На 23 септември се отбелязва Международният ден на жестомимичните езици, за да се подчертае значението им в живота на много милиони глухи и хора с увреден слух. Мемориалната дата е обявена от Общото събрание на ООН през декември 2017 г.
Резолюция 72/161 е инициирана от Световната федерация на глухите (WFD). Според тази организация има над 70 милиона глухи хора в света, за които жестомимичният език е основната форма на комуникация с външния свят, и има около 200 жестомимични езика, както и международен жестомимичен език. Световната общност признава жестомимичните езици като пълноценни естествени езици.
С обявяването на датата ООН се стреми да подчертае ролята на жестомимичните езици за реализирането на правата и свободите на хората с увреден слух. Това е в съответствие с принципите на Програмата за устойчиво общество, според които защитата на правата и свободите на хората, както и защитата на езиковото и културното многообразие са съществени стъпки към постигане на нейните цели.
Резолюцията на ООН призовава държавите да осигурят на всички нуждаещи се ранен достъп до жестомимичен език, организиране на качествено образование за глухи хора, а изучаването на жестомимичните езици да се извършва в най-лесните и достъпни форми. В края на краищата, ранният достъп до езика на жестовете, включително качественото обучение по езика на жестовете, е жизненоважен за растежа и развитието на глухия човек.
Появата на жестомимичните езици датира от древни времена. Началото на систематизирането и активното развитие на националните жестомимични езици датира от 18 век, когато индустриализацията в Европа предизвиква увеличаване на броя на глухите хора и важен стимул за разпространението на жестомимичните езици е появата на образователни центрове за деца с различни увреждания на слуха във Франция и Германия. По това време основната задача беше да се преподава писмен език на глухи деца.
Следващата важна стъпка към самоопределението на жестовите езици е създаването на Световната федерация на глухите (WFG, Световна федерация на глухите), когато на 23 септември 1951 г. тази международна неправителствена организация е създадена в Рим (Италия), който представлява и насърчава правата на глухите хора. В момента WFH обединява 133 национални асоциации на глухите.
Така изборът на дата за учредяване на Международния ден на жестомимичния език падна на 23 септември , като денят, на който през 1951 г. е основана Световната федерация на глухите. В допълнение, Международният ден на жестомимичните езици попада и на Световната седмица на глухите, която се отбелязва ежегодно от 1958 г. насам през последната пълна седмица на септември.
С официалния си статут Международният ден на жестомимичните езици сближи общностите на глухите по света. Традиционно тази дата вече се отбелязва със събития за информиране и обучение на населението на различни страни за проблемите на глухите хора и ролята, която жестомимичните езици играят в живота им.
Досега комуникацията на езика на знаците е широко разпространена в по-голямата част от случаите само сред глухите хора. Желанието да се предостави възможност за изучаване на жестомимичен език, дори и в опростена форма, за всеки би направило света по-мило място и би ни позволило да преодолеем бариерата, която стои на пътя на общуването между глухи хора и хора, които не са загубили способност за чуване. Е, междувременно жестомимичният език се изучава в специални курсове или факултети, където се обучават бъдещи преводачи на жестомимичен език.
Но общностите на глухите, правителствата и организациите на гражданското общество продължават да полагат колективни усилия за разработване, насърчаване и признаване на националните жестомимични езици като част от живите и разнообразни езикови пейзажи на техните страни.