Всяка година на 2 юли много страни отбелязват Международния ден на кучето . Въпреки че няма официален статут, това не пречи на всички киноложки, кинолози и любители на тези четириноги да го празнуват от 2012 г. Освен да почете „юнаците на празника“, празникът има за цел още веднъж да привлече общественото внимание към проблема с бездомните животни.

Известният американски писател Джош Билингс каза: „Кучето е единственото същество в света, което те обича повече от себе си “, а съветският писател Иля Илф беше сигурен, че „Кучето е толкова предано, че дори не вярваш, че човек заслужава такава любов!“ . И е трудно да не се съглася с това.

Все пак кучето е един от най-близките и важни домашни любимци за човека – както от емоционална, така и от практична гледна точка. Според учените „опитомяването“ на кучетата от хората е станало преди няколко десетки хиляди години. Най-вероятно кучетата са били привлечени от храната, оставена на местата на хората, и след това започва постепенното „опитомяване“ на тези животни, благодарение на тяхната способност за обучение, ловни умения и способност да се разбират с хората. Отначало те са били помощници в охраната и лова, но по-късно кучетата се превръщат в истинска подкрепа за хората в други области. Преминавайки към заседнал начин на живот, човекът започва да отглежда добитък и кучето се оказва умел помощник на пастира, помагайки на стадото и стадото на добитъка, защитавайки го от хищници. И постоянната миграция на лагерите вече не беше възможна без впрегнати кучета, които се използваха за транспорт. В следващите години тези животни са използвани и за задвижване на механизмите на маслобойни, вършачки, помпи и шевни машини.

Кучетата са играли също толкова важна роля по време на войни и военни действия. Например, по време на Кавказката война (1817-1864) по време на защитата на Гагра , руските войници, след като се сприятелиха с местни кучета, забелязаха, че животните станаха техни предани помощници – те взеха активно участие в ръкопашен бой и дори загина, защитавайки руските войници, изчиствайки храстите и отваряйки засадите на планинците. Ето защо войниците ги обичаха: ранено куче често беше донесено на палто до укреплението и лекувано в лазарета заедно с хората. Кучетата са били използвани и в битки по време на двете световни войни. Животните охраняваха територии, ходеха на разузнавателни мисии, неутрализираха мини, взривяваха танкове, измъкваха ранени от бойното поле, доставяха поща, превозваха товари… И често с цената на живота си. Само във военните части на Червената армия по фронтовете на Великата отечествена война са служили над 60 хиляди кучета от различни породи. Те не само изпълняваха заповеди, но заедно с войниците гладуваха, изстиваха и мокреха в окопите, бяха верни спътници на народа и проявяваха мъжество и храброст. Те бяха сигналисти и санитари, диверсанти и разузнавачи, сапьори и охранители, ескорт и водачи на шейни…

Важно е да се каже, че дори в мирно време животът и здравето на кучетата са били застрашени – например „поставени на олтара на медицинската наука“. В крайна сметка, за да получат ефективни лекарства, учените бяха принудени да проведат множество експерименти върху лабораторни кучета. И кучетата дадоха своя принос в изследването на космоса – това са известните Белка и Стрелка . Но преди тях още над 30 кучета летяха и участваха в експерименти в ракетната и космическата индустрия. За съжаление не всички оцеляха.

Така че съвременните кучета са не само домашни любимци, които даряват радост и нежност на стопаните си, те са и истински професионалисти. В края на краищата пазачите и кучетата за търсене работят на границата, проследявайки престъпниците. Други служат в правоприлагащите органи, търсят наркотици, оръжия и контрабанда и изпълняват охрана и ескорт. Има овчарски кучета, ловци, впрегатни кучета… Спасителните кучета служат в Министерството на извънредните ситуации и понякога работят в най-трудни условия, спасявайки хора от развалини, от вода, след земетресения, експлозии и причинени от човека бедствия. Кучетата-водачи помагат на хора с увреждания, а кучетата-терапевти помагат да се справят с болести като невроза, депресия, аутизъм… Освен това има хиляди мелези, които в точния момент спасяват „своите“ хора от самотата и също така учат младото поколение на доброта и човечност.

Според някои оценки днес в света има повече от 525 милиона кучета. И според експерти тази цифра непрекъснато расте. През далечната 1911 г. е създадена Международната киноложка федерация, FCI (фр. Fédération Cynologique Internationale, FCI) – международна асоциация на киноложки федерации, с цел развитие и защита на кинологията и чистопородното развъждане на кучета, както и хуманното отношение към животните. В него членуват киноложки организации от различни страни. Към 2023 г. FCI признава 356 породи кучета, класифицирани в 10 основни групи.


Празникът има за цел още веднъж да привлече общественото внимание към проблема с бездомните животни (Снимка: Сергей Камшилин, по лиценз на Shutterstock.com)

Но освен практическата страна, кучето е това, което човек нарича свой „приятел“. Очевидно, защото тези животни са в състояние да разберат хората с един поглед, те помнят и разпознават на ухо много думи и жестове на собственика, усещат неговите емоции и настроение, могат да съчувстват и да виждат сънища, знаят как да се сприятеляват и се нуждаят от любов, те са винаги там… Как Учените твърдят, че генетиката и вековната еволюция успоредно с човечеството са позволили на кучетата да станат истински партньори и приятели на хората в много области от живота им.

Не напразно, от древни времена в много страни кучетата са боготворени заради своята преданост и се споменават в митове и легенди. Изображенията на кучета са използвани в хералдиката, в литературни и изобразителни произведения, за тях са правени и се правят филми, има много паметници на четириноги приятели, както и празници, посветени на това животно. Някои от най-известните са Денят на Хачико в Япония (11 януари), Националният ден на кучето в западните страни (26 август), Ден на кучето водач (27 април) и Ден на домашните любимци (30 ноември). Много страни имат свои собствени значими дни, посветени на кучетата.

Днешната дата е още една причина да поглезим нашите четириноги приятели и да им изразим благодарност за тяхната служба, отдаденост и любов. Традиционно на този ден киноложки и обществени организации провеждат тематични събития – изложби на породи, кучешки фестивали, образователни лекции в образователни и детски институции за грижата за „нашите малки братя“, благотворителни събития в подкрепа на животни, фондове за защита и приюти за кучета.

Така че днес можете да поглезите вашия домашен любимец с вкусно лакомство, нова играчка или дълга разходка. Можете дори да отидете в SPA салон за кучета, да направите фотосесия с вашия предан приятел и също така да помогнете на кучешки приют по всякакъв начин. Ако все още не сте „кучешки човек“, а само мечтаете да намерите четириног приятел, тогава като опция го вземете от приют. В крайна сметка Международният ден на кучето е чудесна причина да предприемете такава важна стъпка.