Дактилоскопията е метод за идентифициране на човек чрез пръстови отпечатъци въз основа на уникалността на модела на кожата, тоест всеки човек има индивидуален модел на папиларни линии. Те не се променят през целия живот и се възстановяват в първоначалния си вид след леки увреждания на кожата.
Методът за пръстови отпечатъци се основава на идеята на англичанина Уилям Хершел, който изложи хипотеза за неизменността на папиларния модел на палмарните повърхности на човешката кожа. Тази хипотеза се ражда в резултат на дълги проучвания на автора, който е служил като полицай в Индия и е имал широко „поле“ за изследване.
През 1895 г. английският антрополог и психолог Франсис Галтън (автор на книгата „Пръстови отпечатъци“) постига въвеждането на пръстовите отпечатъци като метод за регистриране на престъпници в Англия.
На 18 април 1902 г. в Дания пръстовите отпечатъци са използвани за първи път в света за идентифициране на престъпник, а още през септември същата година във Великобритания за първи път са използвани пръстови отпечатъци от местопрестъпление като доказателство за вина срещу заподозрян в престъпление.
През следващите 15-20 години различни страни по света въведоха методите за пръстови отпечатъци в своята практика. В Русия пръстовите отпечатъци се използват от 1906 г. Преди това специалистите в тази област сравняваха пръстовите отпечатъци „ръчно“, но по-късно принципът на сравняване на пръстови отпечатъци беше автоматизиран.
Всяка страна има своя собствена електронна база данни с пръстови отпечатъци. Освен това има база данни на правоприлагащите органи, която съхранява пръстови отпечатъци на хора, които някога са били задържани, а също така има и обща база данни, която е „доброволна“. Ако човек се е регистрирал и картата му е в базата данни, лесно може да бъде идентифициран.
Днес практическите методи за използване на пръстови отпечатъци са много широки. Съдебната медицина беше първата и най-важна област на нейното приложение и остава такава и днес. Развитието на компютърните технологии направи възможно създаването на скенери за пръстови отпечатъци, които се инсталират на лаптопи, мобилни телефони, флашки и др. Брави и сейфове, оборудвани с такива скенери, могат да се отварят с просто докосване на пръста.
Днес снемането на пръстови отпечатъци ви позволява да използвате само пръстов отпечатък вместо парола, за да потвърдите самоличността си, като по този начин гарантирате надеждна защита на цифровата информация и вашите поверителни данни.