Световният ден за борба с хипертонията се отбелязва ежегодно на 17 май . Тази мащабна медицинска информационна кампания стартира за първи път през 2005 г. по инициатива на Световната лига по хипертония (WHL) с подкрепата на Световната здравна организация (СЗО) и в тясно сътрудничество с Международното дружество по хипертония (ISH).

Хипертонията е наричана „тихият убиец“, защото често протича безсимптомно и повечето пациенти дори не подозират, че имат проблем. Високото кръвно налягане може да се открие само чрез редовни измервания на кръвното налягане. С напредването на заболяването могат да се появят главоболие, замъглено зрение, болка в гърдите, задух и други симптоми. И ако хипертонията не се лекува, тя ще провокира развитието на други заболявания – бъбречни и сърдечни заболявания, и ще доведе до инсулт и миокарден инфаркт.

Освен това, хипертонията е една от водещите причини за смърт в световен мащаб и едно от най-често срещаните сърдечно-съдови заболявания в света. Според ISH, над 28 хиляди души умират всеки ден поради хипертония. И разпространението на това заболяване е изключително високо. Според СЗО, 1,28 милиарда възрастни на възраст от 30 до 80 години по света страдат от хипертония и повече от половината от тях не се лекуват, включително защото не знаят за заболяването си. През последните 30 години броят на хората с хипертония почти се е удвоил. Освен това, мнозинството от тях живеят в страни с ниски и средни доходи.

В Русия, според руското Министерство на здравеопазването за 2023 г., броят на руснаците с високо кръвно налягане се е приближил до 50 милиона души. Това е приблизително една трета от жителите на страната. Намаляването на разпространението на хипертонията с 33% между 2010 и 2030 г. е една от глобалните цели за борба с незаразните заболявания в страната.

Мотото на Деня е: „Измервайте точно кръвното си налягане, контролирайте го, живейте по-дълго .“ Основната му цел е да повиши осведомеността сред широката общественост относно едно от най-често срещаните заболявания на сърдечно-съдовата система, възможните сериозни усложнения, методите за предотвратяване на това заболяване, неговото откриване и лечение, както и точните методи за измерване на кръвното налягане.

Хипертонията – или високо кръвно налягане – е сериозно медицинско състояние, при което налягането в кръвоносните съдове надвишава нормалните нива (140/90 милиметра живачен стълб или по-високо).

Основните рискови фактори за развитие на хипертония, които са под контрола на човек, са неправилното хранене (прекомерна консумация на сол, високи нива на наситени и транс мазнини в храната, ниска консумация на зеленчуци и плодове), заседналият начин на живот, наднорменото телесно тегло или затлъстяването, тютюнопушенето, консумацията на алкохол, постоянният стрес и умствената и емоционална умора. Сред неконтролируемите рискови фактори са: обременена наследственост, възраст над 65 години и съпътстващи заболявания (диабет, бъбречни заболявания).

Разбира се, има лекарства, използвани за високо кръвно налягане, и редовната употреба на които позволява не само нормализиране на нивата на кръвното налягане, но и удължаване на живота на пациентите. Такива лекарства се предписват доживотно.

Въпреки това, артериалната хипертония е много по-лесна за предотвратяване, отколкото за лечение. Следователно, цялостната профилактика на заболяванията е необходима и е предназначена да елиминира факторите, които увеличават риска от развитие на това заболяване. Здравословният начин на живот помага за поддържане и понижаване на кръвното налягане – здравословна и балансирана диета, отказване от тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол, активен начин на живот, редовни упражнения, нормализиране на съня (поне 7-8 часа), наблюдение на теглото и нивата на кръвната захар и холестерола. И, разбира се, е необходимо редовно да се измерва кръвното налягане, както и да се преминават през превантивни медицински прегледи и контролни прегледи. Особено за хора над 40 години. В крайна сметка, ако заболяването се диагностицира в ранен етап, тогава има възможност да се сведе до минимум рискът от по-нататъшното му развитие.

Организаторите на празника призовават не само самите хора да променят отношението си към този проблем, но и да мобилизират националните и местните власти, за да създадат среда, която насърчава здравословния начин на живот сред населението и да обръща повече внимание на здравето си.

В чест на датата медицински организации и доброволци провеждат различни образователни и информационни събития.