Всяка година на третата събота на април цялата световна циркова общност и любителите на това невероятно изкуство празнуват необичайно забавен празник – Световния ден на цирка . Създаден е не само с цел да покаже цирка в целия му блясък и да зарадва почитателите на това изкуство с нови програми и представления, но и да отдаде почит към приноса на цирковото изкуство в културата. В крайна сметка не само децата, но и възрастните обичат цирка и в различни части на света.
Инициатори за създаването на този празник са Европейската циркова асоциация и Световната циркова федерация (Federation Mondiale Du Cirque), действащи под патронажа на принцеса Стефани от Монако. Тогава президентът на Европейската циркова асоциация, която в момента включва повече от 80 цирка, Урс Пилс и принцеса Стефани приканиха всички циркове да подкрепят инициативата за ежегодното честване на Световния ден на цирка, който за първи път се чества през 2010 г. и оттогава е ежегоден събитие за много страни.
Между другото, Световната циркова федерация, чието седалище се намира в Монте Карло, е основана през 2008 г. с цел насърчаване на развитието на цирковото изкуство и култура в целия свят. Именно тя инициира празника, посветен на цирка – на 19 април 2008 г. (третата събота на април) за първи път се проведе Европейският ден на цирка и беше решено да продължи тази традиция при установяването на световен празник. В момента се обсъжда въпросът с ЮНЕСКО относно включването на този празник в списъка на ежегодно празнуваните дати.
Трябва да се каже, че в много страни има национални циркови дни.
Така повече от 25 държави се включиха в отбелязването на първия Световен ден на цирка през 2010 г., а през 2021 г. в рамките на Деня бяха проведени над 300 събития в 50 страни по света.
Въпреки че циркът се смята за една от най-старите форми на изкуство, тъй като препратките към различни изпълнения на акробати, жонгльори, конници, клоуни… датират от времената на Древния свят, циркът се появява в съвременния си вид едва в края на от 18 век. А за негов основател се смята английският ездач Филип Астли, който експериментално установил, че за конете е най-удобно да бягат и изпълняват трикове в пълен галоп в кръг с диаметър 13 метра. Днес този диаметър на арената се наблюдава в почти всички циркове по света.
Като умел ездач, Астли показва различни трикове на коне на арената, а по-късно на арената излизат и други артисти – акробати, жонгльори, въжеиграчи, клоуни, дресьори… От средата на 19 век броят на цирковите жанрове се увеличава и техническите възможности на изпълненията и действията са разширени. Например, след въвеждането на предпазна мрежа в изпълненията на въздушната гимнастика стана възможно да се усложняват трикове.
Съвременният цирк е клоунада, акробатика, еквилибристика, музикална ексцентричност, илюзионизъм, пантомима, странично шоу и много други. В света има хиляди циркове и много от тях са световно известни. Например, една от най-древните циркови трупи в света е китайският акробатичен цирк „Райско шоу от Поднебесната империя“ или канадският „Цирк на слънцето“ (Cirque du Soleil), чието основно предимство е, че не е просто отделна циркова организация, а е огромна циркова корпорация с офиси в няколко страни по света. И във френския „Circus Fratellini“ главните герои са клоуни, а известният американски „Ringling Brothers and Barnum and Bailey Circus“ се счита за един от първите в процеса на модернизиране на цирковия бизнес.
Трябва също да се отбележи, че в тази професия има много династии, които продължават най-добрите циркови традиции. За цирка са написани много книги и филми, заснети са много филми, посветени са му международни циркови фестивали, най-старият и престижен от които е фестивалът в Монте Карло, където се раздават неговите циркови Оскари.
В чест на днешния празник много циркове организират дни на отворените врати, различни улични събития, специални програми, изложби, карнавали, благотворителни събития и други събития. Световният ден на цирка е специално събитие за всички майстори и почитатели на цирковото изкуство, такова мило, леко наивно, но искрено и красиво чудо, чието име е ЦИРК.