Идеята за учредяването на тази дата се роди с подкрепата на Международната асоциация на заекващи (ISA), основана през 1995 г. и позиционираща се като „гласът на всички хора, които заекват в международен план“. Според ISA около 1% от населението на света страда от заекване – това са около 80 милиона души.
Според Международната класификация на болестите заекването е нарушение на говора, което се характеризира с често повтаряне или удължаване на звуци, срички и думи, както и чести спирания или колебания в речта, които прекъсват нейния ритмичен поток.
В руската логопедична литература терминът „заекване“ се тълкува по следния начин: „нарушение на темпо-ритмичната организация на речта, причинено от конвулсивно състояние на мускулите на говорния апарат“. Често заекването се свързва с логофобия (вербофобия) – страхът от говорене, който е следствие или причина за заекването.
Ако обществото се отнася неправилно към хората, които заекват, това говорно разстройство може да окаже сериозно влияние върху емоционалното състояние и следователно върху живота на човек. Което често води до стрес, социална тревожност и самоизолация. Децата, които заекват, често са обект на тормоз.
Затова организирането на Международен ден на заекващия е само един от мащабните проекти на ISA. На този ден, който всяка година е посветен на определена тема, се провеждат различни конференции, семинари, срещи и редица социални събития, насочени към повишаване на осведомеността на широката общност за проблемите и трудностите, с които хората, които заекват, се сблъскват в ежедневието си. живот.
Други проекти на ISA за същата цел включват публикуване на бюлетин два пъти годишно, поддържане на специален уебсайт и набиране на средства за стипендии за хора, които заекват.
Между другото, за много хора такъв говорен дефект като заекването не им попречи да станат известни и да се реализират в онези области, където се изисква способността да се говори красиво. Сред тях са режисьори, актьори, бардове, оратори, политици, поети, генерали, духовници, телевизионни водещи и други представители на обществените професии.
Например Демостен, Джордж VI, Уинстън Чърчил , Мерилин Монро , Исак Нютон , Брус Уилис , Жерар Депардийо и други известни личности страдат от заекване.