18 АПРИЛ: Световен ден на радиолюбителите

0
4

Всяка година на 18 април голяма група радиолюбители по света празнуват своя „професионален“ празник – Световен ден на радиолюбителите .

На 18 април 1925 г. в Париж е основан Международният съюз на радиолюбителите (IARU) и благодарение на това събитие радиолюбителите имат повод всяка година да празнуват своите успехи и постижения. Днес членовете на тази организация включват радиолюбители от повече от 160 страни.

Всяка година Световният ден на радиолюбителите се отбелязва под определено мото. Например: „Разширяване на света на радиокомуникациите“, „Комбиниране на комуникационния опит с модерни цифрови технологии“, „Радио в спешен случай“, „Безопасност за всички“ и други.

Общества, секции и клубове на радиолюбители в Русия също участват в събитията на Световния ден на радиолюбителите, разказвайки за работата на съмишленици и популяризирайки това интелектуално хоби. Още през 1945 г., като се има предвид ролята на радиото в културния и политически живот на обществото и в отбраната на страната, правителството на СССР създаде специален възпоменателен ден – Ден на радиото .

Според някои експерти 21-ви век наистина ще стане век на радиолюбителите, а броят на хората, занимаващи се с това хоби, значително ще „прекрачи“ сегашната граница от три милиона. Смята се също, че повечето от радиотехнологиите, които използваме без да се замисляме в ежедневието си, са били изследвани за първи път от радиолюбители. Това се отнася преди всичко за мобилните телефони.

Цифровите комуникации се развиват невероятно бързо през последните години. След Втората световна война и до първата половина на 80-те години на миналия век радиотелетайпът, известен още като RTTY, беше единственият HF цифров режим, достъпен за аматьори.

През втората половина на 80-те години, заедно с въвеждането и нарастващата популярност на персоналните компютри, дебютира първият аматьорски цифров комуникационен режим AMTOR. AMTOR дава възможност за предаване на текстове без грешки.

Заслужава да се отбележи отделно, че много изключителни радиоинженери и специалисти по електроника са започнали своята професионална кариера в радиолюбителски общества. Изобретенията и технологиите, които са получили „билет за живот“ от ръцете на радиолюбителите, не са загубили своята актуалност дори след много години – нашите надеждни помощници са радио и телевизионни приемници и предаватели, включително двупосочни методи за радио комуникация, адаптивни антени и други необходими технологии.