Всяка година на 25 октомври всички любители на спагети, рогчета, фиде, паста, лазаня, юфка и други тестени изделия празнуват своя гастрономически празник – Световния ден на макарона . Създаден е през 1995 г. по инициатива на участници в конгреса на производителите на макарони, който се проведе в Рим (Италия), а датата на празника е 25 окктомври, денят на конгреса.

И днес тази дата се празнува широко в много страни, което не е изненадващо. В крайна сметка пастата /макаронът/, поради факта, че е питателно, вкусно и здравословно ястие, е популярна по целия свят и има „почитатели“ независимо от възрастта, социалния статус и националността.

Ето защо днешният празник има за цел да обедини любителите на този продукт в световен мащаб, да го популяризира в цялото му многообразие от форми, със специален акцент върху културните аспекти на готвенето в различните страни. Освен това в света има повече от 600 вида паста и десетки начини за приготвянето им (тук не се вземат предвид вариациите в различни добавки, подправки, сосове и други неща).

Като цяло макаронът, който често се нарича с италианската дума „паста“, е продукт с различни форми, направен от тесто, което често се омесва от пшенично брашно (но може да има и други варианти – елда, ориз, нишесте и др.) и вода и след това се изсушава. Те се произвеждат както индустриално, така и у дома.

Според исторически данни макароните са „изобретени” от китайците около 3 век пр.н.е. и са известни като „ламян“. И днес страстта на източните народи към различни видове юфка е известна на всички. С течение на времето това ястие стана широко разпространено и в други азиатски страни. В Европа, или по-точно на територията на съвременна Италия, според една версия макаронът се появява в етруския период (т.е. преди Римската империя).

Според други източници, те идват в Европа, благодарение на арабите, в Андалусия през 8 век, след което постепенно се разпространяват в кулинарните култури на други страни. Но италианците са първите, които широко развиват производството на макаронени изделия и тяхното разнообразие, като всеки регион на страната развива свои собствени вариации на макарон. Ето защо Италия често е наричана „Родината на макарона“.

В Русия този продукт, според изследователите, е известен от 16 век. Тънко разточеното тесто се нарязва на различни форми – ленти, квадратчета и др. Най-известната форма бяха обичайните дълги широки ивици. Днес го наричаме домашна юфка.

Самата дума „паста“ е известна още от 13 век. Така Музеят на спагетите в Италия съхранява средновековен документ, в който се споменава ястието „макарони“, датиран от 1279 г. А името „спагети“ се използва през 1842 г., тъй като дългите юфка са кръстени заради приликата им с тънко въже.

Днес, благодарение на своето разнообразие, лекота на приготвяне и насищане, макаронът придоби огромна популярност по целия свят. Освен това, според диетолози и лекари, те имат много предимства, те дори се класифицират като диетични продукти, тъй като имат доста нисък гликемичен индекс, което означава, че задоволяват чувството на глад за дълго време. Полезни са и за храносмилателната система, тъй като съдържат фибри и диетични фибри, които улесняват процеса на смилане и усвояване на храната в стомаха. Фибрите също помагат за прочистване на стомашно-чревния тракт и премахване на отпадъците и токсините от тялото.

Витамин B и триптофан, съдържащи се в макарона, участват в основните метаболитни процеси и също имат положителен ефект върху функционирането на нервната система, а оттам и на психиката. Също така присъства в продукта: витамин Е подпомага здравата кожа и коса и играе важна роля във функционирането на репродуктивната система при жените; желязо – необходимо за функционирането на кръвоносната система и поддържането на нормален хемоглобин. Но е важно да запомните, че всичко това се отнася само за продукти, произведени от твърда пшеница и грубо смлени продукти. И, разбира се, добре е да знаете умереността във всичко.

Между другото, консумацията на паста на глава от населението варира в различните страни. Според статистически проучвания Италия остава абсолютен лидер в този брой, където консумацията на тестени изделия е средно 23 кг на човек годишно. На второ място е Тунис със 17 кг, на трето място е Германия с около 8 кг. Русия също е сред първите десет страни по консумация на тестени изделия.

Днешният празник за пореден път потвърждава, че неслучайно пастата се счита за един от най-известните и любими продукти в различни кухни по света, като е едновременно самостоятелно ястие и основа за много други, а също и много достъпно финансово. Не е за нищо, че те са включени в потребителската кошница в Русия и страните от ОНД.

Каним ви да отпразнувате този вкусен празник, като приготвите някакво ястие с „паста“, което все още не сте опитвали, или отидете в кафене / ресторант, за да опитате „героя на повода“ в чест на датата му. И приятен апетит!