17 юли отбелязва един необичаен, в много отношения забавен празник – Световен ден на емотиконите , посветен на изключително популярните пиктограми, идеограми и емотикони, използвани в електронните комуникационни системи (SMS, форуми, чатове и др.) в съвременното общество.

Тези икони, символизиращи настроението на човек, неговите емоции, а също така изобразяващи различни предмети, заедно способни да изобразяват дори отделни житейски ситуации, образуват така наречения графичен език, наречен „емоджи“ или „емоджи“. Това е името на празника, отбелязван на 17 юли – Световен ден на емоджитата.

Празникът е неофициален, но популярността му нараства много бързо поради средата, в която се е зародил и продължава да се развива феноменът, на който е посветен. Двата варианта за произношение на празника са свързани с транскрипционната система на японския език, възприета в различните страни.

Честван от 2014 г., празникът дори има собствен уебсайт, канейки всички да се включат в честването на деня, като участват във флашмобове, използват социалните мрежи и всякакви възможности, предоставени от интернет.

Терминът „емоджи“ произлиза от японските думи „картина“ и „знак, символ“ и може буквално да се преведе като „знак в картина“ или „символ в картина“.

Смята се, че създателят на емоджитата е Шигетака Курита, служител на една от японските комуникационни компании. Той разработва системата емоджита за пейджъри в началото на 90-те години на миналия век, а оттам тя мигрира към мобилните телефони и компютрите.

Първоначално достъпна само в Япония, системата емоджи се разпространи по целия свят и дори се появи Емоджипедия – онлайн енциклопедия или речник, обясняващ значението на емоджитата. Появата на емоджитата беше свързана с необходимостта информацията да се изразява възможно най-сбито, оцветена от емоционалното състояние на човека, който я предава.

Всяка година броят на емоджитата нараства, разширявайки възможностите за комуникация чрез графични символи. Използването на един и същ символ в различни контексти може да се тълкува по различен начин. Сега, за удобство, емоджитата са събрани в групи по теми: хора, животни, транспорт, храна и др. Това не е изненадващо, тъй като по време на появата им е имало около 170 икони, а днес броят им е надхвърлил 2000 единици.

Датата 17 юли беше избрана за отбелязване на Деня на емотиконите, защото това е денят, който се показва на иконата на календара с емотикони в операционната система iOS.

В допълнение към флашмоба, организиран и съвпадащ с празника, отделни големи компании ежегодно участват в празника, провеждайки събития от различен характер – фестивали, концерти, изложби и др. Най-известна остава кампанията на компанията Pepsi , чийто канадски клон пусна продукти в бутилки и кутии с изображения на различни емоджита за празника.

Въпреки факта, че празникът няма официален статут, остава да се приеме, че емоджитата вече са се превърнали в неразделна част от комуникацията на хората в съвременния свят, където тази комуникация до голяма степен се осъществява чрез електронна кореспонденция. Предвид покритието на електронните комуникационни канали в света, просто няма смисъл да се мисли дали празникът се нуждае от официален статут.