Мотото на Международния ден на паметниците и забележителностите , който се отбелязва всяка година на 18 април , са думите: „Нека съхраним нашата историческа родина “ .
Този ден, известен още като Ден на световното наследство, е учреден през 1982 г. от Асамблеята на Международния съвет за паметници и забележителности (ICOMOS), създаден от ЮНЕСКО.
Празникът се чества от 1984 г. с цел привличане на общественото внимание към опазването и съхраняването на световното културно наследство. Освен това дава възможност да научите повече за разнообразието на световното наследство и усилията, които се полагат за защитата и опазването му.
Самата ICOMOS, която е асоциация на професионалисти, е основана през 1965 г. Организацията обединява (към 2023 г.) над 11 хиляди индивидуални членове от 132 държави, 31 международни научни комитета. Дейностите на ICOMOS, насочени към опазване и защита на културното наследство, се основават на принципите, установени през 1964 г. от Международната харта за опазване и съживяване на паметници и исторически места (Венецианска харта).
Един от основните документи за опазване на културното наследство е Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство, приета на Генералната сесия на ЮНЕСКО през 1972 г. и влязла в сила през декември 1975 г. Документът определя културното и природно наследство. За културно наследство се считат паметници (архитектурни произведения и произведения на монументалната скулптура и живопис, елементи или структури от археологически характер, надписи, пещерни жилища), групи от отделни или свързани сгради, обекти на човешко творчество или съвместни произведения на природата и човека, както и области, които имат изключителна универсална стойност от историческа, естетическа, етноложка или антропологична гледна точка.
За природно наследство се считат природни дадености или ясно дефинирани природни територии, които имат изключителна универсална стойност от естетическа или научна гледна точка или природна красота. Природното наследство също така включва геоложки и физикогеографски образувания и зони, които осигуряват местообитания за застрашени животински и растителни видове с научна или консервационна стойност.
Държавите – страни по конвенцията, се задължават да осигурят защитата, опазването и предаването на бъдещите поколения на културното и природно наследство, намиращо се на тяхна територия. Към 2023 г. 194 държави са се присъединили към конвенцията и са станали страни по конвенцията, а Списъкът на световното наследство (който се актуализира най-малко на всеки две години) включва 1199 имота, разположени в 168 държави-страни. Освен престиж, статутът на обект на ЮНЕСКО означава, че той има право на допълнителни гаранции за безопасност и цялост, навременна и качествена реставрация, приоритет при финансиране, както и контрол върху състоянието на опазване.
Кижи, Русия (Снимка: Михаил Марковски, лицензирана от Shutterstock.com)
В Европа продължава работата по опазване на исторически и културни паметници и обекти. Например във Франция се извършват реставрационни работи върху ландшафта на мемориални обекти след археологически разкопки. В северната част на Англия стената на Адриан, построена при римския император Адриан, за да защити северните граници на империята и се простира на 117 километра, е запазена в почти недокосната форма.
Днешният празник е повод за пореден път да насочим вниманието на широката общественост и държавни служители към опазването и опазването на различни местни паметници и исторически обекти и обекти на световното културно наследство. Освен това от няколко години ICOMOS предлага различни теми за отбелязване на Международния ден на паметниците и историческите места.
Затова на този ден, като част от празника, се провеждат различни конференции за опазването и опазването на културното наследство, изказвания на учени, изложби на фотографии, както и редица други събития. Например в някои музеи и изложбени зали на този ден можете да влезете безплатно. Посетителите могат също така да посетят архитектурни комплекси и исторически сгради, които са затворени за обществеността през нормалните дни.