Световният ден на телекомуникациите и информационното общество е учреден с резолюция на Общото събрание на ООН (№ A/RES/60/252) през март 2006 г. и се отбелязва ежегодно на 17 май.

Този ден е професионален празник за всички програмисти, системни администратори, интернет доставчици, уеб дизайнери, редактори на онлайн публикации и всички други хора, занимаващи се с областта на информационните технологии.

До 2006 г. този ден се отбелязваше като Световен ден на телекомуникациите . Чества се от 1969 г. по решение на сесията на Административния съвет на Международния съюз по далекосъобщения.

Датата е избрана, защото на 17 май 1865 г., след два месеца и половина трудни преговори, в Париж е подписано първото международно телеграфно споразумение и е основан Международният телеграфен съюз, който от 1932 г. е известен като Международен съюз по далекосъобщения (ITU).

Целта на празника е да се повиши осведомеността за възможностите, които използването на интернет и информационните и комуникационни технологии (ИКТ) може да донесе на обществата и държавите, както и за начините за преодоляване на цифровото разделение. В края на краищата, иновативните технологии могат да помогнат за решаването на най-належащите проблеми в света, от борбата с изменението на климата до прекратяването на глада и бедността. Днес, повече от всякога, изграждането на устойчиво бъдеще изисква иновативни действия в дигиталния свят.

Информационните технологии значително промениха облика на цивилизацията. Те предизвикаха истинска експлозия в световната икономика, което доведе до рязко увеличение на количеството и качеството на произвежданите продукти. Значението на компютърните науки, областта на човешката дейност, свързана с процесите на преобразуване на информация с помощта на компютри и друго изчислително оборудване, е много по-широко. То предоставя на човечеството невъобразим досега лукс: информацията и знанието се превръщат в основно богатство и се отварят безпрецедентни възможности за самообразование и самореализация.

През последното десетилетие задачата за осигуряване на комуникации стана по-сложна и важна. Простото предоставяне на достъп до интернет на всички вече не е достатъчно. Новият императив е смислената връзка – възможността да се наслаждаваме на сигурни, адаптивни, обогатяващи, продуктивни и достъпни онлайн преживявания. За най-слабо развитите страни (НРС) това остава сериозен проблем. Дигиталното разделение между най-слабо развитите страни и останалата част от света не намалява. Тъй като останалата част от света става все по-умела в използването на интернет за създаване на стойност, най-слабо развитите страни рискуват да изостанат още повече.

Според ООН 2,6 милиарда души все още нямат достъп до интернет. И това огромно дигитално разделение възпрепятства иновациите по целия свят. Много страни не разполагат с необходимото законодателство, инвестиции и цифрови умения, за да се ориентират в бързо променящия се дигитален пейзаж.

През годините фестивалът се провежда под различни теми, включително: „Насърчаване на глобалната киберсигурност“, „Свързване на хората с увреждания“, „Защита на децата в киберпространството“, „Подобряване на живота на селските общности чрез ИКТ“, „Жените и момичетата в ИКТ“, „ИКТ и подобряване на безопасността на движението“, „Телекомуникациите и ИКТ: движещи сили на иновациите“, „ИКТ предприемачество за социално въздействие“, „Осигуряване на положителни резултати от изкуствения интелект за всички“, „Преодоляване на празнината в стандартизацията“, „Глобална свързаност 2030: Ролята на ИКТ за постигане на Целите за устойчиво развитие (ЦУР)“, „Ускоряване на дигиталната трансформация в трудни времена“, „Цифрови технологии за възрастните хора и здравословно остаряване“, „Цифрови иновации за устойчиво развитие“ и други.