на ООН. Той стана предмет на първата резолюция на Общото събрание през 1946 г., в която за първи път беше изразен и законово закрепен. През следващите години тази тема многократно е включвана в дневния ред и плановете на срещите (1959, 1975 г.), а също така е определена като един от приоритетите на първата специална сесия на Общото събрание за разоръжаване през 1978 г., която обръща специално внимание на проблемът с ядреното разоръжаване. Освен това тази цел беше одобрена и подкрепена от всеки един от генералните секретари на ООН.
В резултат на това през годините бяха подписани няколко договора за неразпространение на ядрено оръжие . Но въпреки всички усилия на ООН и въпреки приемането на двустранни и многостранни договори, нито едно ядрено оръжие не е физически унищожено в света, а в арсеналите на различни страни по света има общо около 12 000 ядрени оръжия. Днес повече от половината от населението на планетата Земя живее в страни, които имат ядрени оръжия или са част от ядрени съюзи.
Ето защо не е изненадващо, че всяка година светът е все по-загрижен за катастрофалните хуманитарни последици от използването дори на една ядрена бойна глава, да не говорим за регионална или глобална ядрена война. В момента обаче никъде не се водят преговори за ядрено разоръжаване. Страните, притежаващи такива оръжия, също са разработили дългосрочни планове за модернизиране на ядрените си арсенали. Следователно проблемът с ядреното разоръжаване в наше време е много остър и е приоритет.
Осмият генерален секретар на ООН Бан Ки Мун, по случай Международния ден за премахване на ядрените оръжия през 2015 г., припомняйки 70-ата годишнина от ужасната дата – първото и последното използване на ядрени оръжия по време на войната, също изрази съжалявам, че днес между държавите-членки все повече се разделят относно това как и кога да се постигне целта за свят без ядрени оръжия.
Той призова всички държави да възприемат конструктивен подход и да намерят начини да продължат напред. Освен това, според шефа на ООН, премахването на ядрените оръжия ще освободи огромни ресурси, които могат да бъдат използвани за изпълнение на програмата за устойчиво развитие до 2030 г.
В крайна сметка използването на ядрени оръжия някъде на едно място в света ще доведе до катастрофа на цялата планета. За да се избегнат подобни последствия, е необходимо да се премахне, включително други оръжия за масово унищожение. Единствената абсолютна гаранция, че ядрените оръжия никога няма да бъдат използвани, е пълното им премахване.
Отчитайки всички установени факти и настоящата ситуация, ООН реши официално да установи тази дата – Денят на борбата за пълно премахване на ядрените оръжия, за да напомни още веднъж на държавите-участнички за приоритетната задача във външната политика , ползите от разоръжаването и разходите в социално и икономическо отношение. И, разбира се, отново да призове за унищожаване и ограничаване на ядрените оръжия, по един или друг начин да минимизира тяхната роля и участие във външната политика на държавата.
Днес Международният ден за пълно премахване на ядрените оръжия се празнува от всички страни и тяхното население, заинтересовани от тази цел. По традиция на този ден в редица страни се провеждат различни събития – флашмобове, демонстрации на късометражни филми и разпространение на пропагандни материали по темата за разоръжаването и срещу ядрените оръжия. В края на краищата именно този ден ще позволи на световната общност да потвърди ангажимента си към глобалното ядрено разоръжаване като основен приоритет.