На 21 април 2002 г. за първи път организирано се проведе фестивалът на творчеството и иновациите, който беше отбелязан в над 50 страни по света. През април 2017 г. Генералната асамблея на ООН, подчертавайки възможностите на творчеството и иновациите в различни сфери на човешката дейност за постигане на целите, поставени от Програмата за устойчиво развитие, прие резолюция, според която беше учреден Световен ден на творчеството и иновациите , отбелязван от сега всяка година на 21 април.
Инициаторите и активистите за учредяването на Деня свързват датата на отбелязването му с Международния ден на Майката Земя , отбелязван на 22 април, както и с рождената дата 15 април на великия учен, мислител и изобретател Леонардо да Винчи. В първия случай връзката посочва възможностите за творчество и иновации в създаването и опазването на нашия общ дом – Земята, а във втория – приноса на великия изобретател за развитието на науката и творческите процеси.
Няма универсална дефиниция какво е творческа дейност. Това може да бъде както творческа изява, така и начин за решаване на проблеми в икономическата, социалната сфера или сферата на устойчивото развитие.
Създавайки нов празник, ООН се стреми да привлече вниманието на представителите на властите, науката и технологиите и образователните системи към въпроса за развитието на творческото мислене, създаването на условия за внедряване на всички видове иновации и тяхното внедряване в различни сфери на човешкия живот. Това, от гледна точка на ООН, е важен фактор за успешното устойчиво развитие на човечеството и начин за преодоляване на много проблеми, включително и от глобален характер, пред които е изправен светът.
Благодарение на въвеждането на напреднали технологии, много от които са продукт на творчество и иновации, се създават условия за подобряване на стандарта на живот във всички краища на земното кълбо. Икономическите иновации допринасят за развитието на икономическия потенциал, който трябва да осигури решения на проблемите, свързани с бедността и глада.
Творческата икономика, която включва аудиовизуални и издателски продукти, дизайн и визуални изкуства, нови медии и сценични изкуства, е един от динамичните сектори на глобалната икономика по отношение на генерирането на доходи, създаването на работни места и приходите от износ. Културата е ключов компонент на устойчивото развитие и представлява източник на идентичност, иновации и творчество както на индивидуално, така и на групово ниво. В същото време творчеството и културата оказват значително влияние върху приобщаващото социално развитие, диалога и взаимното разбирателство.
В своите резолюции и доклади, посветени на отбелязването на 21 април, ООН непрекъснато подчертава, че развитието на науката, технологиите и иновациите трябва да бъде приобщаващо и да служи в полза на човечеството, като се фокусира върху неговите интереси, и че иновациите са необходими за овладяване на икономическите потенциал на нациите.
Правителствените агенции трябва да отделят определени суми от бюджета за развитие на технологиите и иновациите, както и за насърчаване на креативността, а бизнесът също би могъл да направи тази област една от сферите си на инвестиции.