Текст и снимки: Румен Тодоров
X международен форум “Българско наследство” с директор Маруся Костова събра десетки състави и над 700 участници от България, Молдова, Украйна и Румъния в Балчик от 22 до 24 август. „За Петър Берон и 200 години от отпечатване на Рибния буквар” бе тематичната научна конференция в началото на форума. На последвалата друга конференция бяха разгледани въпроси за етнологията на българите. Учени, преподаватели и изследователи от наши и чуждестранни учебни заведения и научни институти представиха интересни експозета и факти от историята на българите през последните столетия. Сред националните творци и видни дейци на съседни държави има такива с българско потекло и родословие. В духовните обители на близки страни все още се съхраняват светини от българската история и на християнството от почти 8 века. Тръпки преминават през сънародниците ни и при всеки досег с печатарската машина, на която е отпечатан „Рибният буквар” на д-р Петър Берон в Брашов, Румъния, в 1824 г.
Част от докладите разглеждат въпроси от живота на българската диаспора зад граница в миналото и днес – в Тараклия, Александрия, Кишинев, Румъния и другаде. По време на форума бяха открити и изложби с творби на български авторки.
Последните два дни бяха изцяло посветени на фолклора. На 23 и 24 август Балчик се превърна в средище на непреходните ценности на българщината и музикалното, певческо и танцово наследство на нашите сънародници от страната и извън нея. Конкурсната програма и гала-концертът зарадваха нашата и чуждестранна публика. Десетки състави и изпълнители, общо над 700 участника, превърнаха 10-ото издание на Международния форум „Българско наследство” в поредния празник на вечния и свят дух на родното, българското у нас и навън.