Международният ден за премахване на расовата дискриминация се отбелязва ежегодно на 21 март с решение на XXI сесия на Общото събрание на ООН от 26 октомври 1966 г.
На този ден през 1960 г. полицията откри огън и уби 69 души по време на мирна демонстрация в Шарпвил, Южна Африка, протестирайки срещу задължителните паспортни закони на режима на апартейда за африканците в Южна Африка.
Провъзгласявайки този ден през 1966 г., Общото събрание на ООН призова международната общност да удвои усилията си за премахване на всички форми на расова дискриминация. По този начин се потвърждава, че расовата дискриминация може да се счита за отказ от човешки права, основни свободи и правосъдие и е престъпление срещу човешкото достойнство.
ООН също признава, че дискриминацията е сериозна пречка за икономическото и социално развитие, както и за международното сътрудничество и мира.
Организацията на обединените нации категорично осъжда расовата дискриминация и всяка политика, свързана с нея, е не само неприемлива, но и несъвместима със задълженията, поети от страните-членки на организацията съгласно Хартата на ООН.
Въпреки това днес в много части на света има възраждане на вредни явления като расизъм, расова дискриминация, ксенофобия и свързаната с тях нетолерантност, които често са насочени срещу мигранти и бежанци.
ООН отново и отново призовава всички държави да спазват Декларацията за премахване на всички форми на расова дискриминация, Всеобщата декларация за правата на човека и да предприемат ефективни мерки, включително законодателство, за борба с расизма, расовата дискриминация, ксенофобията и нетолерантността, и насърчаване на идеите за толерантност, приобщаване, единство и уважение.
Сред програмите, които могат да подпомогнат борбата с расовата дискриминация, ООН разглежда по-специално помощта за предоставяне на равни възможности за общообразователно и професионално обучение, както и гаранции по отношение на удоволствието (без дискриминация въз основа на раса, цвят или етнически произход) на основните човешки права, като правото на глас, правото на равен достъп до социални услуги.