Със своя резолюция от 3 декември 2018 г. (A/RES/73/25) Общото събрание на ООН провъзгласи 24 януари за Международен ден на образованието , като признава ролята му за постигане на мир и развитие.

Проекторезолюцията беше предложена от нигерийската делегация на конференцията за глобално образование в Брюксел и подкрепена от 58 държави-членки, демонстрирайки политическа воля за подкрепа на приобщаващо, достъпно и качествено образование за всички.

Резолюцията признава значението на образованието за постигане на устойчиво развитие и подчертава, че образованието може да подобри индивидуалната производителност и потенциала за икономически растеж, да помогне за изкореняването на бедността и глада, да насърчи здравето и равенството между половете.

В него се посочва също, че трябва да се положат усилия, за да се гарантира, че всички образователни институции, включително основно, средно, университетско и професионално обучение, са приобщаващи и справедливи, така че всеки човек да може да се възползва от възможността да стане учащ се през целия живот и следователно да участва пълноценно в обществото и допринасят за устойчивото развитие.

Образованието е право на всеки човек, както е залегнало в член 26 от Всеобщата декларация за правата на човека. Тя призовава за безплатно основно образование за всички. А Конвенцията за правата на детето, приета през 1989 г., съдържа разпоредба за задължението на държавите да осигурят достъп до висше образование за всички.

В края на краищата образованието дава възможност да се избяга от бедността и да се осигури просперитет в бъдеще. Въпреки това, според ООН, 244 милиона деца и юноши в момента не посещават училище; 617 милиона деца и юноши нямат основни умения за четене и математика; по-малко от 40% от момичетата в Субсахарска Африка завършват основно средно образование и приблизително четири милиона деца и младежи бежанци не посещават училище. Тези деца страдат от бедност, дискриминация, въоръжени конфликти, извънредни ситуации и последиците от изменението на климата. Миграцията и принудителното разселване също имат отрицателно въздействие върху образователните постижения.

Затова днешната дата има важна образователна функция – помага да се насочи вниманието към сериозния проблем с липсата на образователни възможности за всяко пето дете в света.

Освен това, според представители на ЮНЕСКО, е необходимо да се обърне внимание на важната роля на образованието и учителите в борбата срещу езика на омразата, явление, което става все по-широко разпространено през последните години поради използването на социалните мрежи, разрушаващи тъканта на нашето общество. Речта на омразата и теориите на конспирацията, насочени към конкретни общности, се разпространяват бързо в социалните медии и други онлайн платформи. Неотдавнашно проучване на ЮНЕСКО/IPSOS, проведено в 16 държави, установи, че 67% от интернет потребителите са се сблъсквали с реч на омразата онлайн и че 85% са загрижени за въздействието и влиянието на дезинформацията върху техните съграждани, виждайки я като реална заплаха, която може да дестабилизира обществото .

Образованието предоставя много възможности за справяне с първопричините за речта на омразата и чувствителността на учениците от всички възрасти към нейните форми и последствия онлайн и офлайн. Това включва обучение на учениците да разпознават и реагират на омразата и несправедливостта, да зачитат ценността на многообразието и човешките права и да разбират разликата между речта на омразата и свободата на изразяване.

Общото събрание покани всички държави-членки, организации от системата на ООН, други международни и регионални организации и организации на гражданското общество, неправителствени организации, религиозни организации, академични институции, организации от частния сектор, отделни лица и други заинтересовани страни да отбележат Международния ден на образованието по подходящ начин.

Генералната асамблея възложи изпълнението на ключови дейности за отбелязване на Деня на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) като специализирана агенция на ООН, занимаваща се с образование.